ČSOB přestane financovat těžbu uhlí v České republice, ekologové oslavují
Radek KubalaVedení belgické banky KBC nebude nadále prostřednictvím své Československé obchodní banky financovat těžbu uhlí v České republice. Banka se na valné hromadě rozhodla stáhnout své finance z projektů, které mají dopad na celosvětové klima.
„Nadále nebudeme finančně podporovat těžbu uhlí v České republice, do budoucna budeme dávat peníze pouze na rekonstrukce tepláren,“ oznámil na čtvrteční valné hromadě v Bruselu předseda představenstva bankovní společnosti KBC Thomas Leysen. Pod správu belgické banky spadá i Československá obchodní banka (ČSOB), která se v minulosti finančně podílela na uhelných projektech společnosti Czech Coal Pavla Tykače a Jana Dienstla.
Důvod k radosti mají zejména ekologové, kteří před zahájením valné hromady před budovou banky požadovali, aby ukončila financování uhelného průmyslu v České republice. KBC totiž ukončení uhelných investic slíbila už v roce 2016, nicméně dceřiné společnosti ČSOB udělila výjimku.
„KBC prostřednictvím ČSOB dosud byla poslední belgickou bankou, která podporovala výstavbu nových uhelných elektráren a rozšiřování dolů. Jsme rádi, že dnes odmítla všechny nové uhelné investice a z těch stávajících se v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou stáhne,“ uvedl v tiskové zprávě Mathias Balcaen z belgické pobočky Greenpeace.
Vedení KBC zároveň ve vyjádření pro média slíbilo, že do roku 2030 plánuje více než polovinu svých investic dávat do obnovitelných zdrojů. V reakci na protesty rovněž upozornilo, že od roku 2016 banka snížila svůj finanční podíl v uhelném průmyslu z dvou set padesáti dvou milionů euro na osmdesát šest milionů. Definitivně chce investice do uhlí v České republice ukončit do roku 2023.
Protestu se zúčastnil také Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, který je těžbou uhlí dlouhodobě ohrožen. „Těžaři chtěli naše město zbourat kvůli rozšíření velkolomu ČSA a vedli kvůli tomu dlouholetou kampaň. Ale lidé nechtějí kvůli uhlí přijít o své domovy. Dnes tu jsem proto, aby podobné projekty nedostávaly finanční podporu, protože jejich dopady by byly znatelné po celé generace,” řekl na místě protestu Vladimír Buřt.
Čtvrteční rozhodnutí je zároveň špatná zpráva pro vedení společnosti Czech Coal, pod kterou spadají mimo jiné firmy Severní Energetická či Vršanská uhelná. ČSOB se totiž v minulosti finančně podílela na většině projektů této firmy, například na rekonstrukci dvou bloků uhelné elektrárny Chvaletice.
Mluvčí Severní Energetické Gabriela Sáričková-Benešová sdělila, že vedení společnosti o rozhodnutí KBC dosud neví a na dotazy Deníku Referendum ohledně budoucího financování uhelných projektů odpoví poté, co se s celou problematikou seznámí.