Naděje na dohodu v Kodani zůstávají vysoké
Anna SedláčkováUzavřít politickou dohodu v Kodani je možné, věří OSN a bohaté země. Konferenci však zastiňují otázky ohledně financování klimatické pomoci a problematika globálního oteplování.
OSN a vyspělé země na začátku Kodaňské konference vyjádřily důvěru, že dosáhnout dohody o klimatických změnách je možné. Kalí ji však neshody ohledně financování klimatické pomoci a problematika globálního oteplování, píše v deníku Guardian John Vidal.
Dánský premiér Lars Rasmussen apeloval na 192 přítomných zemí, aby byly v zájmu jedné z nejdůležitějších světových dohod všech dob připraveny dělat kompromisy. „Odhodlání uzavřít dohodu je očividné. Neshody lze překonat, pokud je k tomu dostatek vůle. Věřím, že je,“ uvedl Rasmussen.
„Čas vypršel a je třeba začít společně jednat,“ řekl šéf klimatického panelu OSN Yvo de Boer.
Diplomaty v rozsáhlém konferenčním centru Bella na okraji města důrazně varoval předseda Mezivládního panelu pro klimatické změny OSN Radžendra Pačauri, že pokud se nenajde způsob, jak omezit emise skleníkových plynů, do konce století roztaje mořský led, zesílí intenzita cyklónů a hurikánů a mnohá města zatopí zvyšující se hladina moří. „Okamžité jednání bude světu ku prospěchu, jakékoli zdržení jenom zvýší náklady,“ poznamenal nositel Nobelovy ceny Pačauri.
Pačauri hájil klimatologii vůči kritikům. Někteří lidé podle něj kvůli širokosáhlé podstatě klimatických změn nechtějí přijmout jejich fatálnost. Nedávnou krádež e-mailů vědců z Východoanglické univerzity označil za možný pokus zpochybnit Mezivládní panel pro klimatické změny, jenž však eviduje objektivní hodnocení desítek tisíců odborníků z celého světa.
Podle vyjednavače Saudské Arábie, která je jedním z největších světových vývozců ropy, však únik e-mailů bude mít na jednání v Kodani dopad. „Důvěra byla otřesena,“ míní Mohamed al-Sabban.
Iniciativu Velké Británie podpořit země Třetího světa deseti miliardami dolarů ročně k adaptačním opatřením včera podporovaly USA, Japonsko a další bohaté země. Peníze by měly být k dispozici do roku 2012. Rozvojové země G77 však nabídku odmítly jako „směšné peníze“.
Na plán Evropské unie a USA rozšířit obchod s emisemi a vydělat tak na pomoc rozvojovým zemím reagovaly občanskoprávní organizace se znepokojením. Podle analýz Přátel země a mezinárodní sítě Third World Network hrozí, že obchodování s emisemi „nebude účinné a vyústí pouze v obohacování bank“.
Další informace:
Guardian Guardian Hopes of a deal remain high as climate talks open in Copenhagen