Chceme město solidární ke všem. Antifašisté přebrali SPD náměstí Míru
Jan KašpárekKolektivy 115 a Good Night White Pride zabraly náměstí Míru, kam chtěla SPD svolat předvolební „lidovou veselici". Místo nacionalistické agitace se na pražském náměstí uskutečnil antifašistický koncert, který navštívily stovky lidí.
Autonomně levicovému kolektivu 115 a antifašistické kampani Good Night White Pride se podařilo skrze zábor prostranství zrušit předvolební akci nacionalistického politického hnutí Svoboda a přímá demokracie. Okamurovci plánovali na pražském náměstí Míru lákat voliče na párky, pivo a bigbeat. Místo „lidové veselice“ na náměstí v úterý proběhl antifašistický koncert s řadou interpretů. Další akci chtělo politické hnutí SPD uspořádat ve čtvrtek na Pankráci, i tam mu ale aktivisté prostor oficiálně zabrali.
„Víte, co fakt naštve? Naplánovat předvolební akci v centru Prahy. Složit kauce za vybavení a kapely. Získat smlouvu o pronájmu. Propagovat akci na sociálních sítích. Rozeslat stovky tisíc novin s pozvánkou a pak si nechat vyfouknout fleka nějakou antifašistickou bandou. Pojďme ukázat, že do Prahy SPD nepustíme, a že chceme město solidární ke všem! Ulice jsou naše,“ představili aktivisté akci na sociálních sítích.
Lidé se na antifašistickou Veselici bez nacionalismu začali scházet po druhé hodině. Organizátoři na náměstí Míru postavili pódium s reproduktory a stánek, kde nabízeli krom antifašistických materiálů i čaj a polévku. Politický rozměr setkání naznačovaly vlajky „Refugees Welcome“ a „Good Night White Pride“.
I přes chladné počasí na místě až do večerních hodin zůstalo asi sto padesát lidí. Ti se bavili, popíjeli čaj a tančili na hudbu celé řady kapel různých žánrů. Kromě známých hip-hopových interpretů, jako je sestava Pio Squad, Vladimir 518 či Kato z Prago Union, vystoupili i Hello Marcel či Elias and the shepherds. Na akci dohlíželo množství policistů, a to v uniformě i v civilu.
Přestože v odlehlejší části náměstí politické hnutí SPD nakonec postavilo svůj stánek s volebními materiály, koncert proběhl v klidu. Lidé, kteří nezaznamenali nahrazení „lidové veselice“ antifašistickou akcí, sice na náměstí přicházeli, většinou ale po chvíli opět odešli, případně se pustili do diskuse s aktivisty. Někteří si od nich vzali i čaj a tiskoviny. Jediným incidentem byla slovní přestřelka se skupinou příznivců krajní pravice.
Během jedné z přestávek mezi koncerty přečetli zástupci organizátorů společné prohlášení. V něm kritizovali nejen růst nenávisti a fašizaci dříve středových stran, ale také sociální situaci jako takovou. „Po letech, kdy nám říkali, že volný trh všechno vyřeší, se s konečnou platností ukazuje, že to není pravda. Po deseti letech od počátku krize jsou desítky tisíc lidí na ulici, statisíce v exekucích či v příjmové chudobě a nájmy nezadržitelně rostou. Naším cílem je důstojný život pro všechny,“ uvedli.
Avizovali také, že budou v akcích proti nacionalismu pokračovat. „Obchodníkům s nenávistí z SPD bychom chtěli vzkázat jen jedno — i když se poučíte a příští akce řádně nahlásíte, jsme připraveni bojovat proti fašismu všemi prostředky. Nikdy nepřenecháme ulice fašistům," uzavřeli své vystoupení.
SPD si stěžuje na Antifu, ta akci ale nepořádala
Pražská buňka politického hnutí SPD „lidovou veselici“ oficiálně zrušila na poslední chvíli. Tvrdila, že tak učinila kvůli obavám o bezpečnost. „Na náměstí mají dorazit tisíce fašistů z Antify. Nemůžeme riskovat,“ uvedla ve stručném vyjádření na facebookové stránce původní akce.
Dříve ale okamurovci plánovali svou „veselici“ uspořádat hned vedle antifašistického koncertu. V tom jim — i podle vyjádření předsedy pražské SPD Vítězslava Nováka — ovšem nezabránila ani tak obava o bezpečnost, jako radnice Prahy 2, která upřednostnila řádný zábor antifašistů před pronájmem jeho politického hnutí.
Podle Nováka zrušení akce způsobilo Okamurově straně škodu v řádu desítek tisíc korun. Připustil sice, že jeho kolegové měli „veselici“ nahlásit magistrátu dříve, i tak ale obvinil antifašisty z agresivních metod politického boje. „Podívejte se na ně, jsou to fašisti a extrémisti. Antifa je v Americe oficiálně prohlášená za teroristickou organizaci,“ rozhořčil se Novák v rozhovoru s Deníkem Referendum.
Antifašistická akce ovšem Veselici bez nacionalismu neorganizovala, což podle Nováka na věci nic nemění. „Ten Kolektiv 115 vyzýval k ničení našich billboardů. Udělal dokonce instruktážní video, jak to dělat. Policie to měla už dávno zrušit,“ trval si na svém Novák.
Antifašistická akce je volnou platformou, která vznikla v roce 1932 ve fašizujícím se Německu, v níž se sdružovali militantní odpůrci Hitlerova hnutí. V dnešní době existuje v řadě zemí a měst světa. Společným znakem jednotlivých skupin je odpor proti krajní pravici a zpravidla také sociálně kritický přístup vycházející z pozic autonomní levice a anarchismu.
V České republice Antifa oficiálně vznikla v roce 1996 v reakci na brutální policejní razii v klubu Propast. Především na konci devadesátých a začátku nultých let prošla řadou tvrdých střetů s neonacisty a některé z jejích vůdčích postav se krajní pravici podařilo systematickými útoky vytlačit z veřejného života.
V současné době se Antifa věnuje hlavně monitoringu aktivit krajní pravice. Informace Antifašistické akce v minulosti pomohly například odhalit neonacisty zodpovědné za žhářský útok na ubytovnu ve Vítkově, při němž utrpěla popáleniny třetího stupně tehdy dvouletá dívka.
Původní verze zprávy mylně uváděla, že Deník Referendum hovořil s kandidátem SPD Janem Čížkem. Ve skutečnosti se jednalo o předsedu pražské SPD Vítězslava Nováka, jak nyní stojí v textu. Oběma mužům i čtenářům se za záměnu omlouváme.