Ve spárech bytové nouze. Obrazy z okresu Teplice
Fatima RahimiPohraniční regiony trpí podobnými sociopolitickými problémy, o jakých se psalo v místním tisku již téměř před stoletím. Studenti a studentky teplického gymnázia se je rozhodli znovu tematizovat v sérii novinových článků a reportáží.
Pohraniční oblasti dnešní České republiky, známé také jako Sudety, jsou vskutku inspirativními regiony. Po druhé světové válce se zcela proměnil jejich charakter. Vyměnili se totiž obyvatelé. Do regionu, kde předtím žili převážně Němci, se přestěhovali Češi. Nově příchozí museli začít téměř od nuly a na mnoha místech je to dodnes znát. „Sudety ale nejsou v jádru jiné než zbytek Česka, jen v nich jsou naše problémy vidět ostřeji,“ píší Thomas Oellermann a Terezie Vávrová ve speciální příloze, která vyšla dvacátého čtvrtého listopadu v tištěném Teplickém deníku.
Součástí přílohy byly také reportáže sudetoněmeckého politika a novináře Wenzela Jaksche. Psal je v roce 1926 pod názvem „Ve spárech bytové nouze. Obrazy bídy v teplické průmyslové oblasti“ a vyšly v časopise Sozialdemokrat. V roce 2017 byly pak knižně vydány jeho reportáže, které psal v letech 1924—1928, v nakladatelství Academia pod názvem Ztracené vesnice, opuštění lidé.
Jaksch ve svých textech o teplické oblasti popisuje strašné životní podmínky dělníků a jejich rodin, kteří museli žít v nelidských podmínkách. Zatímco do lázní jezdí hosté z dalekých zemí nalézt své ztracené zdraví, pouze pár metrů od zázračných pramenů stojí „lázně smrti“. Rodiny s malými dětmi přežívají ve zchátralých domech, v budovách bývalého vězení či v jeskyni. „Tyto texty ukazují krutou chudobu a velkou bídu a umožňují nám pochopit, proč se tolik lidí ve 30. letech 20. století mohlo nechat zlákat nacismem,“ píší Thomas Oellermann a Tereza Vávrová.