Pražští radní budou jednat o plánu na přestěhování bezdomovců
ČTKV úterý budou projednávat pražští radní připravovaný akční plán bezdomovectví. Jeho součástí je mimo jiné veřejností kritizovaný záměr sestěhovat lidi bez domova na určené místo za městem.
Pražští radní se budou na svém úterním jednání zabývat připravovaným akčním plánem bezdomovectví. Ten mimo jiné navrhuje přestěhovat pražské bezdomovce na některá místa na okraji metropole. To ale už dříve kritizovaly neziskové organizace, které se o bezdomovce starají. Materiál počítá také se zřízením jednotné evidence lidí bez přístřeší.
Dokument do rady předkládá radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Už dříve ČTK řekl, že by se bezdomovci mohli přemístit na pozemek u ďáblické skládky nebo na rozsáhlých pozemcích u průmyslového zařízení ve východní části Prahy. Podle radního by tam vznikla „bezdomovecká oáza", ve které by mohli lidé bez domova žít podle svého stylu života. Podle radního by bezdomovce do „oázy" vozil speciální mikrobus. Na život v ní budou dohlížet speciální pracovníci, kteří by měli za úkol zamezovat například konfliktům mezi obyvateli.
Vznik tábora, kam by se mohli bezdomovci z centra města přesunout, vzbudil nevoli u neziskových organizací, které se touto problematikou zabývají. Podle nich se takto zamezí návratu těchto lidí do společnosti. Janeček oponoval, že se magistrát snaží bezdomovcům všemožně pomoci, někteří z nich ale o spolupráci nestojí. Ti se podle něj budou moci usídlit na vymezených pozemcích, kde nebudou obtěžovat své okolí zápachem nebo opilostí a kde je naopak nebudou neustále kontrolovat strážníci.
Materiál kromě vzniku tábora počítá také se zřízením „jednotné evidence sociálně slabých osob". V ní by se měly shromažďovat údaje o bezdomovcích z jednotlivých organizací, které jim pomáhají. Magistrát tak chce zamezit zneužívání služeb, ke kterému prý v současné době dochází. Evidenci prý odsouhlasil Úřad na ochranu osobních údajů. Podmínkou je písemný souhlas klienta. Od května již evidence funguje ve zkušebním režimu na bezdomovecké lodi Hermes, kterou zakoupil magistrát.
Magistrát chce dále zřídit Centrum integrované pomoci bezdomovcům, které bude sloužit jako další informační a kontaktní centrum. Bezdomovci se v něm budou moci umýt nebo navštívit lékaře, specialisté se jim také budou snažit pomoci v návratu do normálního života.
Kolik žije v Praze bezdomovců, není známo. Není totiž přesně stanoven pojem bezdomovce. Zatímco tak v roce 2004 průzkum zjistil téměř 3 100 lidí bez domova, jiný jejich počet v roce 2007 stanovil na asi 1 800. Podle průzkumu mezi bezdomovci asi 80 procent z nich tvoří muži. Lidé bez domova mají k dispozici v současné době pět nocleháren s kapacitou 350 lůžek, přes den fungují tři centra.