Občanští demokraté se připravují na volby
Jan GruberKandidátky ODS představují symbiózu starých tváří a nových nacionalistických nadějí. Uspěje-li proud zastupovaný Václavem Klausem mladším, vzdálí se občanští demokraté zase o kousek z rodiny liberálně-demokratických stran.
Výkonná rada Občanské demokratické strany schválila koncem minulého týdne lídry a lídryně jedenácti krajů pro podzimní sněmovní volby. Kdo povede kandidátky v Plzeňském, Libereckém a Olomouckém kraji, bude jasné koncem března. Cílem ODS pro sněmovní volby je dle slov jejího předsedy Petra Fialy „zastavit a vyměnit levicově populistickou vládu“.
„Když se Petr Fiala stal novou tváří ODS, prohlásil, že ODS pod jeho vedením bude znovu sestavovat vlády. Od toho je ODS hodně daleko a letošní sněmovní volby na tom mnoho nezmění. ODS ale bude relativně úspěšnou stranou staré pravice,“ říká pro Deník Referendum politolog Milan Znoj. Podle něj se „ODS vydává na cestu národního kapitalismu, jak se prosazuje i jinde ve střední Evropě, tedy cestou neoliberální rétoriky v nacionalistickém balení.“
Politický komentátor Lukáš Jelínek oceňuje, že se „ODS drží své ideologie a klasického pravo-levého střetu. Zvlášť když dnes není moc populární stavět program nad marketingové slogany“. Dodává však, že si není jistý, zda „retro devadesátých let je tím pravým pro rehabilitaci české pravice. S tím souvisí řeči o zastavení ‚levicově-populistické vlády‘.“ Podle Jelínka jde „nejspíš o sofistikované cílení na voliče, kteří se slzou v oku vzpomínají na Václava Klause".
Občanští demokraté se již dříve domluvili na spolupráci se Stranou soukromníků. Podle vyjádření Petra Fialy by na kandidátkách ODS mělo být kolem čtyřiceti členek a členů Strany soukromníků. Zároveň se obě strany shodly, že budou v rámci volební kampaně vystupovat pod názvem „ODS s podporou Soukromníků“.
„Strana soukromníků je stranou, se kterou máme téměř totožné programové cíle — obrana malých a středních podnikatelů a vytvoření lepších podmínek pro podnikání. Jde současně i o signál pro voliče, že se za ODS sjednocuje alespoň část pravice,“ řekl Fiala.
Do čela pražské kandidátky se postaví poslankyně a starosta Prahy 2 Jana Černochová. Lídrem Středočeského kraje byl zvolen ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl povede kandidátku na Vysočině a poslanec a bývalý hejtman Jan Zahradník je jedničkou v jižních Čechách.
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura bude kandidovat v Moravskoslezském kraji, poslanec a populární starosta Trutnova Ivan Adamec získal důvěru v Královéhradeckém kraji a krajský radní Jan Bureš stane v čele karlovarské kandidátky.
Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha bude jedničkou ve Zlínském kraji, lídrem Ústeckého kraje byl zvolen místostarosta Litoměřic Karel Krejza a poslanec Simeon Karamazov se pokusí obhájit svůj mandát na Pardubicku. Předseda ODS Petr Fiala povede kandidátku na jižní Moravě.
Čelná místa na kandidátkách nezbyla na některé významné členky a členky ODS. Lze jmenovat například Petr Bendla, který byl v minulých volbách jedničkou ve Středočeském kraji. Místo na čele kandidátky nevyšlo ani na bývalou kandidátku na předsedkyni vlády Miroslavu Němcovou nebo dřívějšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Školský expert strany Václav Klaus ml. byl před několika dny delegáty pražské ODS zvolen jako trojka kandidátky v hlavním městě.
Duch Václava Klause podle Jelínka ožívá i na kandidátkách, zejména na středočeské. „Pan Skopeček je Klausův odchovanec z Centra pro ekonomiku a politiku. Václav Klaus mladší je na pražské kandidátce sice až třetí, ale předpokládám, že se do Sněmovny probojuje — a může se dál profilovat jako budoucí Fialův vyzyvatel. V mnohém inspirativnější mi ale přijde sázka na pravicově vyprofilované komunální politiky, zejména na Vysočině, Zlínsku nebo Ústecku,“ říká závěrem.
Podobně výběr lídrů a lídryň kandidátek hodnotí i Znoj. ODS se podle něj „snaží o symbiózu osvědčených stranických harcovníků a nových tváří, jež mohou veřejnosti prodat nová nacionalistická a populistická témata. Václav Klaus mladší je nepochybně razantní a neštítí se kdejaké špinavosti. V Praze se nicméně do čela kandidátky dostala Jana Černochová, která patří spíše k starým a osvědčeným tvářím ODS, která ovšem nové linii dobře rozumí.“
Oba politologové se shodují, že ODS by po volbách ve Sněmovně chybět neměla. Zajímavé však bude sledovat, zda se jí podaří překročit hranici deseti procent a bude-li její sázka na xenofobní nacionalismus úspěšná. Dosáhne-li dobré výsledku proud reprezentovaný Klausem mladším či Skopečkem s Černochovou, vydají se občanští demokraté na orbánovskou cestu.