Ochranné pomůcky končí v mořích, ochranáři varují před nárůstem znečištění plasty
Radek KubalaZnečištění oceánů plasty podle ochranářů naroste v důsledku jejich většího využívání během pandemie. Z moří potápěči častěji loví roušky a rukavice. Korporace vyrábějící plasty se koronaviru snaží zneužít k oslabení ekologické politiky.
Oceány a přilehlé pláže poseté tunami plastových odpadků. Na znečištění oceánů způsobené příliš velkou spotřebou jednorázových plastů ochranářské organizace upozorňují již několik let. Situace se podle nich v posledních měsících výrazně zhoršila, protože lidé během pandemie spotřebovávali mnohem více jednorázových plastů. V mořích často končí i ochranné pomůcky, jako jsou roušky, rukavice nebo obaly od dezinfekčních mýdel.
Již před vypuknutím pandemie ochranáři upozorňovali, že ročně skončí ve světových oceánech přes třináct milionů tun plastů. Nyní se obávají, že situace se kvůli pandemii výrazně zhorší. U příležitosti pondělního Světového dne oceánů na to upozornila americká ochranářská organizace Ocean Conservancy. Propočty organizace ukazují, že v důsledku znečištění oceánů odpadky zemře ročně sto tisíc mořských živočichů a milion ptáků.
Na znečištění asijských moří a pláží upozornila již před měsícem organizace OceansAsia. Podle zprávy této organizace je situace nejhorší v okolí Číny a Hong Kongu. Ve Středozemním moři zaznamenala masivní množství jednorázových ochranných pomůcek francouzská ochranářská organizace Opération Mer Propre.
Francouzští ochranáři se kvůli odpadkům začali odkazovat na doporučení Světové zdravotnické organizace, podle které je například časté mytí rukou efektivnější než používání rukavic. „Jsme přesvědčení, že existují i alternativní možnosti jak se chránit před nemocí Covid-19. Blížíme se stavu, kdy ve Středozemním moři bude více roušek než medúz,“ řekl Guardianu Joffrey Peltier z organizace Opération Mer Propre.
Korporace chtějí situace zneužít
Američtí ochranáři upozorňují také na to, že asociace reprezentující výrobce plastů se poslední tři měsíce snaží v Evropě i Spojených státech zrušit environmentální zákazy a regulace, které vlády přijaly v posledních letech. Argumentují tím, že pandemie prokázala potřebnost a účinnost jejich výrobků.
„Plasty při pandemii sehrávají důležitou úlohu. Zejména při ochraně lidí, kteří v první linii bojují s nákazou. Nicméně je hrozivé, jak se korporace snaží využít strachu a nejistoty k oslabení ekologických politik, které jsme jen nedávno těžce vybojovali,“ uvedla organizace Ocean Conservancy na svých stránkách.
Podle odpůrců jednorázových plastů přitom argumenty průmyslu — jako že opakovaně použitelné plátěné tašky představují zdravotní riziko pro personál obchodů — nemají žádnou vědeckou oporu. Korporace se podle nich snaží situaci zneužít. "Je to podobné jako hromadění toaletního papíru. Ve své podstatě jde o sobecký, cynický, oportunistický přístup, zvlášť ve chvíli, kdy většina lidí přemýšlí především o tom, jak nejlépe spolupracovat a zvládnout pandemii," komentoval pokusy lobbistů ve Spojených státech John Hocevar z tamních Greenpeace.
Jednou z politik, na které se korporace zaměřují, je zákaz jednorázových plastů v Evropské unii. Ten má platit od příštího roku. Asociace Evropských výrobců plastů tlačí na unijní politiky, aby zákaz o několik let odložili s argumentem, že jejich výrobky se během pandemie údajně ukázaly jako nejhygieničtější.
Plasty jako záchrana pro ropný průmysl?
Experti upozorňují, že firmy zaměřené na výrobu plastů během pandemie začaly investovat do rozvoje, očekávají totiž výrazný růst poptávky. Zároveň vynakládají miliony eur na na propagaci údajné klíčové role plastových výrobků při zvládání nákazy. Jejich cílem je dostat na svou stranu veřejnost, která kvůli rostoucímu zamoření planety stále častěji požaduje zákazy a omezení jednorázových plastů.
Podle Frederika Bauera, který se na univerzitě ve švédském Lundu zabývá právě průmyslovými firmami vyrábějícími plasty, může případná expanze produkce plastových výrobků pomoct zachránit i krachující ropný průmysl. Spalování ropy je přitom jednou z hlavních příčin klimatické krize.
„Celý svět už je nyní zamořený plasty a spotřeba nejspíš ještě poroste. Ropný průmysl začíná vsázet na petrochemické závody, které jsou s výrobou plastů propojené. Určitě udělají všechno pro to, aby po pandemii celosvětově zvýšili poptávku,“ řekl Bauer americkému časopisu TIME.
Další informace:
- The Guardian 'More masks than jellyfish': coronavirus waste ends up in ocean
- CBC News Those COVID-19 masks, gloves and wipes we're all using are polluting land and sea
- EuroNews World oceans day: is pandemic protection worth the plastic pollution?
- Politico Plastics industry goes after bag bans during pandemic
- TIME Will Coronavirus Be the Death or Salvation of Big Plastic?