Ceny Josefa Vavrouška letos obdržely vesměs ženy
Jakub KrahulecLetošní ekologické ceny Josefa Vavrouška získalo hned pět osobností. Za výjimečný počin porota označila zelenou přestavbu brněnského sídliště Nový Lískovec. Ocenění se dostalo i novinářce a aktivistce Kristině Klosové in memoriam.
Nadace Partnerství udělila letos opět ceny Josefa Vavrouška význačným osobnostem v oblasti ekologie a ochrany přírody. Porota se v rámci nové kategorie zaměřila na mladé. Ocenila ovšem i dlouhodobou práci pro životní prostředí a jako vždy také mimořádný aktuální projekt.
Status výjimečného ekologického počinu udělili porotci pětadvacátého ročníku Ceny Josefa Vavrouška postupné revitalizaci brněnského sídliště Nový Lískovec. Ocenili tak jeho starostku a bývalou předsedkyni Strany zelených Janu Drápalovou.
Nově se jednotlivcům do třiatřiceti let udílela cena Ekozásek roku. Porota vyznamenala náctileté youtuberky Elišku a Annu Víravovy za osvětu mezi vrstevníky prostřednictvím kanálu Sestry v akci a in memoriam také Kristinu Klosovou.
Ta se coby aktivistka i novinářka podílela na vzniku iniciativy Limity jsme my a přenášela do českého prostředí zkušenosti ze zahraničních blokád uhelné infrastruktury. Podílela se na vzniku Klimakempu, nyní již zavedené a zřejmě největší ekologické akce u nás. Kristina Klosová tragicky zemřela před rokem.
Cenu převzal její otec Čestmír. „Byla to ta nejhodnější holka, která si od začátku uvědomovala, kde žije a proč je potřeba vůči přírodě a zejména lidské společnosti přistupovat tak, abychom docílili zlepšení životního prostředí,“ poznamenal při přebírání ceny.
Ocenění za dlouhodobý přínos obdržel kybernetik a odborník na ekologické vzdělávání Jiří Dlouhý ze Společnosti pro trvale udržitelný život. „Občas je člověk už hodně skeptický, jasné vědecké důkazy na mnoho lidí neplatí. Co mě ale hodně těší, je hnutí mladých, jež začali Fridays for Future a Greta Thunbergová. Jsem rád, že i tady vzniklo ocenění pro mladé,“ řekl po převzetí ceny.
Ceny pojmenované po bývalém prvním a posledním československém ministru životního prostředí se udělují od roku 1996. „Snažil se přicházet s řešeními mimo stávající systém. Přicházet s myšlenkami, které kritizovaly zavedené způsoby uvažování a řešení problémů, což budeme dále jistě potřebovat,“ připomněla moderátorka předčasně zesnulou legendu české ekologického hnutí.
Laureáty cen se v minulosti stali například filozof Erazim Kohák či Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína vystupující proti rozšiřování hnědouhelného dolu Bílina. Loni učinili porotci výjimku, když vedle jednotlivců ocenili také ekologická hnutí Fridays for Future a Limity jsme my.