Vláda zvýšila minimální mzdu. Od ledna bude jedenáct tisíc
Vratislav DostálSobotkova vláda schválila zvýšení minimální mzdy z 9 900 na 11 000 korun. Ministři kývli také na vyšší mzdy pro řidiče autobusů ve veřejné dopravě. Vláda je také pro kompenzace pro horníky, kteří budou propuštěni v souvislosti s útlumem těžby.
Koaliční kabinet Bohuslava Sobotky ve středu odhlasoval navýšení minimální měsíční mzdy. Od 1. ledna příštího roku se tak zvýší ze současných 9 900 na 11 000 korun. Minimální hodinová mzda vzroste z 58,70 korun na rovných 66 korun.
„Jde o další důležitý krok koaliční vlády v naplňování závazků z programového prohlášení a také důležité opatření vlády pro podporu zaměstnanců a zaměstnanosti v ČR. Za důležité považuji, že na postupném navyšování minimální mzdy je shoda mezi vládou a sociálními partnery,“ uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
„Pracovat se musí vyplatit. Považuji proto za důležité, aby v době růstu ekonomiky rostla i odměna zaměstnanců a aby lidé, kteří pracují za minimální mzdu, měli vyšší příjmy než ti, kteří nepracují vůbec,“ dodal premiér. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem.
Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance. „Nižší minimální mzdu než u nás mají pouze v několika málo evropských státech, například v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Pracovat se musí vyplatit, a proto jsme zvýšili minimální mzdu, aby pracující lidé mohli ze svých příjmů hradit svoje základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.
Vláda tak podle ní pokračuje v realizaci svého záměru postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila čtyřiceti procentům průměrné mzdy, který byl deklarován v Programovém prohlášení vlády. Při schválené valorizaci minimální mzdy lze v roce 2017 předpokládat zvýšení jejího podílu k průměrné mzdě na 38,2 %. Minimální mzda se naposledy zvýšila od letošního ledna.
Návrhem se rovněž ruší zvláštní nižší sazba minimální mzdy a sazby nejnižších úrovní zaručené mzdy pro ty zaměstnance, kteří pobírají invalidní důchod. Od ledna 2017 vzroste ze současných 9 300 korun také na 11 000 korun. Na této změně se dohodli zástupci osob se zdravotním postižením, zaměstnavatelů zaměstnávajících osoby se zdravotním postižením a státu.
„To, že jsme také zrušili nižší sazbu minimální mzdy pro příjemce invalidního důchodu, považuji za mnohem spravedlivější stav, než tomu bylo doposud. Pro všechny tak bude platit stejná výše, a jsem ráda, že se na tom podařilo najít shodu,“ doplnila Michaela Marksová.
Vláda se ve středu shodla také na zlepšení platových podmínek pro řidiče autobusů ve veřejné dopravě. Umožnila to dohoda mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory. „Jsem rád, že jsme našli a přijali konkrétní řešení, které zajistí důstojnější platové podmínky pro řidiče autobusů a současně zajistí dobré fungování veřejných služeb v krajích,“ uvedl Sobotka.
Posádkám linkových autobusů se tak od ledna 2017 zvedne nejnižší mzda ze současných 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun za hodinu. Výrazně stoupnou také odměny za čekání mezi spoji, tzv. čekačky — budou činit nejméně devadesát procent hodinové sazby nejnižší zaručené mzdy.
Vláda ve středu projednala nakonec i kompenzace pro havíře, kterým hrozí propouštění kvůli útlumu těžby uhlí a uranu v České republice. Podle schváleného návrhu obdrží ti zaměstnanci, kteří pracovali v hlubinných částech dolů, osm tisíc korun měsíčně. V případě povrchových profesí má příspěvek činit 5 300 korun.
Podle nařízení bude částka vyplácena po omezenou dobu v rozmezí mezi třemi až šestatřiceti měsíci, u nejrizikovější skupiny zaměstnanců nad padesát a nad pětapadesát let věku až v délce šedesáti měsíců. Bude se týkat lidí, kteří v ohrožené společnosti pracovali nejméně dva roky.
Podpora se dotkne především zaměstnanců těžebních společností v severních Čechách, na Ostravsku, Karvinsku a Vysočině. Jde především o opatření na zmírnění sociálních otřesů, a proto bude příspěvek platit pouze v krajích, kde je nezaměstnanost vyšší než celorepublikový průměr.