Proti migraci, za jádro a prodej zbrojních licencí. Babiš se sešel s Orbánem
Jan KašpárekMaďarský premiér Viktor Orbán se v pátek sešel s předsedou vlády Andrejem Babišem. Debatovali o ekonomické spolupráci i migrační politice. Orbán se následně vypravil i za prezidentem Milošem Zemanem.
Českou republiku v pátek navštívil maďarský premiér a předseda nacionalistické strany Fidesz Viktor Orbán. Dopoledne se sešel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Oba premiéři si pochvalovali především shodu v migrační politice i ekonomickou spolupráci, mimo jiné ve zbrojním průmyslu. Během schůzky se zabývali i otázkou vybudování vysokorychlostní železnice mezi hlavními městy zemí Visegrádské čtyřky (V4) nebo rozvojem jaderné energetiky.
„Maďarsko je naším tradičním partnerem. Za své funkční období mohu říci, že pan premiér Orbán je náš, můj přítel. My dva, potažmo pan premiér, byl první, kdo označil velice kriticky migrační kvóty pro nelegální migraci,“ uvedl Babiš na tiskové konferenci a ocenil, že se zemím V4 podařilo kvóty odmítnout.
Premiér vyjádřil spokojenost i s tím, že se státům V4 daří společně tlačit na Evropskou unii. „Včera se nás v Bratislavě sešlo osm premiérů a sedm ministrů či náměstků a mluvili jsme všichni de facto stejným hlasem,“ řekl. A dodal, že státy V4 prosperují a mohou být „mnohým zemím“ příkladem“.
Orbán Babišovi pochvaly oplatil a zmínil, že se od České republiky a jejího premiéra chce naučit „některé politické a ekonomické metody“. Zopakoval svou kritiku migrace i Evropské unie, v níž podle něj „lidé nemohou říci svůj názor, a když ho řeknou, vedoucí představitelé si toho nevšimnou“. K tomu následně podotknul, že on sám údajně neprosazuje vlastní postoje, ale postoje maďarského lidu.
„Spolupráce mezi našimi zeměmi nikdy nedosahovala tak skvělých hodnot,“ prohlásil dále Orbán. V České republice podle něj působí úspěšně především maďarské farmaceutické a energetické firmy, v Maďarsku potom české telekomunikační společnosti. „Nakoupili jsme od České republiky i licence na zbraně, koupili jsme průzkumné letouny a koupíme i další věci,“ uzavřel s tím, že spolupráci v obranném průmyslu pokládá za zvlášť velký projev vzájemné důvěry.
Demonstrace před Kramářovou vilou
Proti Orbánově návštěvě v Praze před Kramářovou vilou protestovala skupina aktivistů ze spolků Pulse of Europe a Rebelové české politiky. Ti na místo dorazili s transparentem „ANO Evropě, NE nacionalismu“. Vyzvali k protestům i u dalších míst, jež se maďarský premiér v Praze chystá navštívit.
Demonstranti Orbána označili za „symbol populismu, autoritářství, nacionalismu, putinismu a likvidace liberální demokracie“ a odsoudili jeho přijetí nejvyššími ústavními činiteli České republiky.
Maďarsko pod Orbánovým vedením dlouhodobě čelí kritice kvůli protimigrační a autoritářské politice. Například britský týdeník The Economist označuje maďarského premiéra za pravicového populistu, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jej v nadsázce oslovil dokonce jako diktátora.
Orbánova strana Fidesz v lednových volbách založila svou kampaň mimo jiné na kritice finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose. Toho premiér zhusta portrétuje coby podporovatele migrace a snaží se ze země vytlačit veškeré jeho projekty, jako je Středoevropská univerzita v Budapešti.