Filozofická fakulta oživuje domy v pražském centru
Petra DvořákováPro opuštěný komplex sedmi budov v Hybernské ulici neměla pražská metropole několik let využití. V pondělí ho filozofická fakulta pražské univerzity otevřela veřejnosti. Zřídit v něm chce multifunkční prostor s galerií, prodejnami i komunitní zahradou.
Několik let opuštěný komplex budov přímo v centru Prahy v Hybernské ulici vzkřísila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Od pondělí 10. dubna je přístupný veřejnosti jako takzvaný kreativní kampus. Svoji činnost kampus zahájil kulturně-vědeckým Týdnem diverzity na téma Město a emoce.
Ten chce skrze přednášky, workshopy, výstavy či koncerty „ukázat Prahu jako místo, které prožíváme a které žije v nás, místo rozmanité a zamilované do své rozmanitosti“. Komplex univerzitě do ledna bezplatně zapůjčilo město a po ukončení Týdne diverzity by se do něho měly přesunout aktivity studentů i akademiků jako debaty, promítání a výstavy. Místo tu ale má najít i antikvariát, freeshop nebo studentská kavárna.
„Cílem je zapojit co nejvíce studenty a studentské spolky. Už dlouho cítíme, že pro organizování studentských aktivit je v Praze nedostatek prostoru. Sem by se proto měly přesunout aktivity, pro něž není místo v univerzitních budovách,“ vysvětlila Deníku Referendum Sára D. Vidímová ze studentského politologického spolku Polis.
Dalším cílem je podle Vidímové propojení občanské společnosti s veřejností. Právě otevřenost prostoru široké veřejnosti ve svém projevu na oficiálním zahájení podtrhovala i děkanka FF UK Mirjam Friedová. „Součástí fakulty nejsou jen studenti a akademici, ale i děti, středoškoláci, senioři nebo vy, náhodní návštěvníci,“ zdůrazňovala.
Smysluplné využívání opuštěných domů
Následující měsíce by měly ověřit, zda tento způsob využití funguje a zda je o něj zájem. Na základě toho se po uplynutí výpůjční lhůty může město a univerzita domluvit na pokračování výpůjčky či pronájmu — na koupi budov univerzita prostředky nemá. Podle primátorky Adriany Krnáčové je ve smysluplném využívání opuštěných městských domů obrovský potenciál.
Organizátoři předpokládají, že by zde mělo do budoucna začít po taktovkou studentů z Ústavu filmové vědy fungovat kino a v budoucnu i filmové muzeum. V plánu je i komunitní zahrada v přední části dvora. Plánuje se i spolupráce s městskými akcemi jako Open House, Tanec Praha nebo Zažít město jinak.
„Když univerzita žádala, aby jí město poskytlo nějaký nevyužívaný dům, nevěřila jsem, že se to povede. Jsem ráda, že se to uskutečnilo,“ uvedla na zahájení primátorka města Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Univerzita se poohlížela i po domech na Staroměstském náměstí, ty však nebyly dostatečně velké, zatímco komplex v Hybernské se skládá ze sedmi domů.
Právě v radničních domech na Staroměstském náměstí chce ale město začít podobný projekt, mělo by v nich vzniknout Pražské kreativní centrum. Důležitou roli ve výběru sehrála i blízkost k dalším budovám fakulty, v Hybernské ulici už univerzita vlastní Šporkův palác, další budovy se nacházejí v nedaleké Celetné ulici a na náměstí J. Palacha. V případě, že bude univerzita spravovat prostor i po lednu 2018 bude zřejmě nutná i rekonstrukce.
Organizátoři vyzdvihovali i rychlost, s jakou se projekt podařilo uskutečnit. Vyjednávání mezi městem a univerzitou začala na podzim, v lednu došlo k prvním obhlídkám komplexu. Intenzivní práce na místě pak začaly v únoru. Město se postaralo i o úklid, vymalování a základní úpravu místa. Z velké části se pak rozběhl i díky pomoci dobrovolníků obzvláště z řad studentů.