Ochranné pomůcky končí v mořích, ochranáři varují před nárůstem znečištění plasty
Radek KubalaZnečištění oceánů plasty podle ochranářů naroste v důsledku jejich většího využívání během pandemie. Z moří potápěči častěji loví roušky a rukavice. Korporace vyrábějící plasty se koronaviru snaží zneužít k oslabení ekologické politiky.
Oceány a přilehlé pláže poseté tunami plastových odpadků. Na znečištění oceánů způsobené příliš velkou spotřebou jednorázových plastů ochranářské organizace upozorňují již několik let. Situace se podle nich v posledních měsících výrazně zhoršila, protože lidé během pandemie spotřebovávali mnohem více jednorázových plastů. V mořích často končí i ochranné pomůcky, jako jsou roušky, rukavice nebo obaly od dezinfekčních mýdel.
Již před vypuknutím pandemie ochranáři upozorňovali, že ročně skončí ve světových oceánech přes třináct milionů tun plastů. Nyní se obávají, že situace se kvůli pandemii výrazně zhorší. U příležitosti pondělního Světového dne oceánů na to upozornila americká ochranářská organizace Ocean Conservancy. Propočty organizace ukazují, že v důsledku znečištění oceánů odpadky zemře ročně sto tisíc mořských živočichů a milion ptáků.
Na znečištění asijských moří a pláží upozornila již před měsícem organizace OceansAsia. Podle zprávy této organizace je situace nejhorší v okolí Číny a Hong Kongu. Ve Středozemním moři zaznamenala masivní množství jednorázových ochranných pomůcek francouzská ochranářská organizace Opération Mer Propre.
Francouzští ochranáři se kvůli odpadkům začali odkazovat na doporučení Světové zdravotnické organizace, podle které je například časté mytí rukou efektivnější než používání rukavic. „Jsme přesvědčení, že existují i alternativní možnosti jak se chránit před nemocí Covid-19. Blížíme se stavu, kdy ve Středozemním moři bude více roušek než medúz,“ řekl Guardianu Joffrey Peltier z organizace Opération Mer Propre.