Odboráři v chemičce DEZA uspěli, mzdy vzrostou o osm procent
Radek KubalaOdboráři se dohodli s vedením firmy DEZA na růstu mezd, příplatků za směnnost i podílu na zisku. Novou kolektivní smlouvu ve firmě ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše nepodporují všechny odborové organizace, stávková pohotovost ale končí.
Odboráři v chemičce DEZA z Babišova holdingu Agrofert uspěli ve snaze o zvýšení mezd. Vedení firmy reagovalo na minulý týden vyhlášenou stávkovou pohotovost čtvrtečním podpisem kolektivní smlouvy. V té potvrdilo růst tarifních mezd o osm procent, příplatků za směnnost o patnáct procent a nárůst podílu na zisku o dvě procenta.
Odboráři jednali s vedením firmy o podobě kolektivní smlouvy již od loňského října. Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun.
Přestože odboráři původně požadovali vyšší růst mezd i příplatků, dosažený kompromis považují za úspěch. „Dosáhli jsme sociálního smíru, stávkovou pohotovost jsme proto ukončili,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda odborové organizace OS ECHO Michal Sváček
Podepsání kolektivní smlouvy Deníku Referendum potvrdil i tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Přitom ještě před týdnem vedení firmy považovalo požadavky odborů za neadekvátní a vyhlášení stávkové pohotovosti za překvapivé.
„Vedení podniku i zástupci odborového svazu Echo v souladu s návrhem zprostředkovatele přistoupili na návrh navýšení směnového příplatku. K dalšímu růstu tarifní složky mzdy nedojde, nicméně návrh zprostředkovatele je dorovnán růstem bonusů, které jsou závislé na hospodářském výsledku firmy. Důvod ke stávkové pohotovosti i ke stávce pominul,“ řekl Karel Hanzelka.
ČMKOS a KOVO
Se současným zněním kolektivní smlouvy však nesouhlasí zástupci menší odborové organizace OS KOVO, kteří jí považují za příliš slabou a neplatnou. Její předseda Milan Blažek však České televizi sdělil, že podle zákona jim podpis kolektivní smlouvy neumožňuje ve stávkové pohotovosti pokračovat.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula považuje jednání zaměstnanců chemičky za inspirativní. Podle něj je jedním z důvodů úspěchu také dlouhodobá kampaň ČMKOS Konec levné práce.
„Jde o další pozitivní příklad pro zaměstnance, kteří nejsou spokojeni s ohodnocením své práce. Trpělivé vyjednávání mnohdy nestačí a až hrozba stávkové pohotovosti může přimět vedení firmy hledat řešení,“ řekl Deníku Referendum Josef Středula.
Chemička DEZA se zabývá zpracováním černouhelného dehtu a surového benzolu. Patří mezi nejvýznamnější chemické podniky Agrofertu, s více než tisíci zaměstnanci je také významným zaměstnavatelem v okrese Vsetín. Místní odborová organizace OS Echo sdružuje přibližně pět set lidí, což odpovídá polovině zaměstnanců chemičky.