Aliance KDU-ČSL a Starostů je zase o něco reálnější: STAN kývl na dvoukoalici
Vratislav DostálCelostátní výbor hnutí STAN ve čtvrtek večer kývl na nabídku KDU-ČSL, společně tak před sněmovními volbami utvoří klasickou dvoukoalici. Pro zisk mandátů bude muset překonat desetiprocentní práh. Nebojíme se toho, tvrdí zástupci hnutí STAN.
Celostátní výbor hnutí STAN ve čtvrtek v podvečer pohodlnou většinou jedenaosmdesáti procent hlasů pověřil vedení vyjednáváním s KDU-ČSL o spolupráci pro podzimní parlamentní volby 2017 formou dvoukoalice. Zástupci STAN znovu zopakovali, že chtějí voličům nabídnout konkurenceschopný projekt, který bude mít potenciál vytvořit vedle sociálních demokratů a Babišova ANO třetí pilíř české politiky
Podle platného volebního zákona to znamená, že koalice dvou stran musí pro zisk mandátů hlasovat aspoň deset procent voličů. V opačném případě její hlasy propadnou. „Kdo se bojí, nesmí do lesa. Preferujeme vznik klasické dvoukoalice,“ říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jejíž vznik upřednostnili lidovci už minulý týden v sobotu.
„Volební klauzuli deseti procent vnímáme jako výzvu a nebojíme se jí. Teď je na předsednictvu STAN, aby technické parametry koalice vyjednalo s KDU-ČSL,” říká předseda STAN Petr Gazdík. „Chceme výrazně promluvit do politického života po následujících volbách. Proto jsme po důkladné vnitřní debatě přijali návrh KDU-ČSL vyjednávat o společné kandidatuře formou koalice,“ vysvětlil.
Koalice by podle něj měla prosazovat prozápadní demokracii, podporovat silné osobnosti a prosazovat decentralizovanou správu. „Naším záměrem je nabídnout voličům silnou a věrohodnou alternativu ke stávající politické garnituře. Kandidáti STAN, SNK ED a regionálních stran jsou přímou volbou osvědčení komunální politici, kteří mají reálné zkušenosti ze svých obcí a měst,“ doplňuje první místopředseda STAN Vít Rakušan.
Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se lidovci chtějí společně se stan „vážně poprat“ o první místo v podzimních sněmovních volbách. „Chceme, aby v České republice byla silná a výrazná alternativa pro voliče, kteří se neztotožňují se socialistickým proudem, který dnes prezentuje sociální demokracie a se stranou, která nenabízí mnoho demokratických prvků. Chceme silnou spolupráci stran, které mají společný programový i hodnotový základ,“ říká Jurečka.
STAN začal nejen s lidovci vyjednávat o novém integračním projektu loni na podzim. Sociolog Daniel Prokop z agentury Median přitom již dříve Deníku Referendum řekl, že by podobná aliance mohla jistý úspěch u voličů mít. „Tedy pokud jím zatím rozumíme zisk někde okolo deseti procent hlasů. Potenciál mají obě formace v součtu někde okolo třinácti procent. Tento počet lidí zvažuje volbu KDU-ČSL či STAN a zároveň svou účast u voleb nevylučuje,“ vysvětlil.
„Nejpravděpodobnější zisk podle našeho modelu bych dnes odhadoval okolo devíti procent,“ doplnil tehdy Prokop. Upozorňuje přitom, že volební model a potenciál neberou v úvahu, že někomu z voličů může u KDU-ČSL či STAN vadit aliance s druhou stranou. „Ani to, že díky tomu spojení se k nim mohou naopak přiklonit další voliči, kteří by je jako menší partaje nezvažovali, tedy ti, které osloví koncept jakési třetí síly.“
A právě na tuto variantu STAN i lidovci sází. „Společně s KDU-ČSL chceme vytvořit třetí sílu české politiky, která má ambici konkurovat ANO a ČSSD,” říká první místopředseda STAN Vít Rakušan. „Základním parametrem je, že nemá jít o spojení jen STAN a KDU-ČSL, ale o širší blok politických subjektů, včetně našich regionálních partnerů,“ připomněl už dříve Gazdík, hovořil například o SNK-ED, zmiňuje také hnutí Východočeši nebo Soukromníky.
Lidovci zažívají v posledních několika volbách úspěšné období. Poté, co v roce 2010 vypadli ze sněmovny, zaznamenali ve všech následujících typech voleb nárůst hlasů. V posledních senátních i krajských volbách byla KDU-ČSL dokonce jednou z vítězných stran. Starostové a nezávislí se naopak právě v roce 2010 dostali poprvé do Poslanecké sněmovny, tehdy v rámci společné kandidátky s TOP 09.
Vytvoření koalice s KDU-ČSL bude s konečnou platností schvalovat republikový sněm STAN, který má hnutí naplánováno 25. března.