ANO zůstane vesměs v opozici, prvním místům navzdory
Jan GruberPolitické hnutí ANO navzdory největšímu počtu získaných hlasů v krajských volbách skončí v mnohých krajích v opozici. Koalice se doposud podařilo uzavřít ve čtyřech regionech a strana premiéra Andreje Babiše figuruje pouze v jedné z nich.
V krajských volbách podle očekávání získalo nejvíce hlasů politické hnutí ANO. Jejich vítězem se ale nestane v důsledku svého nízkého koaličního potenciálu a kolapsu voličské podpory levice. Ve velké většině krajů většina mandátů připadne stranám sněmovní opozice, a krajské koalice tak budou zpravidla sestavovat ony.
Babišovo hnutí má nejvíce hlasů v deseti ze třinácti krajů. Postů krajských zastupitelů vykáže dokonce o dva více než před čtyřmi lety. A od voličů obdrželo zdaleka nejvíce hlasů ze všech kandidujících subjektů.
Navzdory uvedenému výsledku ovšem kromě Moravskoslezského kraje nikde nemá jasnou cestu k podílu na moci. Politickému hnutí ANO totiž po debaklu KSČM a ČSSD chybějí koaliční partneři.
Jasno je v Pardubicích, v Brně a ve středních Čechách
Již během pozdního sobotního odpoledne se na vytvoření staronové koalice dohodli v Pardubickém kraji. Tu by mělo tvořit hnutí Pro prosperující Pardubický kraj (8 mandátů) v čele s úřadujícím hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD), ODS s TOP 09 (8 mandátů), Koalice pro Pardubický kraj (7 mandátů), kterou vedl Roman Línek (KDU-ČSL) a Starostové (4 mandáty). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu by tak v opozici zůstalo vítězné politické hnutí ANO (11 mandátů) a Piráti (7 mandátů).
Babišova strana navzdory výhře ve volbách zůstane v opozici zřejmě i na jihu Moravy, kde hodlají krajskou vládu sestavit lidovci (11 mandátů) spolu s Piráty (10 mandátů), ODS, která kandidovala s podporou Svobodných (9 mandátů), a uskupení Starostové pro jižní Moravu (7 mandátů). Koalice, v jejímž čele má stanout starosta obce Velatice Jan Grolich (KDU-ČSL), by v pětašedesátičlenném zastupitelstvu disponovala pohodlnou většinou.
Opoziční role by vedle politického hnutí ANO (15 mandátů) připadla ještě ČSSD a SPD (obě 4 mandáty) a předvolební koalici TOP 09, Zelených a Idealistů Spolu pro Moravu (5 mandátů).
Rozhodnuto je také o novém vedení Středočeského kraje, kde zvítězili Starostové (18 mandátů). Ti se totiž dohodli na společném postupu s druhou ODS (16 mandátů), čtvrtými Piráty (12 mandátů) a posledními Spojenci pro Středočeský kraj (4 mandáty), koalicí TOP 09, Zelených a Hlasu.
V opozici tak zůstane pouze politické hnutí ANO (15 mandátů), které v kraji vládlo během posledního volebního období, nejprve s hnutím STAN, ODS a částí zastupitelů za TOP 09, později s ČSSD za podpory KSČM. Stávající hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) v čele kraje vystřídá starostka Mnichovic Petra Pecková (STAN).
S výjimkou Moravskoslezského kraje lze všude sestavit koalice bez politického hnutí ANO
O podobě nové koalice je jasno také na severu Moravy. Tam nejsilnější sněmovní strana dosáhla nejlepšího výsledku v celé České republice, a to znamená, že si hejtmanský post podrží poslanec Ivo Vondrák (ANO). Vítězné politické hnutí ANO (24 mandátů) bude Moravskoslezský kraj spravovat spolu s ODS (10 mandátů), jíž ve volbách podporovala TOP 09, lidovci (7 mandátů) a ČSSD (5 mandátů).
V opozici tak zůstanou tři subjekty. Piráti (9 mandátů), kteří skončili na celkovém třetím místě, SPD (6 mandátů) a KSČM (4 mandáty).
Téměř hotovo je také v Libereckém kraji, kde stejně jako před čtyřmi lety — tentokrát ovšem ještě výrazněji — vyhráli Starostové (22 mandátů) v čele s bývalým stranickým předsedou Martinem Půtou (STAN). Do zastupitelstva tu vedle nich pronikly jen čtyři další subjekty — politické hnutí ANO (10 mandátů), Piráti, ODS (obě 5 mandátů) a SPD (3 mandáty) — a úřadující hejtman se nechal slyšet, že by preferoval koalici s Piráty a ODS. Vytvoření krajské vlády, pro niž Starostové potřebují v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získat jediný hlas, se stranou premiéra Babiše nicméně zcela nevyloučil.
K dohodě se schyluje i v Ústeckém kraji, kde suverénně zvítězilo politické hnutí ANO (17 mandátů), a proto si pro svého lídra, poslance Jana Schillera (ANO) nárokuje hejtmanské křeslo. Ačkoli rozhovory o podobě nového krajského vedení nejsou uzavřeny, jako nejpravděpodobnější se jeví sestavení koalice, v níž by vedle prvního na pásce zasedla druhá ODS (8 mandátů) a Starostové (7 mandátů).
Ta by v zastupitelstvu, jež čítá pětapadesát členů, disponovala většinou čtyř hlasů. Opozici by v takovém uspořádání tvořili Piráti (6 mandátů), SPD (5 mandátů) a KSČM spolu se Spojenci pro kraj a Lepším Severem (všichni 4 mandáty).
Ve zbývajících sedmi krajích se o podobě nových, případně staronových vládách doposud jedná. Nejsložitější je přitom situace na Vysočině, kde se do zastupitelstva o pouhý jeden hlas nedostala kandidátka Pro TOP Vysočinu. Ta proto zvažuje rozporování volebních výsledků. Kdyby se totiž mezi 1875 neplatnými hlasy přece jen našel alespoň jeden platný pro ni, získala by posty dvou krajských zastupitelů, což by mohlo proměnit v současné době zvažované podoby tamější koalice. O jeden mandát by v takovém případě přišli Starostové a KSČM.
Pro Vysočinu, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Olomoucký i Zlínský kraj přitom platí, to co jsme v Deníku Referendum psali již v sobotu během našeho živého volebního přenosu: strany stávající sněmovní opozice spolu s Piráty, případně rozličnými regionálními politickými subjekty mají dostatek mandátů na to, aby poslali politické hnutí ANO do opozice.
S ohledem na rozpory lokálního charakteru lze ovšem očekávat, že Babišova strana bude alespoň v některých ze zmíněných krajů součástí vládnoucí koalice. A je možné, že ještě někde dosáhne i na post hejtmana.