Křetínský na brněnských právech může ohrozit nezávislost, myslí si akademický senát
Radek KubalaPrávnická fakulta brněnské Masarykovy univerzity v současnosti zažívá spor mezi vedením fakulty a akademickým senátem. Senátoři se obávají ztráty nezávislosti fakulty kvůli její úzké spolupráci s miliardářem Danielem Křetínským a jeho Energetickým a průmyslovým holdingem.
Proti plánu miliardáře Daniela Křetínského založit na Právnické fakultě brněnské Masarykovy univerzity výzkumný Institutu energetických studií se ve čtvrtek postavil akademický senát. Podle názoru senátorů může úzká spolupráce s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH), který patří Křetínskému, znamenat vážné poškození nezávislosti fakulty.
Křetínský věnoval fakultě, jejímž je absolventem, už loni na jaře tři miliony korun. Od té doby se děkanka fakulty Markéta Selucká rozhodla navazovat bližší spolupráci s EPH. Zástupcům akademického senátu vadí, že záměrem institutu je výchova energetických expertů pro EPH a že podle memoranda musí se zveřejněním závěrů výzkumů souhlasit obě strany.
„Privátní partner nesmí mít kontrolu nad tím, co a jak se bude publikovat. Kdyby šel nějaký výzkum proti názorům EPH, řekli by nám, ať ho nepublikujeme? Takovou možnost rozhodně nechceme dopustit,“ řekl médiím předseda senátu Josef Šilhán.
Senátoři kritizují Markétu Seluckou i za to, že před nimi memorandum o spolupráci dlouho tajila. O spolupráci fakulty s EPH se dozvěděli až z médií. „Právnická fakulta se dosud v oblasti energetického práva neprofilovala. Na tomto poli by logicky měla nejprve mít hvězdné postavení. Takhle ale došlo k obrácení posloupnosti,“ řekl médiím Petr Lavický, senátor a pedagog věnující se občanskému právu.
Selucká podle svých slov považuje reakci akademického senátu za přehnanou. Ostrá slova podle ní nejsou na místě, protože spolupráce s energetickým koncernem může škole přinést zvýšení prestiže. Její slova podpořil i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ačkoliv podle svých slov obavy senátu chápe, neměla by fakulta s vyjednáváním otálet, protože by o tuto příležitost mohla přijít.
Senátorům vadí také fakt, že neexistují žádná pravidla jednání, která by měla zajistit nezávislost fakulty. Naopak podle nich vyjednávání připomíná snahu EPH vychovávat si experty pro svůj vlastní podnik na úkor konkurence.
Děkance vytýkají i třímilionový dar, který fakulta přijala loni na jaře. Senátoři totiž nemohli rozhodnout, na co se peníze použijí, což je jinak v praxi fakulty běžné. V tomto případě však rozhodla Markéta Selucká sama.
Akademický senát proto uložil děkance přípravu pravidel přijímání sponzorských darů a zřízení etické komise, která má posoudit, zda bylo správné od Daniela Křetínského přijmout.