Developer v Ďáblicích zahájil práce. Praha 8 nic neví
Petra DvořákováDíky odporu obyvatel, Prahy 8, magistrátu i architektů se zdálo, že developer nemá šanci demolici a výstavbu v Ďáblicích uskutečnit. Teď už dodavatel developera sundává plechy ze střechy. Podle Prahy 8 nejde o demolici, ale o opravu.
Společnost CPI chce na sídlišti Ďáblice zbourat objekty občanské vybavenosti a vystavět namísto nich bytové komplexy. Před ulicí Tanvaldská mají vyrůst tři šestipatrové objekty a jeden věžák.Sídliště Ďáblice je hodnoceno jako jedno ze tří nejkrásnějších sídlišť v republice a je proslavené množstvím zeleně a otevřeného prostoru.
Zastupitelstvo Prahy 8 v září schválilo usnesení, že podnikne veškeré kroky, aby zabránilo demolici a výstavbě na sídlišti Ďáblice. Tentýž měsíc odmítl záměr developerské společnosti CPI postavit na sídlišti věžáky i pražský magistrát. Přesto začali dělníci 17. října ze střechy spojující objekty občanské vybavenosti v ulici Tanvaldská sundávat plechy. Proti demolici obyvatelé sídliště bojují téměř rok. Podle radnice Prahy 8 jde pouze o opravné práce. Developer tvrdí, že s bouráním krčků spojujících objekty začne už 23. října.
Nová zástavba by pro sídliště, které s více než dvaceti tisíc obyvateli patří mezi deset nejhustěji osídlených území v Praze, znamenala přistěhování dalších přibližně dvou tisíců lidí. Kapacita školek, praktických lékařů či parkovacích míst už nyní obyvatelům sotva stačí. Nejde tedy zdaleka pouze o to, že by je po dva roky otravoval hluk stavby a že by přišli o výhledy z okna a velkoryse široké ulice.
Povolení k bourání krčků získal developer od stavebního úřadu Prahy 8 ve zrychleném řízení. Následně se snažil získat pro demolici zábor. V úterý 10. října si obyvatelé všimli, že na místě už značka zábor oznamuje, a to od 16. do 29. října. Z důvodu havárie.
Demolice k výročí
„Jak můžou předvídat havárii?“ ptala se seniorka, která na sídlišti žije od sedmdesátých let. Už třetí měsíc stojí každý den na petičním stánku, aby demolici a výstavbě zabránila. S otázkou se vydala na Městský úřad Prahy 8. Úředník Michal Komenda z odboru dopravy podle ní zprvu o záboru nic nevěděl, pak ho vysvětloval havárií na komunikaci. Když mu havárii komunikace obyvatelka sídliště vyvrátila, řekl, že na střechu Normy (spojené s protějším objektem právě ohroženými krčky) spadla větev. Poškozenou střechu obchodu je třeba opravit, a to se bez záboru neobejde.
Problém ovšem je, že na střechu samoobsluhy nemá větev odkud spadnout. Obyvatelé se začali obávat, že zábor není ničím jiným než přípravou na demolici. „Ano, jde o zábor na demolici,“ potvrdil oprávněnost obav zástupce developera Josef Raboch, který se objevil na manifestačním setkání obyvatel 12. října.
Mimochodem, manifestace se uskutečnila na patnácté výročí smrti funkcionalistického architekta Antonína Tenzera. Právě Tenzer navrhl podobu ohroženého objektu občanské vybavenosti známého jako nákupní centrum Čtverec. Podle občanského spolku Krásné Kobylisy by v Čtverci mohly fungovat obchody i nadále.
O zábor ovšem nepožádala společnost CPI, ale společnost Meta. Ta je dodavatelem firmy CPI, který má zajistit demolici. Meta zahájila práce v úterý 17. října. Dělníci zatím sundávají plechy nikoliv ze střechy Normy, ale ze střechy nad krčky. Úřad Prahy 8 si stojí za tím, že se jedná pouze o opravy poškozené střechy. Na podnět Deníku Referendum poslal starosta Roman Petrus (ČSSD) na sídliště zástupce odboru dopravy i stavby. „Krčků se zatím nedotkli, pouze se vyměňuje střešní krytina. Pokud začnou dělat něco jiného, zábor přestane platit,“ ujistil Deník Referendum Petrus. Zástupce developera Josef Raboch Deníku Referendum ale potvrdil, že v pondělí 23. října se začnou bourat krčky. Definitivně po nich má být 29. října.
Chameleon Praha 8
Spolek Krásné Kobylisy označuje statický posudek developera, který má podle něj být záminkou k demolici, za zmanipulovaný a nechal si proto vypracovat posudek od autorizovaného statika. Ten potvrzuje přítomnost prasklin — způsobených zanedbáváním ze strany vlastníka, tedy firmy CPI — ale statika objektu podle něho ohrožená není. Zástupce developera si posudky se spolkem odmítl navzájem vyměnit. „Dělníci nadávají, vůbec jim to nejde, padla slova, že ta železobetonová konstrukce by bez problémů stála ještě třicet let,“ řekla Deníku Referendum Michaela Krupičková z petičního výboru Krásných Kobylis.
Krásné Kobylisy podaly podnět k přezkumu rozhodnutí o demolici. Stavební úřad Prahy 8 už reagoval, že rozhodnutí ve zrychleném řízení proběhlo v pořádku. Podle zástupců Krásných Kobylis měla ale Praha 8 předat podnět magistrátu, který je na rozdíl od Prahy 8 jako vlastník přilehlých pozemků účastníkem stavebního řízení.
Místo toho Praha 8 požádala magistrát o předání přilehlých pozemků, magistrát se podle Petruse „tváří nadějně“. Stejně tak Praha 8 požádala developera o prodej pozemků s krčky. „To je jako by od vás někdo chtěl koupit přístupovou cestu k vašemu domu,“ komentoval pro Deník Referendum Raboch s tím, že pro firmu je přípustné jednat pouze o seriózní nabídce na koupi všech pozemků na sídlišti.
Někteří obyvatelé sídliště vyjadřují nespokojenost s počínám městské části, její postup považují za velmi vlažný. Zatímco Petrus doufá, Krupičková apeluje: „Když se s pracemi přestane teď, pořád je šance na záchranu objektu.“