Obec je v nezadatelné správě svých obyvatel

Patrik Eichler

Blíží se volby do zastupitelstev měst a obcí. Je na místě připomenout, že města a obce nejsou místy pro provozování turismu nebo prostorem pro developerskou výstavbu. Města a obce jsou v první řadě bydlištěm a místem života svých obyvatel.

Starší části města jsou obehnány turnikety, turisté platí vstupné, domácí procházejí na speciální kartičky. Trochu jde o obrázek z italských Benátek koncem letošního dubna. Trochu jde o obrázek ze Zlaté uličky na Pražském hradě. Trochu jde o scénu z románu Šťastné město. Francouzský romanopisec Benoît Duteurtre v něm popisuje — prý inspirován návštěvou v Praze — proměnu historického města na zábavní park.

Špatnou ekonomickou situaci po dějinném převratu se v románu vedení města rozhodne vyřešit tím, že historické čtvrti sakumprásk prodá soukromé firmě. Sakumprásk, tedy i s obyvateli, kteří ovšem mohou zůstat ve svých bytech. A mohou si, když chtějí, přivydělávat kredity do firemního systému procházením se po ulicích v dobových kostýmech. Kdo má dost kreditů, může si nárokovat, dejme tomu, snazší přístup k lékaři.

×
Diskuse
June 11, 2018 v 9.35
Obecnější otázka
Kdo a podle čeho určuje, ví, nebo aspoň tuší, kolik lidí "má" kde bydlet? Jinými slovy, proč myslíš, že v r. 1991 to bylo v Praze 1, 2 a 3 nějak optimální? Co když, dejme tomu, jsou teď vesměs šťastní, že už nemusejí být tak nacpaní jako tehdy, že už mají víc místa k životu? Můžeme tušit, že v Praze 1 to tak asi nebude, ale u Prahy 3, kterou znám lépe, bych si nebyl jistý. Nejde ale zdaleka jen o Prahu, podobně (myslím na svou první otázku) se musíme ptát k tzv. vylidňování venkova.