Po celém světě demonstrují desetitisíce lidí
Redakce DRV Kodani i v dalších světových metropolích se dnes sešly desetitisíce lidí. Demonstranti vyzývají delegáty kodaňské konference k uzavření dohody o omezování emisí skleníkových plynů.
Více než 60 000 lidí se dnes podle organizátorů shromáždilo v Kodani na podporu nové emisní dohody, která se nyní v dánské metropoli připravuje na mezinárodní konferenci o změnách klimatu. Akce se účastní také nejméně šedesát Čechů z Hnutí Duha a organizace Greenpeace.
Kodaňskou manifestaci po celý den doprovázejí podobné akce na celém světě, například v Austrálii demonstrovalo asi 50 000 lidí.
Lidé z celého světa chtějí dnešní sérií demonstrací přimět delegáty konference k uzavření dohody o omezování emisí skleníkových plynů, která by zabránila dalšímu růstu teplot na planetě. Atmosféra v ulicích byla během dne poklidná a přátelská.
Aktivisté za slunečného počasí vyrazili odpoledne na šestikilometrový pochod ke kongresovému centru, kde zástupci 192 států světa od pondělí jednají o nástupci kjótského protokolu. Před průvodem vyslechli sérii projevů, v nichž zástupci z celého světa vyzývali k ochraně klimatu.
Přímo na místě je nejméně šedesát Čechů. Z české pobočky Greenpeace dorazila do Kodaně před více než týdnem skupina sedmnácti lidí, kteří se podíleli na přípravných manifestacích. Duha do dánské metropole vyslala autobus se čtyřiceti svými členy.
Ráno uspořádala skupina 2000 aktivistů v modrých pláštěnkách lidskou vlnu, která zatopila hlavní náměstí se symbolickou burzou emisních povolenek. Šlo o akci, která měla upozornit na tento způsob obchodování.
Čeští zástupci Greenpeace se na dnešní den vybavili velkými transparenty a plakáty s hesly vyzývajícími k ochraně klimatu a nafukovacími balony v podobě zeměkoule a sněhuláka.
Po celém světě je na dnešek naplánována řada doprovodných manifestací. Australané demonstrovali hlavně v Canbeře, Sydney a Melbourne. Podle organizátorů se tam sešlo dohromady až 50 000 lidí. Ve filipínské metropoli Manile se před radnicí sešlo několik stovek lidí s červenými tričky a bubny k takzvané hlučné demonstraci.
"Máme na sobě červená trička na znamení poplachu, abychom světu řekli, že zbývá málo času," prohlásil Ali Obusan z tamního hnutí Greenpeace.
V indonéském hlavním městě Jakartě demonstrovalo asi 150 lidí před ambasádou Spojených států. Chtěli vyzvat předního světového znečišťovatele ovzduší, aby se postavil do čela snižování emisí a pomohl s jejich snižováním dalším zemím. Aktivisté se sešli na manifestaci také v japonském Tokiu.
Před starověkou bránou v Pekingu se shromáždilo asi 200 přihlížejících. "Nezbývá moc času k záchraně našeho klimatu," prohlásil Liou Šuang z čínské pobočky Greenpeace. V čínské metropoli aktivisté ozdobili vánoční stromek ve vyschlém korytě řeky záchrannými vestami se sloganem "Zachraňte život, jednejte teď". Na nádraží v tchaj-wanském hlavním městě Tchaj-peji asi stovka aktivistů v rámci dnešního globální dne akce pro změnu klimatu vstoje či vsedě na pět minut znehybněla.
K manifestacím se připojí také církev. Arcibiskup z Canterbury Rowan Williams před ekumenickou bohoslužbou, které se má zúčastnit také dánská královna Margrethe II., promluví k aktivistům z křesťanských a dalších evropských náboženských spolků na náměstí před kodaňskou katedrálou.
Zvony katedrály se poté rozezní 350 údery, tento krok by měly následovat i další kostely na řadě míst světa. Číslo 350 má pro ekology zvláštní význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší pod 350 molekul skleníkových plynů na milion (ppm), což je údajně maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny.