Konec světa a ráj na zemi
Mojmír VlašínTa nejkrásnější místa mají velkou nevýhodu: zpřístupní-li se všem, záhy ztratí svou totožnost. Nakonec tak nezbyde než v kdysi jedinečných lokalitách nabídnout různé atrakce. To se stalo polské vesničce Rajskie a to se děje na Dolní Moravě.
Konec světa může mít dva významy. Buď může znamenat totální zkázu civilizace, anebo může značit místo na okraji civilizace, kde je klid a mír. Jedním z takových okrajů byla i obec Rajskie v polských Bieszczadech, oblasti na pomezí Polska, Ukrajiny a Slovenska. Často se pod pojmem Bieszczady však chápe právě jen polská část hor v úplném jihovýchodním cípu země.
Jsou to hory polonin, opuštěných míst a malinkých vesniček. Táhnou se v délce asi 70 km od Lupkovského průsmyku na západě po Užocký průsmyk na východě. Nejvyšším vrcholem Bieszczad je s 1348 metry Tarnica. Bieszczady se někdy v češtině uvádí jako Běščady nebo Východní Beskydy. Přestože jsou pro Poláky téměř „na konci světa“, centrální část hor patří k dosti navštěvovaným oblastem. Mimo sezonu zde však najdete klid a mír. Velká část Bieszczad je chráněna jako Bieszczadský národní park, na nějž těsně navazuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu, který má statut podobný jako naše CHKO a tvoří vlastnímu národnímu parku ochranné pásmo.
Wellnessy a restaurace
Ale zpět k vesničce Rajskie. Obec měla na začátku dvacátého století asi dvě stě obyvatel, když se v její blízkosti našla ropa. V průběhu její těžby vylétl počet obyvatel k tisícovce. Když byla koncem minulého století těžba ukončena a vrty sanovány, počet obyvatel se vrátil ke dvěma stovkám a nadále klesal. Kromě problémů se zásobováním vodou už nikdo nepoznal, že zde kdy ropná horečka vůbec byla.
Na konci devadesátek se stala osada pro svoji opuštěnost a krásnou polohu místem pro lidi, kteří chtěli strávit dovolenou v klidu přerušovaném jen bučením krav a bzučením much. Takových lidí ale přibývalo, a tak místní prodali louky u řeky a podnikatelé zde vystavěli motely, kempy, wellnessy a restaurace. Much ubylo a krávy zmizely. Nakonec dostal majitel hotelu s příznačným názvem Eden nápad, že pořídí terénní čtyřkolky a bude je hostům pronajímat. Dokonáno jest! Ráj pozřel sám sebe. Jak pravil jeden Polák, který sem jezdí o dětství: „To był koniec świata i raj na ziemi. Teraz to dopiero tylko koniec świata.“ Asi netřeba překládat.
Koláč mít a koláč jíst
Že vám to něco připomíná? Že taky znáte podobný kout v České republice? Ano, i já takový znám. Jmenuje se Dolní Morava a nedávno tam postavili nejdelší visutou lávku na světě, která vede z ráje na zemi až na konec světa. Je ale bohužel jednosměrná. Dolní Morava při všech svých atrakcích, ať už jde o rozhledny, lanovky či lávky, využívá pověsti zachovalého, ale hodně opuštěného koutu světa, kde lišky dávají dobrou noc. Jak ale říkají Angličané, nemůžeš koláč mít a koláč jíst.
Tím, že se do tohoto kdysi malebného koutu přírody nastěhovala taková kovová monstra, se z něj stala atrakce, která už nestaví na setkávání s přírodou. Podobně jako různé rozhledny, které přitahují turisty na dříve opuštěné vrcholy kopců.
Ano, konec světa může mít dva významy. V některých případech se ale tyto významy protínají. To když z opuštěného místa uděláme turistickou atrakci.