Ve Vancouveru si chválí převratnou metodu boje proti krádežím kol
Josef PatočkaProjekt 529 Garage umožňuje cyklistům zabezpečit svá kola jejich registrací do přehledné online databáze. Vancouverská policie se navíc začala opravdu snažit lidem jejich bickyly vracet. Výsledky jsou znamenité.
Jako „revoluci v cyklobezpečnosti“ popisují zpravodajské servery to, co se v posledních letech podařilo společně vancouverským policistům, cyklistickým komunitním organizacím a internetovému projektu 529 Garage. Počet každoročně ukradených kol ve městě poklesl díky jejich úsilí o více než třetinu. Stále větší množství bicyklů se také daří vracet jejich majitelům.
Na počátku všeho byl traumatický zážitek. Špičkovému programátorovi Jamesi Allardovi, který se ve světě informačních technologií proslavil jako vedoucí vývoje herní konzole Xbox, někdo ukradl jeho milované kolo. Nejen, že jej nedokázal najít, všichni se navíc tvářili, že se s tím prostě nedá nic dělat, popisuje deník Guardian. Policie se soustředí na jiné priority, výrobci kol se nedokáží shodnout na jednotném systému sériových čísel a ukradená kola se beztrestně prodávají na internetu.
Krádeže kol bují ve městech po celém světě. V Londýně jich každoročně zmizí na dvacet tisíc. V Portlandu, jednom z nejvíc cyklistům přátelských měst ve Spojených státech, způsobí zloději každý rok škodu přesahující dva miliony dolarů. Nizozemská policie odhaduje, že 630 tisíc krádeží nahlášených v roce 2015 představuje pouhou třetinu skutečně ukradených kol. A odborníci na udržitelnou mobilitu tvrdí, že všudypřítomné krádeže představují významnou psychologickou bariéru rozvoji tohoto způsobu dopravy.
Šikovná aplikace a ochotná policie
Allard se s tím nechtěl smířit a začal proto přemýšlet nad tím, jak by se dalo krádežím kol zabránit. Výsledkem jeho snažení je projekt 529 Garage, kde mohou majitelé bicyklů svého dvoukolého přítele zaregistrovat a velmi detailně zdokumentovat. Registr pak často pomůže poškozenému, jeho přátelům či policii kolo vyhledat na některém z internetových bazarů, kde je zloději obvykle prodávají. Šikovná aplikace nicméně není jedinou součástí „vancouverského zázraku“ — ten by podle zpravodajů nebyl možný nebýt spojeného úsilí policie a cyklistické komunity přímo v ulicích.
Allard se totiž brzy seznámil s druhým klíčovým protagonistou příběhu — pochůzkářkem Robem Bruntem, který se vyšetřováním krádeží kol zabýval po léta. Trápilo ho, že ani velmi drahá zabavená kola policie nedokáže vrátit jejich majitelům a velmi brzy je posílá do dražby. A že okradení s kolem často přicházejí i o svůj hlavní dopravní prostředek. „Brzy jsem si uvědomil, že cena kola nevypovídá o jeho subjektivní hodnotě pro majitele,“ popisuje Guardianu důležitý zážitek se zoufalou, okradenou ženou, která si kvůli ztrátě kola musela vzít v práci dovolenou, než si dokázala od přátel vypůjčit nové.
Brunt s Allardem teď spolupracují na dalších bezpečnostních opatřeních. Společně navštívili každý jeden obchod s bicykly ve městě, aby se pokusili jejich majitele přesvědčit k registraci každého prodaného kola. Allard dokonce některým pomohl vylepšit prodejní software, aby to pro ně bylo snazší. Jali se také povědomí o aplikaci rozšiřovat v místní cyklistické komunitě, organizovali přednášky a informační stánky na festivalech. Školám, obchodům a dalším institucím radí, jak umístit stojany na kola na bezpečnější, viditelnější místa. Zakládají půjčovny zámků. A na kola distribuují zářivé nálepky, které mají potenciální zloděje odradit.
Počet ukradených kol ve městě za první rok jejich spolupráce klesl o dvacet procent. Následující rok o dalších třicet. Jejich práci podporují také místní cyklistické asociace: „Městská cyklistika musí být pohodlná. A i když nějaké krádeže budou vždycky, je skvělé vidět, že tu je reálná snaha o to kola zabezpečit,“ říká Laura Jane z organizace Hub Cycling. „Ukazuje to, že krádeže kol nejsou nevyhnutelné a dá se proti nim bojovat,“ dodává.
Možnosti rozvoje
Allard, který dosud většinu projektu musí financovat z vlastních úspor, se teď snaží inspirovat další města v Britské Kolumbii a na západě Spojených států, aby přijala podobná opatření. Vancouverští cyklisté si projekt nemohou vynachválit. „Ukradli mi kolo, tak jsem to nahlásil, říkal jsem si, kdo ví, třeba ho najdou...“ cituje deník Vancouver Sun jednoho okradeného, který v době ztráty již zapomněl, že svůj dopravní prostředek na stránkách 529 Garage zaregistroval. „O týden později mi volají, ‚Našli jsme vaše kolo‘. Říkám: ‘Cože?‘. Mám své kolo zpátky díky všem těm informacím, které jsem o něm zveřejnil online. Bylo to neskutečné, nemohl jsem tomu uvěřit,“ raduje se cyklista.
Další informace:
The Guardian 'Bike theft is not inevitable': Vancouver rolls out a cycle crime revolution
Vancouver Sun Bike thefts down 30 per cent as Project 529 reaches 22,000 registrations in Vancouver
Canadian Cycling Magazine Bike theft on Granville Island reduced dramatically thanks to community efforts
529 Garage Register. Respond. Recover