Uvěznění dvou poslanců Práva a spravedlnosti. Co se děje v Polsku?
Jan ŠkvrňákUvěznění dvou dnes už opozičních poslanců Mariusze Kamińského a Macieje Wąsika způsobilo v Polsku zatím největší roztržku mezi koalicí a bývalým establishmentem. Navíc v situaci krize veřejnoprávních médií.
V úterý 9. ledna večer během návštěvy prezidentského paláce došlo k zadržení dvou poslanců Práva a spravedlnosti, Mariusze Kamińského a Macieje Wąsika. Důvodem je jejich pravomocné odsouzení za překročení pravomocí v dávné korupční kauze. Původně nepřehledný právní spor zvyšuje politické napětí v zemi, kde má nová vláda problém s vymaněním veřejnoprávních médií z vlivu strany Právo a spravedlnost (PiS).
Protikorupční tažení „prvního PiSu“
Celá kauza obou poslanců sahá daleko do minulosti, do první vlády Práva a spravedlnosti s klerikální Ligou polských rodin a populistickou Sebeobranou (2006—2007). Tehdejší vládní koalice ostře bojovala s kriminalitou a především korupcí, nicméně většina odhalených korupčních afér se týkala samotných vládních stran.
Nejinak tomu bylo i v případě tzv. pozemkové aféry. Dva podnikatelé, kteří se odvolávali na tehdejšího ministra zemědělství a šéfa strany Sebeobrana Andrzeje Leppera, slibovali za úplatu změnu územního plánu právě prostřednictvím ministerstva zemědělství. Antikorupční agentura CBA, v jejímž čele tehdy stál právě Mariusz Kamiński a jeho zástupcem byl Maciej Wąsik, zvolila proti podnikatelům metodu provokace.
6. července 2007 agent CBA předal úplatek 2,7 milionu zlotých, přičemž podle slov následně zadržených, většina peněz měla skončit v rukou Andrzeje Leppera. Pokud byl politik Sebeobrany opravdu zapleten do korupce, tak peníze nevyzvedl, protože o akci protikorupčního útvaru dostal zprávu. Tím, kdo prostřednictvím třetích osob Leppera varoval, byl nejspíše sám ministr vnitra Janusz Kaczmarek, o několik dní později odvolaný a později i stíhaný.
Dalším odvolaným byl Andrzej Lepper, čímž se rozpadla vládní koalice a v následujících volbách vyhrála Občanská platforma. Lepperovi se účast na korupci neprokázala, oba podnikatelé byli odsouzeni. Později se celá kauza otočila proti tehdejším šéfům CBA. Podle státního zastupitelství oba celou kauzu sami uměle vytvořili s cílem zbavit se ministra zemědělství z koaliční strany.
V roce 2009 si Kamiński a Wąsik vyslechli obvinění z překročení pravomocí a z trestných činů proti věrohodnosti dokumentů. Prokuratura následně argumentovala, že měli nedostatek důkazů k zahájení vyšetřování na ministerstvu zemědělství, a pracovali tak na politickou objednávku s cílem poškodit Leppera.
Soudní bitva
Obvodní soud v roce 2012 zprostil Macieje Wąsika obvinění, nicméně toto rozhodnutí zrušil okresní soud a v roce 2015 byli oba obžalovaní odsouzeni na 3 roky. V listopadu téhož roku však dostali milost od nového prezidenta Dudy.
Ale ani milost nebyla bez problémů a kontroverzí - podle části právníků by se měla udělit až po pravomocném rozsudku, po neúspěšném pokusu o odvolání. Tuto interpretaci využil Nejvyšší soud, který v roce 2017 prezidentskou milost zrušil. Naopak podle Ústavního soudu prezident může svojí milostí (resp. abolicí) zasahovat i do ještě neuzavřených soudních kauz.
Další kolo právní bitvy začalo v polovině roku 2023, kdy Nejvyšší soud předal celou záležitost opět obvodnímu soudu. 20. prosince loňského roku byli oba obžalovaní odsouzeni na dva roky a dostali zákaz plnění veřejných funkcí na pět let (oba jsou po říjnových volbách poslanci Práva a spravedlnosti). Rozhodnutí je pravomocné.
Politická bitva
V tomto okamžiku se z právní bitvy stává bitva spíše politická. Předseda polského Sejmu Szymon Hołownia z koaliční strany Polsko 2050 ruší oběma politikům jejich poslanecký mandát ve prospěch jejich náhradníků. To ovšem opozice neuznává a oba se v Sejmu chtějí objevit a hlasovat - Hołownia v lednu odkládá dokonce zasedání dolní komory.
Oba poslanci mají také výrazné zastání u prezidenta Andrzeje Dudy, který svou milost z roku 2015 považuje za platnou a nevidí důvod k dalšímu procesu, stejně jako k odnětí poslaneckých mandátů.
A právě po návštěvě prezidenta Dudy byli Mariusz Kamiński a Maciej Wąsik zadrženi a posláni do vazby a následně k výkonu trestu. Právo a spravedlnosti tak nyní mluví o prvních politických vězních po roce 1989.