Dlouhý napadl odboráře. Středula: Stál za privatizací, po které nezbylo nic
Vratislav DostálPředseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý kritizuje odboráře kvůli zvyšování minimální mzdy. Ti mu vzkazují, že jako ministr průmyslu stál za privatizací firem, po kterých nezůstalo nic. Už tehdy se prý začala psát cesta levné práce.
Předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý se na sklonku minulého týdne pustil do kritiky Českomoravské konfederace odborových svazů. Nelíbí se mu totiž jejich požadavek na zvýšení minimální mzdy. „Minimální mzda v rukách odborářské lobby,“ tvrdí Dlouhý, „škodí podnikatelům i zaměstnancům.“ Odboráři mu v reakci připomínají zpackanou privatizaci.
„Jako bývalý ministr průmyslu stál za privatizací firem, po kterých dnes nezůstalo nic. Už tehdy se bohužel začínala psát cesta levné práce v České republice,“ reagují předsedové odborových svazů působících v rámci ČMKOS. Dlouhému také vzkazují, že důstojná minimální mzda je cestou ke zdravému hospodářství. Odboráři proto chtějí tlačit na Sobotkovu vládu, aby od příštího roku zvýšila minimální mzdu nejméně na úroveň 11 500 korun
„Čerstvý požadavek ČMKOS a jeho načasování jsou důkazem toho, že se z institutu minimální mzdy, z nějž podnikatelé rozhodně nejsou nadšeni, ale jsou ochotni jej v zájmu zachování sociálního smíru akceptovat, stal politický nástroj odborů. A to pro naše členy, jak jsme již opakovaně zdůrazňovali, není přijatelné,“ tvrdí Dlouhý.
Podle odborářů je zjevné, že Dlouhý začíná patřit mezi největší odpůrce minimální mzdy v České republice. „Předsedy odborových svazů, které jsou sdružené v ČMKOS, tento výrok nesmírně pobouřil,“ uvedla pro Deník Referendum tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. „Na jednání dnešní Rady ČMKOS připomněli Vladimíru Dlouhému, že zde minimální mzda patří v rámci EU mezi nejnižší,“ dodala.
„Pracující chudoba je jevem, který bychom jako vyspělý stát neměli tolerovat,“ nepochybují přitom odboráři. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly by se český zaměstnanec neměl utěšovat, že má o trochu víc než úplný nuzák. „Měl by mít aspoň tolik, aby se za to nemusel stydět. Naše minimální mzda se už dlouhá léta podobá spíše chudinské dávce než odměně za práci, byť méně kvalifikovanou,“ zdůrazňuje předseda ČMKOS.
ČMKOS proto požaduje zvýšení minimální mzdy nejméně na úroveň 11 500 korun, a to od začátku příštího roku. Současná minimální mzda činí 9900 korun, Sobotkova vláda ji v minulém roce navýšila o 700 korun. Požadavek dalšího navýšení Středula odůvodňuje dobrým výkonem ekonomiky a programovým prohlášením vlády. Sobotkův kabinet se totiž zavázal, že minimální mzda dosáhne čtyřiceti procent mzdy průměrné. Což přesně odpovídá požadavků odborářů.