CETA směřuje k ratifikaci, Sněmovna ji postoupila do druhého čtení
Jan GruberSněmovna postoupila do druhého čtení obchodní dohodu CETA. Proti novým pravidlům hospodářské spolupráce s Kanadou vystupovali pouze poslanci a poslankyně KSČM. Závěrečné čtení čeká dohodu na poslední, zářijové schůzi Sněmovny.
Poslanecká sněmovna v úterý postoupila do dalšího čtení hospodářskou dohodu mezi Kanadou a Evropskou unií (CETA). Jejím cílem je odstranit většinu průmyslových poplatků a cel omezujících obchod mezi Evropskou unií a Kanadou. Diskuse nad dohodou se protáhla na více než dvě hodiny. Komunističtí poslanci Leo Luzar a Jan Klán společně se svou stranickou kolegyní Hanou Aulickou Jírovcovou v dlouhých vystoupeních upozorňovali na problematické aspekty, které s sebou CETA přináší. Návrh poslance Luzara na zamítnutí dohody Sněmovna nepodpořila.
„Jedná se o snahu nadnárodních koncernů proniknout na trh, který je regulován právem. Prostě, již je nebaví respektovat zákony jednotlivých zemí, již je nebaví dávat ohledy na zájmy občanů jednotlivých států, popřípadě zájmy Evropy, chtějí absolutní liberalizaci obchodu,“ shrnul své výhrady vůči dohodě poslanec Klán. Ministr financí Ivan Pilný jeho slova v krátkém projevu odbyl s tím, že českým firmám CETA otevře vstup na kanadský trh a česká ekonomika potřebuje diverzifikaci. Výhodnost dohody pro Českou republiku ve Sněmovně opakovaně obhajoval ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu říká, že dohoda otevře České republice pětatřicetimilionový kanadský trh, přinese nová pracovní místa a podnítí další hospodářský růst. Obdobně se k ní stavějí i další podporovatelé z jiných členských států Evropské unie. CETA by měla přinést nárůst vzájemné obchodí výměny až o dvanáct miliard eur ročně. „Podle mého názoru je CETA jedna z nejlepších obchodních dohod, kterou Evropská unie a Česká republika jako její člen od svého vzniku sjednala,“ řekl před několika měsíci ve Sněmovně tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Opačný názor však zastávají organizace občanské společnosti nebo odbory, které se obávají, že dohoda neúměrně posiluje velké korporace, ohrožuje standardy kladené na kvalitu životního prostředí nebo pracovního práva. Nejčastěji je kritizován mechanismus mezinárodních arbitráží, který v jistých případech umožní korporacím žalovat členské státy, pokud přistoupí k regulaci odvětví, v němž podnikají.
CETA byla schválena Evropským parlamentem na počátku roku. Smlouvu prosadily společným úsilím frakce křesťanských demokratů, liberálů, konzervativců a většina sociálních demokratů. Proti se naopak postavili zelení, Evropská sjednocená levice, malé národovecké strany a část socialistů. Horní komora českého Parlamentu dohodu schválila v dubnu. Poslanci a poslankyně by měli hlasovat o souhlasu s ratifikací dohody na poslední schůzi Sněmovny v průběhu září. Na základě dohody mezi předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem by dohoda měla začít fungovat od konce září.