Srílanská vláda propouští první Tamilské tygry. Zatím jen válkou zmrzačené
Anna SedláčkováBývalí separatisté, kteří ve válce přišli o ruku či nohu, se v rehabilitačních střediscích deset měsíců učili jazyk a řemesla, aby se dokázali lépe začlenit do společnosti. Jejich vyhlídky na normální život jsou přesto nevalné.
Přes tisíc bývalých členů odbojové skupiny Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE) v pondělí propustila srílanská vláda z rehabilitačních středisek. Všichni propuštění separatisté jsou invalidé a pro svá zraněním již nejsou považováni za hrozbu, píše pro deník Guardian Jason Burke z města Vavuniya na severu Srí Lanky.
Tamilské tygry, kteří šestadvacet let bojovali za osamostatnění části Srí Lanky, porazila armáda loni v květnu. Srílanská vláda za posledních deset měsíců přesídlila asi tři čtvrtiny z 280 tisíc lidí původně držených v táborech, první část z těch přímo napojených na tamilské hnutí však byla propuštěna teprve včera. V rehabilitačních střediscích dosud zůstává přibližně devět tisíc Tamilských tygrů.
Srílanská vláda a armáda vytvořily rozsáhlý rekvalifikační program, v rámci kterého se tamilští mrzáci učili anglický jazyk, základy řemesel či práci s počítačem. „Přiměli jsme je naučit se novým dovednostem, aby si vydělali na živobytí, uživili rodinu a přispěli k rozvoji společnosti. Bez peněz a práce se z člověka stane zločinec nebo terorista,“ řekl plukovník Manúdža Gunasinghe ze střediska ve městě Vavunija.
Vyhlídky většiny z jedenácti set propuštěných však nejsou příliš radostné. Značná část území, již v minulosti ovládali členové LTTE, je stále zaminovaná, a mnozí se tak zatím nemohou vrátit do svých rodných vesnic. Jako prozatímní domovy jim slouží stany ve vládou zřízených táborech, ve kterých se však životní podmínky v poslední době zhoršily.
„Naše desetičlenná rodina má sice jen stan v přelidněném a rozpáleném táboře, ale jsem šťastná, že zase budeme všichni pohromadě,“ svěřila se čtyřiačtyřicetiletá Mahandran Nagaswaryová, která před rehabilitačním střediskem ve městě Vavuniya v pondělí čekala na propuštění svého zetě, jenž jako nosič munice pro LTTE přišel o nohu.
Dalšího z propuštěných, čtyřiadvacetiletého Ganéšu Tanušana, rodina nevítala. „Nejsem si jistý, kde moji příbuzní jsou, a najít je nebude snadné, ale zkusit to musím. Deset měsíců ve středisku se dalo vydržet, ale přijít o kontakt s rodinou bylo vážně těžké,“ podotkl Tanušan, který několik měsíců před koncem války pozbyl levou paži. Až najde rodinu, rád by se vrátil ke studiím, kterých při nuceném náboru do LTEE musel zanechat.
Další informace:
The Guardian Sri Lanka's Tamils freed — but future bleak for those who backed Tigers