Také ve slovinských volbách se řešila migrace
František KalendaProtiimigrantsky založená strana zvítězila v další členské zemi Evropské unie. Slovinské parlamentní volby ovládl kontroverzní expremiér Janez Janša, který se netají náklonností k Viktoru Orbánovi. Sestavení vlády ale nebude mít lehké.
Dvoumilionové Slovinsko se stalo další evropskou zemí, kde u voličů uspěla ostrá protiimigrační rétorika. Nedělní volby do devadesátičlenného Národního shromáždění totiž opanovala Slovinská demokratická strana (SDS) expremiéra Janeze Janšy, která vsadila na odpor vůči migračním kvótám a nacionalistickou rétoriku.
SDS získala přízeň bezmála čtvrtiny voličů, daleko za ní pak skončila Kandidátka Marjana Šarece populárního herce a komika s necelými 13 %. Kolem 10 % se umístily hlavní strany strany současné vládní koalice — Strana moderního středu (SMC) a sociální demokraté. Přes čtyřprocentní volební práh se do parlamentu dostalo celkem devět politických subjektů.
Návrat protřelého politika
Janša sice ve volbách vystupoval v roli tvrdého kritika současných pořádků, jedná se ale o matadora slovinské politické scény. Na konci 80. let spoluzakládal jednu z prvních opozičních stran v zemi, v době slovinské války za nezávislost působil v roli ministra obrany a v roce 1993 převzal vedení Sociálně demokratické strany Slovinska, kterou přetvořil v současnou konzervativní SDS. Od té doby drží její vedení pevně ve svých rukou.
V premiérském křesle zasedl již dvakrát v letech 2004-2008 a 2012-2013, přičemž obě jeho funkční období provázely skandály. Nedlouho poté, co se v roce 2013 rozpadla jeho koalice, byl odsouzen na dva roky do vězení za údajné korupční jednání v souvislosti s dodávkami finských obrněných vozidel Patria. V cele strávil 6 měsíců a mimo jiné z ní vedl kampaň před minulými volbami.
Přes problematickou minulost se Janšovi podařilo zaujmout slovinské voliče především tvrdým odporem vůči migraci a nekompromisním stanoviskem v případě územních sporů se sousedním Chorvatskem. Expremiér opakovaně chválil politiku maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána, jež podle něj zachránila Evropu, a zapřísahal se bránit slovinské hranice. Orbán se dokonce osobně objevil na Janšových předvolebních mítincích, kde se nechal slyšet, že jeho vítězství „zaručí přežití slovinského národa“.
Vítězové a poražení
Ani úspěch Janeze Janšy nicméně v tuto chvíli nezaručuje jeho schopnost sestavit vládu. Ochotu vstoupit do koalice s kontroverzní osobností zatím signalizovaly pouze dvě menší nacionalistické strany, což nedává dohromady parlamentní většinu. Skutečným vítězem by se tak mohla stát Kandidátka Marjana Šarece, jejíž lídr Janšovo zneužívání otázky imigrace v předvolební kampani kritizoval. Hledání podpory ve fragmentovaném parlamentu přesto nebude jednoduché ani pro něj a slovinský prezident Borut Pahor dal navíc najevo, že prvním pokusem sestavit vládu pověří první stranu na pásce.
Slovinské volby zato mají jasného poraženého, kterým je dosavadní premiér Miro Cerar. Respektovaný univerzitní profesor se stal před čtyřmi lety neočekávanou hvězdou politické scény, když jeho před pouhými šesti týdny založená strana dosáhla v parlamentních volbách zisku 34,6 %. Cerara však brzy poškodila série stávek ve veřejném sektoru včetně stávek policistů, učitelů nebo zdravotních sester, kteří žádali, aby se rychlý ekonomický růst promítl do jejich platů. Premiérova popularita se během jediného roku propadla k jednociferným číslům a průzkumy mu předpovídaly ještě horší výsledek, než jakého nakonec dosáhl.