Roste počet měst, která své části vyhlásí za sociálně vyloučenou lokalitu
Petra DvořákováBoj s nepřizpůsobivými, znějí titulky v denících z Ústeckého a Karlovarského kraje. Dalším městem, které na svém území prohlásilo tři oblasti za sociálně vyloučenou lokalitu, je Sokolov. Problém je třeba řešit na celostátní úrovni.
Platná novela zákona o pomoci v hmotné nouzi od května umožňuje vyhlásit část obce za sociálně vyloučenou lokalitu. Tím zanikne možnost žádat v dotčené oblasti nově o příspěvek na bydlení. Možnost, která byla uzákoněna kvůli poptávce starostů, se chystá využít hned několik měst v Ústeckém a Karlovarském kraji. Jako první část svého území za sociálně vyloučenou lokalitu vyhlásil Jirkov.
Odmítavé reakce vyvolalo rozhodnutí vedení Kladna, které chce za sociálně vyloučenou lokalitu prohlásit celé sedmdesátitisícové město. Podobné řešení zvažuje i pětadvacetitisícový Sokolov, který zatím vyhlásil za vyloučenou lokalitu tři části města. Podobné opatření už schválilo i Ústí nad Labem, Obrnice, Neštěmice nebo Bílina, uvažuje o něm i Duchcov, Varnsdorf, Chomutov, Děčín, Most nebo Aš.
Vyhlásit v části města sociálně vyloučenou oblast mohou zastupitelstva schválením takzvaného opatření obecné povahy. Chtějí tak bojovat s obchodem s chudobou a se sociálně patologickými jevy. Nemožnost pobírat příspěvky na bydlení by se měla dotknout pouze lidí, kteří se do sociálně vyloučené lokality přistěhují nově. Otázkou je, jak dopadne na stávající obyvatele, kterým vyprší smlouva na dobu určitou. „Lidé na ubytovnách nemají takřka nikdy smlouvu na dobu neurčitou, obvykle je mají třeba na jeden rok,“ upozornil Deník Referendum Daniel Hůle, analytik z organizace Člověk v tísni.