EU vyjednala „historickou“ dohodu s jihoamerickým blokem. Ratifikace může být složitá
František KalendaEvropská unie po letech završila jednání o obchodní dohodě s čtyřčlenným jihoamerickým blokem Mercosul, která by měla odstranit většinu vzájemných celních bariér. Její ratifikace se ale může kvůli kritice zemědělců a zelených zkomplikovat.
Evropská unie se po 19 letech a devětatřiceti kolech rozhovorů předběžně dohodla s jihoamerickým blokem Mercosul (španělsky Mercosur) na dohodě o volném obchodu. V pátek to oznámil dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který dosažení kompromisu označil za „historický okamžik“.
„Uprostřed mezinárodního obchodního napětí dnes společně s našimi partnery z Mercosulu vysíláme silný signál, že stojíme za obchodem, který stojí na pravidlech,“ napsal Juncker na sociální síti Twitter s narážkou na hrozby obchodní války mezi USA a řadou dalších zemí, od Číny a Mexika až po samotnou Evropskou unii.
„Jde o skutečně mimořádný úspěch naší zahraniční politiky, protože růstu ani rozvoje nemůžeme dosáhnout sami o sobě, ale jedině, když budeme více obchodovat za jasně stanovených podmínek,“ pochvaloval si dohodu také argentinský ministr zahraničí Jorge Faurie. Argentina je jednou ze čtyř členských zemí Mercosulu vedle Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Venezuele bylo 1. prosince roku 2016 členství pozastaveno na dobu neurčitou.
Evropská unie je pro tento blok největším obchodním partnerem a zároveň i nejdůležitějším investorem a dohoda by měla výrazně zjednodušit vzájemnou výměnu zboží. Počítá mimo jiné s postupným zrušením jihoamerických cel na automobily, chemické výrobky nebo víno a tvrdý alkohol, země Evropské unie pro změnu zruší cla například na dovoz pomerančového džusu, kávy a ovoce a stanoví kvóty na další, pro jižní Ameriku klíčové vývozní zboží, jako je hovězí maso, cukr a ethanol. Celkově by měla být odstraněna cla ve výši 4 miliard euro ročně.
V jihoamerických státech má dohoda v podstatě univerzální podporu, protože by mohla pomoci tamním pomalu rostoucím ekonomikám a pro argentinského prezidenta Mauricia Macriho představuje vítanou posilu před podzimními volbami. V mnoha státech Evropské unie však čelí kritice zemědělců, kteří se bojí konkurence levnějšího a údajně nekvalitnějšího jihoamerického zboží.
„Je to špatná dohoda pro Irsko a irské farmáře, pro životní prostředí a pro evropské standardy spotřebitelské ochrany,“ prohlásil předseda Asociace irských farmářů Joe Healy, jehož výhrady sdílejí i zemědělci v Německu či ve Francii.
Proti „špatnému kompromisu“ se vyslovila i v posledních evropských volbách posílená frakce Zelených, která se pokusí její ratifikaci v Evropském parlamentu zablokovat, přestože se jihoamerické státy v jejím rámci zavázaly respektovat Pařížskou dohodu. Aby smlouva s Mercosulem vešla v platnost, musí ji kromě Evropského parlamentu schválit i všechny členské státy EU.