Dobrá zpráva pro slony: Čína ztrácí zájem o slonovinu, největší trh končí
Petr Jedlička, Radek KubalaCena surové slonoviny v Číně se propadla od roku 2015 na třetinu, poptávky ubývá. Podle ochranářů stojí za trendem do velké míry změna politiky režimu, jenž slíbil uzavřít do konce roku všechny výrobny produktů z klů i jejich prodejny.
Soustavně, značně a už několik let klesá zájem o slonovinu a výrobky z klů na čínském trhu — největším z odbytišť dané komodity. Upozorňuje na to souhrnná zpráva ochranářské organizace Save The Elephants vydaná v minulém týdnu. Ochranáři poukazují i na setrvalý pokles velkoobchodních cen slonoviny, který spoluindikuje propad poptávky. Například v roce 2014 stála surová slonovina (neopracované kly) v Číně v průměrném přepočtu 52 tisíc korun za kilogram. V roce 2015 šlo o 27 tisíc za kilogram a k začátku jara 2017 už jen o 18 tisíc.
Příčinu vidí ochranáři z části v proměně módy a vkusu, z části ve větší dostupnosti informací o důsledcích obchodu se slonovinou a poklesu kupní síly tradičních zájemců, ale do značné míry i v nové politice režimu. Čínská vláda se totiž v roce 2015 zavázala, že obchod a výrobu využívající danou komoditu zakáže. Všechny výrobny slíbila zavřít do 31. března 2017, všechny krámky pak do konce letošního roku.
„Musíme uznat, že Čína se rozhodla udělat správnou věc. Zavření domácí výroby a prodeje slonoviny vzbuzuje naděje na záchranu celého druhu,“ uvedl ředitel Save The Elephants Iain Douglas-Hamilton pro britský Guardian.
Počty zvířat a otázka pytláctví
Na světě žije dnes přibližně 400 tisíc slonů afrických (savanní i pralesní druhy) a asi 50 tisíc slonů indických. Od začátku systematické evidence počtu slonů na počátku 80. let do sepsání dohody CITES v roce 1989, jež obchod se slonovinou striktně reguluje, bylo jen v Africe pobito na 2,5 milionu slonů. Od vstupu CITES v platnost ubývá slonů pomaleji, přesto jde stále o citelný pokles — za poslední dekádu z přibližně 550 tisíc na zmíněných 400 tisíc kusů.
Ochránci přírody i ostatní pozorovatelé nyní čekají, jak se popsané trendy a opatření odrazí v nelegálním obchodu se slonovinou. Dle znalců tématu je totiž pro obchodníky-pytláky ze zemí, jako je Mosambik nebo Zambie, prodej slonoviny lákavý i při současné úrovni cen.
Spornou otázkou je ovšem také, nakolik byl v Číně provázán nelegální obchod se slonovinou s legální výrobou. Část ochránců je zde názoru, že právě legální produkce různých slonovinových předmětů v Číně pomáhala držet pytláctví v dosavadním rozsahu při životě. Pokud mají pravdu, může být restriktivní opatření čínského režimu nakonec ještě zásadnější, než se dnes jeví.
Další informace:
The Guardian Good news for elephants: China's legal ivory trade is 'dying' as prices fall
The Washington Post Good news for Africa’s elephants: China is losing its taste for ivory
Africa News Hope for Africa's elephants as ivory prices drop in China
Save The Elephants Sharp fall in the prices of elephant tusks in China