Palmový olej: Nestlé a další korporace neplní sliby, pralesy se pořád kácejí
Josef PatočkaVelké potravinářské firmy jako Nestlé či Mars slíbily před několika lety skončit s odběrem palmového oleje z plantáží vzniklých dalším kácením indonéského pralesa. Podle zjištění ochránců přírody ze sítě RAN tak ale učinily jen polovičatě.
Nestlé, Mars a Hershey. Tyto tři gigantické potravinářské korporace obviňují nejvíce ekologičtí aktivisté z Rainforest Action Network (RAN) z porušování slibů, že už nebudou používat palmový olej pocházející z plantáží, kvůli kterým se odlesňuje indonéská džungle. Podle aktivistů si korporace zvykly uchlácholit znepokojenou veřejnost sliby, jejichž naplnění pak ale odkládají, zdržují a přehodnocují, až širší zájem opadne. Podklady k obviněním zveřejnili aktivisté v předvečer letošního Halloweenu, svátku, při kterém v zemích, kde se slaví, vrcholí tradičně poptávka po čokoládě.
„V působení těchto firem lze vysledovat řadu nejrůznějších přizpůsobení, úprav a odkladů daných slibů, která se táhne roky a roky (...) Indonéským tygrům, orangutanům a slonům ale dochází čas. Tohle musí přestat,“ uvedla pro agentury mluvčí RAN Laurel Sutherlinová.
Známí výrobci čokolád, pochutin a dalších potravin obsahujících palmový olej nenechávají kácet pralesy přímo, ale využívají složitých dodavatelských řetězců, na jejichž konci jsou často pochybné společnosti, jež právě prales kvůli palmovým plantážím likvidují. Pokud se přitom západní korporace nesnaží důsledně evidovat původ všech surovin až do konkrétního místa vzniku, stává se, že je určitá část pralesa vykácena dříve, než si to Nestlé nebo Mars stačí uvědomit. Stále enormní poptávka po oleji navíc obecně zvyšuje četnost ilegálního kácení.
Aktuálně ohrožuje výsadba plantáží palmy olejné i třeba Leuserský ekosystém — vzácný prales na severu Sumatry, kde dosud žijí vedle sebe například levharti obláčkoví, nosorožci a medvědi malajští.
Konkrétní posuny
Nestlé v roce 2010 slíbilo přestat odebírat palmový olej pocházející z odlesněného území do roku 2015 a později už do roku 2013. Přiměla ji k tomu slavná nátlaková kampaň Greenpeace doprovozená videem, na němž zaměstnanec o přestávce pojídá místo tyčinky Kit Kat orangutaní prsty.
Firma ovšem přes určité pokroky ani jeden slib nesplnila. „Dnes dokážeme vystopovat devadesát procent našeho palmového oleje až k lisování a téměř dvě třetiny až na úroveň plantáže,“ sdělila mluvčí společnosti letos v říjnu deníku Guardian.
Britský list doplňuje, že ještě v červenci firma hlásila, že konkrétní plantáž dokáže určit jen u sedmačtyřiceti procent oleje, což naznačuje velký pozitivní posun; původní slib byl ale opět odložen. Dnes jej chce Nestlé splnit do roku 2020.
Podobná je situace u společnosti Mars. Zbavit se problematického oleje chtěla do roku 2015. Dnes však dokáže zaručit nezávadný původ výrobku jen u čtyřiceti procent suroviny.
Podle ředitelky RAN Gemmy Tillackové jde i přes dílčí pozitivní snahu firem stále o klamání zákazníků. „Opakovaně tvrdí, že podnikají kroky k zastavení odlesňování. Ve skutečnosti ale nedělají důsledně to, co je třeba: přestat úplně používat olej, jehož původem si nejsou jisté,“ uvedla Tillackové pro britská média.
Další viníci a občanská protikampaň
Dle obsáhlejší souhrnné zprávy RAN věnující se danému tématu, kterou vydala organizace letos v červenci, patří k dalším značkám spoluzodpovědným za ničení pralesů také Unilever, Pepsi, McDonald‘s, Kellog‘s či Procter & Gamble. „Pokud tyto firmy urychleně nezakročí proti odlesňování, bude si je historie pamatovat jako korporace odpovědné za likvidaci posledního místa na světě, kde ještě žijí sloni, tygři, orangutani a nosorožci pospolu,“ uvedla tehdy organizace.
Proti používání palmového oleje z odlesňovaných území se organizují spotřebitelské kampaně, nátlakové akce či bojkoty po celém světě. U nás takové aktivity sdružuje Koalice proti palmovému oleji, která na svých stránkách rovněž vede seznam problematických výrobků.
Další informace:
The Guardian Nestlé, Hershey and Mars 'breaking promises over palm oil use'
The Guardian Pepsico, Unilever and Nestlé accused of complicity in illegal rainforest destruction
BBC News Palm oil. What are the issues.
One Green Planet This Is What’s Happening to Vital Orangutan and Elephant Habitat to Make Our Snacks (VIDEO)