Internetová nenávist: nestačí regulace, je třeba kultivovat
Fatima RahimiInternet je prostorem, který lze využít k množení nenávisti, zároveň ale může být šancí na prohloubení dialogu. Nezachrání jej cenzura, ale dlouhodobé vzdělávání uživatelů a kultivace virtuálního prostředí.
Na začátku března letošního roku se na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy konala důležitá konference s názvem „No hate. More Speech“. Akce měla přinést různá řešení, jak bojovat proti nenávistným projevům ve virtuálním světě a také mapovat situaci v České republice a v Německu.
Na mnohých internetových fórech a sociálních médiích se totiž objevují otevřeně nenávistné výroky. Jsou namířeny jak proti jednotlivým osobám, tak proti určitým skupinám. Často se objevuje také vyhrožování násilím. I když agresivní komentáře existují již dlouho, v současné době roste jejich intenzita v rámci sociálních sítí. Existuje způsob, jak proti nenávisti na sociálních sítích a kdekoliv jinde na internetu bojovat?
Je třeba mluvit s provozovateli sociálních sítí
Hostem konference byl Christian Lange, parlamentní státní tajemník spolkového ministra spravedlnosti a ochrany spotřebitele Německa, a Jiří Dienstbier, člen Senátu České republiky a bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti.
Hned v úvodu Lange uvedl, že svoboda slova je důležitým prvkem demokratické společnosti. Při zákrokům proti nenávistným projevům nemá docházet k porušování tohoto aspektu. Je spíše potřeba najit nové nástroje a řešení, které pomohou dodržovat práva a zákony i ve virtuálním světě. Každá debata má totiž svou hranici a neměla by vést k násilným výzvám, rasové nesnášenlivosti nebo antisemitismu.