Kodaňskou konferenci hned v úvodu ohrozili Dánové, Britové a Američani
Petr SalamonNaomi Kleinová vyslovila obavu, že bohaté země Severu mohou odmítnout svoji odpovědnost za znečištění. Hned poté unikla předběžná dohoda těchto států, která to potvrzuje (nově v odkazech). Via Campesina radí návrat k drobnému zemědělství.
Spojené státy, Velká Británie a Dánsko vytvořily předběžný návrh, který nedopatřením unikl a rozzuřil delegáty Třetího světa. Jeho prinicipy? Posílit nadvládu bohatých států nad zbytkem světa, oslabit vliv OSN a opustit Kjótský protokol. Konference se tak hned první den ocitla v chaosu.
Dánský koncept společně vypracovali zástupci USA, Dánska a Velké Británie. Poté jej představili jen velmi malému počtu dalších zemí. Chtěli zrušit princip Kjótského protokolu, podle kterého musely bohaté země omezit emise CO2 na stanovanou míru, zatímco ty chudé tak silné závazky neměly.
Rozvojové země by v případě schválení dánského konceptu měly přidělenu určitou mez, nad kterou by nesměly vypouštět emise. Zatímco by pro ně platil do roku 2050 limit 1,44 tun uhlíku na osobu, bohaté státy by mohly vypustit až 2,67 tuny emisí na osobu.
Podle dánského konceptu by kontrolu nad všemi světovými penězi v rámci boje proti změnám klimatu získala Světová banka, v níž státy rozhodují podle své finanční síly. Tak by pozbyla vliv OSN, v níž má hlas každého státu stejnou váhu.
Zástupci z Třetího světa říkají prakticky jednotně, že pokud se během konference dánský koncept ještě znovu objeví na stole, je po dohodě.