Rumunsko a Bulharsko vytáhly proti gamblingu. Striktně omezují herny i reklamu
Daniel KoteckýDvojice východobalkánských zemí schválila takřka zároveň balíky opatření, jež zásadně regulují provozování hazardu i reklamy na něj. Debata o reformě zároveň projasnila i propojení mezi hazardní lobby a různými médii.
Takřka souběžně a s nezvyklou razancí vytáhly země východního Balkánu — Bulharsko a Rumunsko — proti gamblingu a hazardnímu průmyslu obecně. Stalo se tak v posledních měsících, respektive dnech a týdnech. Bulharský parlament schválil počátkem května úplný zákaz reklamy na hazardní hry napříč všemi médii v zemi. Do tří let by měl též v bulharských obcích pod deset tisíc obyvatel začít platit zákaz provozování kasin a heren s herními automaty.
V Rumunsku vstoupil v platnost podobný zákon už koncem dubna. Zakazuje herní automaty v obcích menších než patnáct tisíc obyvatel. Teď v úterý navíc tamní parlament přijal zpřísnění postihů pro provozovatele heren, kteří nový zákon porušují. V příštích dnech by se mělo ještě hlasovat o návrhu, který má zavést další regulaci reklamy na hazard.
Škodlivé dopady kultury automatů a neregulovaného sázení jsou dobře známy. Důvody razance změny přístupu ve zmiňovaných zemích jsou dle pozorovatelů však i politické.
„Rumunský návrh je součástí předvolební kampaně. Premiér totiž potřeboval vykázat nějaké ‚vítězství‘ na poli hazardních her,“ komentuje pro Deník Referendum připravovanou rumunskou legislativu Sebastian Pricop z rumunského deníku Hotnews.
„V současnosti nelze s jistotou říct, proč zákon prošel právě nyní (…). Také u nás v Bulharsku se ale konají 9. června parlamentní volby,“ uvedl pro DR Krasen Nikolov z bulharského serveru Mediapool.
Bulharská smršť
V Bulharsku schválili balíček regulující hazard formou doslova legislativní smršti během jediného týdne. Poslední hlasování přitom proběhlo na úplně poslední sněmovní schůzi před červnovými volbami. Pro zde hlasovalo všech 198 přítomných poslanců z celkového počtu 240.
Nová pravidla umožňují například umísťovat reklamu na hazard do médií jen státní Bulharské sportovní loterii, která má povinnost své výnosy odvádět na kulturu a sport. Zákon také zakazuje venkovní poutače na hazard ve vzdálenosti do tří set metrů od školských zařízení a heren. Za tři roky by měl pak ještě začít platit již zmiňovaný zákaz hracích automatů v menších městech.
Obecně tlačily na zákaz reklamy na hazard v Bulharsku zejména zástupci občanské společnosti, například organizace na ochranu dětí či psychologové. Odpor naopak vyvolal návrh zákona mezi médii, konkrétně u dominantních televizních skupin Nova a bTV − která spadá do mediálního domu CME rodiny Kellnerových − a internetových médií, jež se obávají ztráty příjmů z inzerce.
Bulharský server Mediapool upozorňuje, že právě hazardní společnosti byly v případě některých médií v posledních letech původci až 20−30 procent příjmů z inzerce.
Někteří novináři a mediální osobnosti se vůči zákazu vyhranili s argumentací, že skutečným cílem politiků je oslabit finanční zdraví médií, a snáze je tak ovládnout. Jiní účastníci bulharské debaty však oponují, že problémy médií v zemi nelze takto ani rámovat a zjednodušovat, ani řešit.
Zápasy v Rumunsku
V Rumunsku vláda v čele se sociálním demokratem Marcelem Ciolacem slibovala původně ještě daleko rozsáhlejší změny — například zákaz herních automatů ve všech městech. Toto omezení však bude nakonec platit jen pro menší obce.
Dalšími dílčími zpřísněními jsou omezení reklamy na hazard na venkovních poutačích, zvýšení daně z hazardu, zákaz prodej alkoholu v hernách či zavedení různých dodatečných povinností pro provozovatele hazardu.
I v rumunském parlamentu byl už loni představen zákon, který měl s podobnou přísností jako v Bulharsku zapovědět reklamu na hazard ve všech médiích. Zákaz podpořila i petice s 200 tisíci podpisy. Výbory v senátu nicméně návrh postupně zmírnily.
Současná vstřícnější verze, která v březnu získala stanovisko vlády a má být předložena parlamentu, má rozšířit dosavadní zákaz mediální inzerce na hazard před jedenáctou večerní a po šesté ranní i na živé sportovní přenosy, během nichž byla reklama zatím povolena. Rovněž zamezuje tomu, aby v daných reklamách vystupovaly veřejně známé osoby.
„Představená opatření jsou mírnější ve srovnání s dalšími šesti legislativními návrhy, které prozatím leží v parlamentu netknuté,” okomentoval pro DR dílčí posuny v legislativě Sebastian Pricop z Hotnews.
Hazardní průmysl a vazba na média
Podobně jako u sousedů se o vlivu hazardních firem na média vedou diskuse i v Rumunsku. Zažehl je spor mezi novináři rumunských deníků Libertatea a Gazeta Sporturilor s vedením švýcarské společnosti Ringier, jež tituly vlastní.
Žurnalisté obvinili management z toho, že ovlivňoval redakční obsah u článků týkajících se právě sázkařského průmyslu. Řada novinářů byla následně propuštěna nebo rezignovala na své pozice a tištěná verze Gazety Sportitulor byla znenadání zrušena.
Nedávná zpráva prestižního Mezinárodního tiskového institutu dává incident do souvislosti právě s vlivem sázkařských společností. Upozorňuje mimo jiné na to, že Gazetu Sporturilor s Ringierem spoluvlastní firma zastoupená zakladatelem bulharské hazardní lobby Stilianem Šiškovem či na fakt, že zakladatel jedné ze dvou největších sázkařských společností v Rumunsku vlastní podíl ve zpravodajské agentuře News.ro a založil vlastní agregátor zpráv.