V Turecku začal proces s redakcí Cumhuryietu, jeden z Erdoğanových nejspornějších
Petr Jedlička, Radek KubalaSedmnáct osobností nejznámějšího z tureckých opozičních deníků čelí obžalobě z napomáhání PKK a Gülenovu hnutí. Právě Cumhuriyetu přitom PKK soustavně vyhrožovala. A Gülenovu sít právě Cumhuriyet léta rozkrýval.
Takřka rok po neúspěšném pokusu o převrat se v Turecku rozbíhá soudní proces se sedmnácti vedoucími redaktory, stálými přispěvateli a dalšími osobnostmi prestižního deníku Cumhuriyet (Republika). První jednání začalo v pondělí, každý další den vypovídali pak dva tři z obžalovaných. Proces se těší velké mezinárodní publicitě, jelikož právě středolevý a kemalistické opozici blízký Cumhuriyet byl v posledních letech vnímán jako největší mediální tribuna sekularistických kritiků současného tureckého režimu — vlády prezidenta Erdoğana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).
Osobnosti kolem Cumhuriyet čelí navíc kurióznímu obvinění — hromadné obžalobě z napomáhání teroristickým organizacím a podpory terorimu, čehož se měly dopustit blízkými styky s kurdskou PKK a hnutím Hizmet Fethullaha Gülena. Tomu režim přisuzuje odpovědnost za loňský pokus o puč.
Velká části obžalovaných přitom právě PKK v minulosti vyhrožovala a jednoho — Kadriho Gürsela — dokonce unesla. Kritikou Hizmetu byl pak Cumhuriyet celosvětově proslulý.
„Jedná se o jeden z nejspornějších soudních procesů, jenž režim prezidenta Erdoğana inicioval v rámci čistek po loňském pokusu o převrat. Obžalovaní totiž dělali celá léta pravý opak toho, než jim klade prokurátor za vinu,“ shrnul v tematickém pásmu stanice TYT Çenk Uygur, hlavní konferenciér této internetové televize, a ještě doplnil:
„Procesy s novináři se v Turecku konaly i v předchozích letech, i za předchozích vlád. Tentokrát jde ale o soud s de facto celou elitou hlavního opozičního listu.“
Novinářská elita
Proces budí velkou pozornost i v samotném Turecku. Před začátkem vlastního soudu demonstrovalo před justičním palácem v Istanbulu několik stovek lidí. Sami obžalovaní novináři dávají zhusta rozhovory všem zájemcům a v soudní síni se ostře hájí:
„To já jsem strhával imámovi (Gülenovi) masku, když byl ještě na státní výplatní pásce. Čelil jsem kvůli tomu žalobám. V Turecku se přitom tehdy považovala jeho organizace za neškodnou,“ uvedl ve čtvrtek v soudní síni například sloupkař Cumhuriyetu Hikmet Çetinkaya.
„Copak soud neví, kdo napsal knihu Imámova armáda? (...) Obětoval jsem rozkrytí Gülenovi sítě v armádě a policii rok své svobody,“ uvedl zas ve středu Ahmet Şık, investigativec, který byl kvůli kritice Gülena v minulosti i ve vězení.
Znalci tureckých poměrů připomínají, že Cumhuriyet se kriticky zabýval Gülenovým hnutím zejména před rokem 2014, kdy Gülen ještě platil za jednoho z nejvlivnějších lidí v zemi a hlavního spojence Erdoğana. Cumhuriyetu se ovšem podařilo prokázat také kupříkladu existenci tureckých transportů zbraní do Sýrie, které Erdoğan v dané době oficiálně popíral.
„Moje zatčení je důkazem, že jsem měl pravdu, když jsem psal, že Turecko se pomalu stává diktaturou. Je nelogické, abych udržoval styky s Gülenem, když jsme ho v deníku kritizovali podobně jako Erdoğana,“ uvedl pro Los Angels Times již zmiňovaný Kadri Gürsel, jeden z vůbec nejuznávanějších tureckých novinářů.
Příznak poměrů
Všichni z obžalovaných v procesu s redakcí Cumhuriyet byli zatčeni v loňské, respektive letošní vlně popřevratových represí. Konkrétně poukazují stání zástupci u soudu zejména na případy komunikace redaktorů s gülenisty, na konkrétní schůzky či telefonáty. Obžalovaní se hájí, že šlo o běžnou součást novinářské práce — že se snažili získávat vyjádření těch, o nichž psali.
Jednotlivým redaktorům hrozí tresty ve výši několika let až několika desítek let vězení. Na jejich obranu se již postavily mezinárodní organizace hájící svobodu tisku a projevu jako Mezinárodní novinářský institut, PEN klub či Reportéři bez hranic.
Posledně jmenovaná organizace řadí v současné době Turecko na 155 místo z hlediska míry novinářské svobody. Deník Cumhuriyet vychází od zatčení svých redaktorů s prázdnými rámečky na místech, kde dříve bývaly jejich články.
Lidskoprávní iniciativy zároveň upozorňují, že v tureckých vazbách a věznicích sedí v současnosti už více než sto padesát novinářů. Celkově bylo od loňského pokusu o puč zatčeno na padesát tisíc lidí. Přibližně 150 tisíc Turků přišlo v popřevratových čistkách o práci.
Další informace:
The Guardian Turkish journalist defends press freedom as grand trial begins
Los Angels Times Journalism is under siege in Turkey as trial begins for 17 defendants from leading newspaper
BBC News Turkey's Cumhuriyet journalists in terrorism trial
Hurriyet Daily News Turkish daily Cumhuriyet journalists, executives go on trial in Istanbul
Hurriyet Daily News Cumhuriyet warnings against Gülenists went ignored: Columnist Çetinkaya
Hurriyet Daily News Journalist Ahmet Şık slams state of emergency measures in third hearing of daily Cumhuriyet case