Když poslanci hovoří o Šumavě, příroda bere nohy na ramena
Jan GruberSněmovna bude příští týden naposledy hlasovat o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Během tří let projednávání zákona poslanci pronesli na adresu národních parků spoustu úžasných výroků. Vybíráme nejpamětihodnější.
Poslanecká sněmovna bude v úterý 4. dubna naposledy hlasovat o novele zákona o ochraně přírody, která mění pravidla péče o české národní parky. Novela je kompromisem a znamená dílčí krok k lepší ochraně přírody a krajiny národních parků.
Pokud získá po prezidentském vetu podporu minimálně sto jedna poslanců, bude definitivně schválena. Novelu připravilo ministerstvo životního prostředí již v roce 2014 a vláda ji předložila k projednání Sněmovně o rok později. K rozhodnutí se tedy spělo tři roky.
„Novelu zákona o národních parcích by i přes nesouhlas části senátorů a prezidenta měli poslanci jednoznačně schválit. Jde o dobrý dílčí krok k lepší ochraně nejcennějších ostrovů naší přírody a Sněmovna už pro něj hlasovala dvakrát. Existuje však riziko, že se část sněmovních podporovatelů zákona příští týden hlasování nezúčastní a potřebných 101 hlasů se tak nenajde,“ řekl expert na ochranu přírody hnutí DUHA Martin Voráč.
Jeho pochyby jsou na místě. Přestože Sněmovna již dvakrát novelu zákona v podobě, v jaké ji předložilo ministerstvo životního prostředí, schválila, během projednávání se mnozí poslanci k záměru posílit ochranu přírody stavěli značně skepticky.
Je to dobrý zákon.
Doufám, že si přečtou podrobný posudek, který si k věci nechali sami vypracovat. Že si přečtou tento článek a zamyslí se nad ním. Že poctivě vyslechnou argumenty podporovatelů zákona.
A dodal bych ještě jeden důvod -- divoká příroda není, že ohradíš hektar lesa a necháš ho ladem.
Šumavský národní park má jako jediný u nás šanci uchovat opravdu původní divočinu ve smysluplném rozsahu.
Ano. Je to jediná šance, protože už poslední šance.
Doufám, že zákon začne platit.