Senát neschválil ústavní novelu umožňující držet zbraň pro potřeby obrany státu
Jan GruberSenátoři a senátorky po dlouhé diskusi neschválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Jejím cílem bylo zapojit držitele zbraní do státem zajišťovaného systému obrany země. Podle kritiků byla novela zbytečná a potenciálně nebezpečná.
Senát neschválil kontroverzní novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Pro hlasovalo osmadvacet z devětapadesáti přítomných senátorek a senátorů, ke schválení ale byla nezbytná třípětinová většina šestatřiceti hlasů. Novelu předložila skupina poslanců v čele s bývalým předsedou sněmovního bezpečnostního výboru Romanem Váňou a končícím ministrem vnitra Milanem Chovancem (oba ČSSD).
Jejím cílem bylo v reakci na evropskou směrnici o zbraních, která zpřísňuje pravidla pro jejich držení, začlenit stávající držitele zbraní do státem garantovaného systému zajišťování bezpečnosti. Oba senátní výbory, které se poslaneckým návrhem zabývaly, jej plénu Senátu doporučily rovněž zamítnout.
Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) ve svém vystoupení řekl, že ústavní novela je zcela zbytečná, protože není způsobilá ochránit Českou republiku před povinností převzít do domácího právního systému evropské předpisy, a potenciálně nebezpečná. „Celistvost republiky, její svrchovanost, její hranice a bezpečnost v této oblasti musí zajišťovat stát. Představa, že by některé soukromé skupiny občanů České republiky přebíraly tuto úlohu státu, by svědčila spíše o tom, že stát není schopen zajistit své základní funkce. Což bych nerad připustil z pohledu nás, jako zákonodárců,“ vysvětloval na plénu Deinstbier. Obdobně argumentovali i jeho kolegové Václav Láska a Eliška Wagnerová (oba nestr. za SZ).
Proti schválení ústavní novely v Senátu vystoupil i právník Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Vyvolávat očekávání, že bezpečnost bude kromě armády a ozbrojených sil zajišťována ještě celou řadou občanů považuji za nebezpečné,“ upozorňoval Wintr s tím, že bezpečnost České republiky vždy závisela na míru a spolupráci v Evropě.
„Naši bezpečnost nezajišťujeme tím, že řada občanů má doma zbraně a je připravena je používat k obraně vlasti, ale skrze naše zapojení do funkčních systémů mezinárodní bezpečnosti, jako je NATO a Evropská unie,“ uvedl Wintr. Dodal, že nejvhodnější cestou pro posílení bezpečnosti země je její aktivní zapojení do evropských struktur.
Naopak na podporu změny Ústavy v Senátu vystupovali zástupci ODS a politického hnutí ANO. Senátoři Tomáš Jirsa (ODS) a Zdeněk Nytra (nestr. za ODS, TOP a SsCŘ) se vymezovali proti navržené evropské regulaci. Říkali, že směrnice je nesmyslná, protože teroristické útoky v Evropě nejsou páchány legálně drženými zbraněmi, a proto je zbytečné občany odzbrojovat.
Jirsa rovněž poukazoval na nejednotný postoj ČSSD, která ve Sněmovně většinově hlasovala pro schválení novely, zatímco v Senátu vystupovali její členové proti. „Tak si myslím, že by si sociální demokracie mohla uvědomit, proč dostala šest nebo sedm procent hlasů,“ uzavřel Jirsa.