Dvojí ostří nůžek

Lukáš Jelínek

Bylo správné vypínat projevy Donalda Trumpa? Autor soudí, že spíše ne. Je to krajní a velmi ošidná zbraň, která se může velmi rychle začít obracet proti svobodě slova.

Donald Trump krátce předtím, než ho vypnula CNN. Repro DR

Málokomu to uniklo. Tři americké televizní stanice — NBC, CBS a ABC — v pátek 6. listopadu utnuly přímý přenos projevu prezidenta Donalda Trumpa, v němž reagoval na sčítání volebních hlasů. Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych se domnívá, že se tím dopustily nejen cenzury, ale i omezení svobody slova.

Senátor za STAN David Smoljak na Twitteru namítl: „Cenzura není, když svobodná média odmítnou šířit projevy vládní moci. Cenzura je, když vládní moc zakazuje šířit projevy svobodného světa.“

Ta událost mi už skoro týden vrtá v hlavě. Co si s ní počít? Smoljak má pravdu, ale nepíše k věci. Vždyť ty televize byly původně ochotny šířit projev vládní moci, jenom v půlce ucukly. Druhá věta je přesná, však ji taky nikdo nezpochybňuje.

×
Diskuse
IH
November 13, 2020 v 14.28

Nemyslím si, že bylo rozumné přerušovat prezidentovu řeč. V USA je stále častěji patrná (a pro jejich stoupence snad dosud překvapující) docela silná poplatnost tepu doby . Jako kdyby měli za sebou za mořem století týchž události jako my zde.

Miloš Forman říkal kdysi na okraj svého filmu, že svoboda v Americe by nebyla bez svobody Larry Flynta. Měl jsem o tom (a mám) silné pochybnosti. Že však svoboda znamená nechat Donalda Trumpa ztrapnit se v nejvyšší funkci, to považuji za samozřejmé.

Podobně se domnívám, že bylo možné nechat prezidenta Zemana mluvit v rádiu sprostě. V době, kdy děti mají na dva kliky jinačí obsahy, mi to přijde docela jako prezidentovo právo.

V demokracii je povoleno, aby se kdekterý lump ucházel o hlasy prosťáčků a trápil případně lidi svou zhůvěřilou politikou, ale mluvit má jako z Gutha-Jarkovského? Nemělo by to být spíš obráceně?

Pokud však ne, pak volám po tom, abychom udělali něco také s reklamou (z podstaty lživou). Rovněž s často citovaným překrucováním skutků v podání bohatých právníků. A nakonec i se senzace honícími médii.

IH
November 13, 2020 v 18.42

Ano, pane Kolaříku, moje formulace byla nepřesná. Některá média přerušila Trumpovo vyjádření prezidenta Trumpa, týkající se voleb.

Netvrdil jsem, že byla povinna vysílat (v přímém přenosu) celé Trumpovo expozé. Přesto se mi právě toto zdá normální a v nejlepším souladu s funkcí médií i jejich úsilím nezůstat mimo. Změna přístupu je ideologicky založena. Lidé nemají slyšet a vidět něco nepatřičného.

Když někteří státníci nepouštějí zástupce médií na tiskové konference, je to špatně rovněž. Ke konci starého režimu u nás se k otázce, pokud si vzpomínám, mohla dostat dokonce i novinářka akreditované Svobodné Evropy...

JN

Obecně vzato se raději o tom, co je lež a co názor, rozhoduji sám, než aby to za mě rozhodovala statečná média.

Například zrovna dneska statečné Novinky.cz rozhodly, že Klasovy roužkařské téze jsou názorem. V rozhovoru s ČTK se prý bývalý prezident vyjádřil v tom smyslu, že "rouškaři jsou vítači a příznivci eura". Trochu mě překvapilo, že ČTK má své zpravodaje i přímo na oddělení jednotlivých léčeben. Média, která tohle zveřejní, jsou ale nepochybně statečná a angažují se v boji za destigmatizaci psychiatrie.

Co se pak ovšem korespondenčního hlasování týká, při sto milionech korespondenčních hlasů z celkových sto padesáti milionů hlasujících to může být problém.

https://eu.democratandchronicle.com/story/news/politics/albany/2020/11/10/new-york-absentee-counting-why-taking-so-long/6232803002/

Vyjádření k neregulérnosti či regulérnosti voleb jsou tedy podle mě zatím předčasná. Nedůvěra je ovšem v atmosféře takto vypjatého rozdělení společnosti a vzájemné nenávisti celkem pochopitelná.

JN

Já se, pane Kolaříku, taky málem rozplakal... když Zeman zvítězil v prezidentských volbách (;!;) takže to nikomu nemám za zlé. Ale abychom s určitostí věděli, že nepláčeme na špatném hrobě, musíme pochopilně počkat, jak dopadnou ty soudní spory. Není to úplně nová situace, vzpomínám si, že v roce 2000 měl souboj mezi Bushem a Gorem (samozřejmě tehdy ještě jen ten volební) na Floridě také soudní dohru. Nová není ani ta nedůvěra k regulérnosti voleb - např. Trumpovo vítězství nad Clintonovou bylo také docela dlouho zpochybňováno a bylo předmětem vyšetřování.

JN

"Musíme počkat, dokud nevychladne!"

Ta mnohokrát naléhavě opakovaná věta z dramatizované četby jednoho Verneova románu mi utkvěla v paměti. Ať už tedy jde o padesátimetrový meteorit (celý ze zlata), nebo nebo o našeho zlatého Trumpa, musíme, pane Kolaříku počkat, dokud nevychladne.

JN

Nejde, pane Kolaříku, o to, jestli se mi to líbí nebo nelíbí. Jde o to, jestli se tím ta situace v nenávistí rozdělené americké společnosti spíše uklidní, nebo to naopak přispěje k jejímu dalšímu vyhrocování. Moje stanovisko pak je, že si tu destabilizaci nepřeji.

JN

Nevím, jak bych Vám svůj postoj lépe vysvětlil. Vážně si to nepřeji - destabilizace Ameriky může mít dalekosáhlé důsledky pro rovnováhu v celém světě. Možná si to někde někdo přeje (v Rusku, v Číně, v Turecku, v Íránu...), ale já si to nepřeji. Možná jsem tedy pokrytec, pane Kolaříku, ale blázen zatím ještě ne.

JN

Nevím, pane Kolaříku, jak jste dospěl k závěru, že "oba dva jednoznačně vítáme..." Jednoznačně vítáte přece Vy, zatímco já tu povolební napjatou situaci (komplikovanou navíc ještě pandemií) přece jen sleduji s určitými obavami a držím Američanům palce, aby se jim to povedlo v klidu vyřešit. Pokud ale nabudou na síle extrémy (lhostejno, z které strany), bude takové klidné řešení obtížné.

Souhlasím s Vaším stručným hodnocením Trumpovy figury jako figury bizarní i jako lháře, jestli volby proběhly regulérně či neregulérně vědět nemohu.

Pokud jde o ten přerušený projev, mé stanovisko je, že k destabilizaci napjaté situace mohl přispět jak projev samotný, tak i jeho přerušení.