Namísto Tygrů přijdou sloni. Srílanská vláda chce z bojiště rezervaci
Petr JedličkaRežim prezidenta Radžapaksy chce oblast posledních bojů s Tygry osvobození tamilského Ílamu přeměnit na zónu chráněné divočiny a domov pro slony. Ochranáři záměr vítají, tamilští starousedlíci už méně.
Na velkou přírodní rezervaci chce vláda Srí Lanky změnit oblast, v níž se nejurputněji bránily oddíly separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu v loni skončené válce. Kabinet prezidenta Radžapaksy to uvedl v úterý v oficiálním prohlášení. Džunglí porostlý region Mullaittivu se má stát domovem zejména pro slony, jejichž sídliště narušuje průmyslový rozvoj ostrova a výsadba pěstitelských velkoplantáží. Dle zprávy AFP se divoká zvířata stále častěji dostávají do bezprostředního okolí lidských sídel, kde pak v pátrání po potravě demolují políčka a někdy i stěny domů.
„Chráněná oblast by měla vyřešit problematickou situaci ve všech okolních oblastech. Konfliktům mezi lidmi a slony tak bude konečně možné účinně předcházet,“ píše se přímo v dokumentu.
Jádrová oblast rezervace má mít přes čtyřicet tisíc hektarů. Velikost srílanské populace slonů se za posledních sto let zmenšila z odhadovaných dvanácti tisíc kusů na současnou třetinu, a ochranářské spolky tak rozhodnutí vítají.
Daleko méně vstřícně se ale k záměru staví mullaittivští starousedlíci — převážně příslušníci tamilské menšiny.
Na Srí Lance zuřila od roku 1983 dlouhá občanská válka mezi Tamilskými tygry, usilujícími o odtržení území hinduistických Tamilů, a bojůvkami buddhistických Sinhálců, podporovaných vládním vojskem. Zemřelo celkově sedmdesát tisíc lidí a díky bezprecedentnímu navýšení zbrojního rozpočtu se Sinhálcům podařilo v minulém roce definitivně zvítězit.
Nyní je v zemi klid udržovaný jednak soustavou vojenských kontrolních stanovišť a jednak policií, které dal všemocný prezident Mahinda Radžapaksa široké pravomoci. Většina tamilských představitelů byla zabita (zůstala pouze konformní Tamilská národní aliance, která Radžapaksu podporuje), opozice je soustavně perzekuována. Reportérům světových agentur, kteří na ostrov sem tam zavítají, si Tamilové soustavně stěžují na diskriminaci, nerespektování svých občanských práv a ničení kulturního dědictví.
Další informace:
AFP S.Lanka turns rebel hideout into wildlife sanctuary
BBC News After the Tigers, a new Tamil struggle
ColomboPage Sri Lankan government minister says Fonseka is not a political prisoner
The Guardian War crimes lawyers seek arrest of Sri Lankan president in Oxford