Tak jo! Nové politické hnutí hledá program i tvář pro podzimní volby
Jan GruberVzniká nové politické hnutí Tak jo! Představuje se jako proevropská liberální strana, která chce dělat zodpovědnou, čestnou a empatickou politiku. Zatím však nemá volební program, ani kandidáty pro podzimní volby.
„Žijeme na skvělém místě a ve skvělé době, bez ohledu na to, čím nás denně straší politici i média. A je jenom na nás, jestli si ten dobrý život dokážeme udržet — a případně ještě vylepšit,“ píše na svých stránkách vznikající politické hnutí Tak jo!. O hlasy voličů a voliček se chce ucházet už v podzimních parlamentních volbách. Hnutí, které se inspirovalo francouzským En Marche!, spoluzaložili arabista Přemysl Kubát, bývalý redaktor České televize Ondřej Koutský a politolog Petr Bouška. Bouška s Koutským v současné době pracují na projektu miliardáře Karla Janečka Demokracie 21.
Tak jo! je podle svých zástupců proevropské a liberální politické hnutí. „TOP 09 je před volbami alternativou pro spoustu lidí, ale nedaří se ji oslovit dostatek voličů. Pro některé může být příliš konzervativní. Zelení jsou momentálně rozdělení. Piráti jistě nějaký potenciál mají, ale zůstává otázkou, zda dokáží získat dostatečný počet hlasů. Uvědomili jsme si, že lidé nevědí, koho volit. Že tady proevropská strana, která by měla svěží vítr, chybí,“ odpověděl na dotaz Deníku Referendum, zda v České republice potřebujeme další proevropskou liberální stranu, Koutský.
Ač hnutí Tak jo! na volebním programu teprve pracuje, jeho meze již představilo. Jedním z hlavních programových bodů je zvyšování prostředků, které jsou vynakládány na vzdělání o jednadvacet procent. Tak jo! hodlá zvyšovat platy učitelům, podporovat inovativní a participativní formy výuky a rozšiřovat úspěšný program Erasmus i na středí školy.
Hnutí dále hovoří o posilovaní participativních modelů rozhodování. Navrhuje, aby část evropských dotací byla rozdělována na základě vůle občanů a občanek. Obdobným způsobem by se mělo rozhodovat i o obecních rozpočtech. V tomto případě Tak jo! navrhuje, aby obyvatelé měli ze zákona právo rozhodnout, jak obce použijí dvanáct procent svých investičních prostředků.
TOP 09 jako politický vzor
„Občané by s pomocí elektronického dokladu totožnosti měli být schopni vyřídit pětadevadesát správních a administrativních agend bez osobní přítomnosti na úřadech,“ uvádí program hnutí s tím, že elektronizace státní správy povede k výraznému snížení objemu práce na úřadech a státních institucích. Ušetřené prostředky a volné zaměstnance navrhuje převést do oblastí, které se bez lidského kontaktu neobejdou — program zmiňuje například sociální začleňování.
V oblasti financí a hospodaření státu se Tak jo! výrazně podobá TOP 09. Navrhuje navázat vyrovnanost rozpočtů na ekonomickou situaci země tak, aby v době, kdy ekonomika dva roky po sobě poroste, nebude vláda moci navrhnout schodkový rozpočet. Hnutí by rovněž rádo prosadilo ústavní zákon, který by omezil maximální výši státního dluhu na šedesát procent hrubého domácího produktu.
Oblast práce, daní, zdravotnictví, sociálního zabezpečení, zemědělství nebo kultury v programu chybí. Tak jo! doposud nezformulovalo postoj například k důchodovému systému, mzdové politice nebo daňovému systému. Není tedy zřejmé, zda se přiklánějí k nástrojům, které v minulých letech používaly vlády v čele s občanskými demokraty, nebo nynější vláda Bohuslava Sobotky. Zda se kloní k politice škrtů nebo investic do lidí.
Tak Jo! v těchto dnech dokončuje sběr potřebných podpisů pro registraci. Pokud se rozhodne kandidovat, musí nejpozději do poloviny srpna sestavit kandidátky. Koutský nicméně Deníku Referendum řekl, že do voleb nechtějí jít za každou cenu. „Nechceme poškodit etablované proevropské strany, jako jsou Zelení, Piráti nebo TOP 09. Pokud do pár dní nenajdeme vhodného lídra, tak se voleb účastnit nebudeme,“ dodal Koutský s tím, že v budování hnutí rozhodně hodlá spolu s kolegy pokračovat.