Lidovci otočili. O koalici se Starosty již nestojí
Jan GruberVedení KDU-ČSL chce zrušit koalici s hnutím STAN. Lidovci chtějí, aby Starostové obsadili místa na jejich kandidátkách. Pavel Bělobrádek říká, že je to sázka na jistotu. STAN se bude lidoveckým návrhem zabývat příští týden.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v úterý večer po více než tříhodinovém jednání celostátního výboru lidovců oznámil, že KDU-ČSL vyzývá hnutí Starostové a nezávislí ke změně formy spolupráce pro volby do Poslanecké sněmovny. Lidovci navrhují, aby kandidáti Starostů obsadili místa na kandidátních listinách KDU-ČSL. „Program, pozice a počty kandidátů na kandidátních listinách, finanční prostředky a další parametry spolupráce zůstávají nezměněny,“ řekl lidovecký předseda. A dodal, že celostátní výbor KDU-ČSL rovněž vyjádřil zájem o pokračování dlouhodobé spolupráce se Starosty.
Návrh na změnu formy spolupráce pro podzimní volby byl podle Bělobrádka veden zodpovědností za volební výsledek a rovněž za povolební vývoj v České republice. „Nechceme riskovat vládu jedné strany,“ řekl s tím, že strana nemůže nadále ignorovat zpětnou vazbu od voličů a obavy, které vzbuzuje možnost, že by koalice nemusela překročit desetiprocentní práh nutný pro vstup do Sněmovny. „Je to sázka na jistotu,“ doplnil Bělobrádek s tím, že návrh na změnu spolupráce označil za pouhou formalitu. A znovu vyjádřil přesvědčení, že KDU-ČSL společně se Starosty ve volbách získá více než deset procent hlasů.
Místopředseda hnutí Starostové a nezávislý Vít Rakušan Deníku Referendum řekl, že společně s předsedou strany Petrem Gazdíkem doposud odvedli ve prospěch koalice velké množství práce. „Na koalici s lidovci jsem si cenil odvahy, se kterou se k ní přistoupilo,“ konstatoval Rakušan. „My nejsme přímo řízená struktura jako hnutí ANO, kde o všem rozhoduje oligarcha Andrej Babiš, proto bude záležet na rozhodnutí našich členů,“ pokračoval místopředseda strany s tím, že se Starostové budou lidoveckou nabídkou zabývat příští týden.
Vytvoření koalice se Starosty schválil lidovecky sjezd pohodlnou většinou na konci dubna. Pro společný postup ve volbách se tenkrát vyslovilo dvě stě osmadvacet z dvě stě devětasedmdesáti delegátek a delegátů. Obě strany navíc v polovině dubna v Poslanecké sněmovně podepsali koaliční smlouvu, která upravuje podmínky spolupráce.