Stávka za klima před radnicemi. V Praze se studenti sešli na sedmi místech
Jan KašpárekStředoškolští studenti napříč republikou opět požadovali aktivní řešení klimatických změn. Tentokrát se sešli před radnicemi, aby vybídli místní zastupitele k vyhlášení klimatické nouze po vzoru Prahy 7.
V devíti městech napříč Českou republikou proběhla další středoškolská stávka za klima organizovaná uskupením Fridays For Future. Oproti předchozím akcím se tentokrát protestovalo před radnicemi. Studenti požadovali, aby komunální zastupitelé vzali na vědomí nutnost razantních opatření proti změnám klimatu a vyhlásili stav klimatické nouze.
Nejvýraznější protesty znovu proběhly v Praze, kde dohromady asi stovka aktivistů demonstrativně obsadila prostranství před sedmi městskými úřady. Studenti se sešli u všech radnic od Prahy 1 po Prahu 8 s výjimkou Prahy 7. Ta totiž pod vedením Jana Čižinského (PRAHA SOBĚ) stav klimatické nouze již na konci května vyhlásila.
K většině úřadů dorazilo mezi deseti a dvaceti studenty. Početnější bylo setkání například na Praze 1. V centru města se dopoledne přímo před vstupem do radnice sešlo takřka třicet mladých lidí. Mnozí si přinesli pikety s vážnými i odlehčenými hesly jako „Vyhlášení stavu klimatické nouze = adekvátní reakce na současnou situaci“, „Planeta je žhavější než můj imaginární kluk“ či s citátem britské herečky Emmy Thompson „Každý člověk na Zemi má sílu změnit svět“.
„Před školními a politickými prázdninami dneska v České republice stávkujeme naposledy. Na konci června se chystáme jet společně na mezinárodní stávku do německých Cách a pomalu se začínáme připravovat na první stávku v září,“ řekl Deníku Referendum jeden z organizátorů stávky Petr Doubravský.
Kolemjdoucí z řad návštěvníků i zaměstnanců úřadu a turistů posedávající aktivisty někdy ignorovali, někdy se pustili do debaty nebo si stávkující studenty se zájmem fotografovali. Na místo dorazila i městská policie, které vadilo, že protestující kreslí na chodník křídami. Hlídku ale upokojilo zjištění, že je možné barevné křídy z dlažby smýt, stejně jako zásah starosty Prahy 1 Pavla Čižinského (PRAHA SOBĚ).
Reakce radnic na protesty byly převážně zdrženlivé. „Ohlas z úřadu byl spíše negativní, nevyháněli nás, ale bylo nám paní starostkou Janou Černochovou (ODS) řečeno, že toho přece Praha 2 dělá dost, a tedy nechápou, proč stávkujeme tady. Chvilku po dvanácté za námi zavítal Michal Uhl (Dvojka sobě), který nám slíbil, že naši výzvu přečte na pondělním jednání zastupitelstva, což už bylo o poznání pozitivnější,“ shrnula stávkující Eva Matoušová dění na náměstí Míru.
Kriticky se k požadavku klimatické nouze postavil i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Ten je podle své reakce na sociálních sítích plně spokojen s plánem adaptace na klimatickou změnu, který městská část přijala před rokem. Naopak mu vadí, že si jeden z aktivistů přinesl muffiny v neekologické plastové vaničce.
„Víceméně jsme se s těmi lidmi na chodníku shodli jen na tom, že se děje málo věcí na té nejvyšší úrovni. Chtít motýle nestačí. Sedmnáctého června bude od pěti hodin na radnici veřejné setkání právě k tématu klimatických změn, kde budeme prezentovat, co všechno radnice dělá pro to, aby se věci dávaly do pořádku,“ dodal.
Na mrtvé planetě nebudou žádné mandáty
Studenti během pátečních akcí vyzvali lokální politiky k akci nejen samotným protestem, ale také vysvětlujícím otevřeným dopisem. Ten připomíná závěry Mezivládního vědeckého panelu pro změny klimatu při OSN, podle kterých je nutné razantně snížit emise skleníkových plynů a přejít na neuhlíkovou energetiku, nemá-li zkolabovat ekosystém a katastroficky se proměnit klima na celé planetě.
„Nacházíme se v přelomovém období a máme poslední šanci zachránit svět poměrně stabilního klimatu, které umožnilo vznik a rozvoj naší civilizace a na kterém naše společnost jako celek stojí. Abychom však dokázali přejít k udržitelnému způsobu fungování globální společnosti a odvrátili tak nevratné poškození ekosystému planety, jež nám jinak hrozí, musíme začít konat okamžitě,“ varují studenti z Fridays For Future.
Aktivisté dále kritizují nečinnost velké části společnosti, ale především liknavý přístup vlády, který se projevuje jak na domácí, tak mezinárodní úrovni. I to je důvod, proč se tentokrát obrátili na lokální politické reprezentace.
Páteční manifestační stávka byla již čtvrtá v pořadí, ale také početně nejslabší. Na první demonstraci v polovině března dorazily napříč Českou republikou tisíce lidí. Stávkující se od té doby snažili apelovat především na poslance a vládní činitele, kteří ale až na výjimky dávali najevo, že je téma nezajímá. České Fridays For Future naopak za jejich práci ve středu mimořádně ocenila porota Ceny Josefa Vavrouška.
Vlnu akcí mladých aktivistů inspirovalo jednání švédské studentky Grety Thurnberg. Ta každý pátek místo školy protestovala před parlamentem proti apatickému přístupu ke snižování emisí skleníkových plynů. Její příklad následně vedl k rozšíření hnutí do většiny zemí světa. Do minulé mezinárodní klimatické stávky se podle centrálního webu Fridays For Future zapojili lidé na více než 1600 místech ve zhruba 120 státech. Thunberg spolu s hnutím, jež inspirovala, dostala před pár dny ocenění v podobě titulu „velvyslanec svědomí“ od lidskoprávní organizace Amnesty International.