Vražda slovenského novináře hýbe též politikou, může padnout i vláda
Petr JedličkaOpozice viní ze spoluodpovědnosti premiéra Fica i ministra vnitra Kaliňáka a svolává protesty. Neklid je ale cítit i v koalici. Další poslanci rozpadlé strany #SIEŤ mluví o ukončení podpory vlády. Ta má přitom už dnes jen těsnou většinu.
Nejen médii a společenskou atmosférou, ale i nejvyšší politikou hýbe na Slovensku vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z minulého týdne. Opoziční strany obviňují současný vládní establishment kolem premiéra Roberta Fica z nepřímého zavinění vraždy, a to v souvislosti s rozkladem nezávislé policie, tolerováním korupčních struktur i organizovaného zločinu a soustavným dehonestováním novinářů celkově.
Neklid panuje ovšem i uvnitř vládní koalice. Z dnešní trojkoalice Smer-SD, SNS a Most-Híd začíná posledně jmenované uskupení tlačit na vyvození jasných politických důsledků — konkrétně na rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka a možná i ochod policejního prezidenta Tibora Gašpara.
Nezbytnou oporou koalice v parlamentu jsou přitom nejen poslanci zmíněných stran, ale i skupina zákonodárců, jež byla zvolena na kandidátce strany #SIEŤ — středového tělesa, které se po minulých volbách rozpadlo. Část poslanců Sietě odešla do opozice, část se však připojila k poslaneckému klubu Most-Híd a dnes zaručuje trojkoalici těsnou čtyřhlasou většinu. Právě tito politikové zvažují nyní nejhlasitěji, že vládě podporu vypoví.
„Momentálne, po týchto informáciách ohľadom prípadu, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd, a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ řekl ve čtvrtek médiím například poslanec Igor Janckulík.
První odchody
Z vládních struktur již odešli ve středu Ficova asistentka a poradkyně Mária Trošková a vedoucí odboru krizového řízení a bezpečnosti při Úřadu vlády SR Viliam Jasaň. Oba byli v minulosti v obchodním spojením s rodinou Vadalů — východoslovenským klanem původem z Itálie, jehož stykům s italskou mafií věnoval Kuciak poslední článek před vraždou.
Oficiálně odešli Trošková a Jasaň o své vůli, prý kvůli tomu, že jsou jejich „mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi“. Odchod dvojice ovšem žádal již od pondělí právě Most-Híd, a to jako první z nezbytných opatření pro udržení vlády.
Další Ficův koaliční partner — národovecká SNS — chce zatím kabinet zachovat. Vládu však opustil výrazný představitel vlastního premiérova Smeru: trojnásobný ministr kultury Marek Maďarič.
„Za môjho pôsobenia ako ministra kultúry bol zavraždený novinár a s tým sa neviem vyrovnať, je to veľmi frustrujúce a veľmi sa ma to dotýka (…) Neviem si predstaviť, že budem len tak pokojne sedieť v kresle ministra po tom, čo sa stalo,“ uvedl Maďarič na středeční tiskové konferenci.
Podporu vládě vypověděl zatím jen jeden poslanec, má tak dnes už jen tříhlasou většinu. Strana Most-Híd navíc pořád žádá nejméně odchod ministra vnitra Klaiňáka a vynucuje si další a další koaliční rady. Na pátečních pietních demonstracích zaznívaly i protificovská hesla.
Premiér ohlásil na neděli mimořádný projev. Vystoupit by měl i prezident Andrej Kiska. Na další dny je už ohlášeno několik dalších protestů.
Fico pak uvedl, že prezident svým apelem překročil ústavní pravidla a že se přidal k opozici a médiím, které tančí na hrobu zabitého páru. Vláda dělá dle Fica vše proto, aby přispěla k objasnění činu, a případnou rekonstrukci si mají řešit koaliční strany, ne prezident.
Národovecká SNS stále podporuje udržení stávající koalice v čele se SMEREM, její vedení chce ale nyní jednat s prezidentem. Most-Híd si dal pro pokračování v koalici podmínku, aby rezignoval ministr vnitra Robert Kaliňák, a to do 12. března.