Vláda schválila jednorázový příspěvek důchodcům. Středula: je to málo
Vratislav DostálKaždý příjemce důchodového pojištění obdrží v prosinci letošního roku jednorázový příspěvek 600 korun, tedy částku odpovídající padesáti korunám za měsíc. Je to nesystémové a je to málo, komentuje opatření předseda ČMKOS Josef Středula.
Koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL rozhodla o jednorázovém příspěvku pro všechny důchodce: letos v prosinci dostanou od státu 600 korun. „Je to nesystémové a je to málo,“ odvětil na otázku, jak schválené opatření hodnotí, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Připomněl, že se ekonomika postupně dostává do lepšího stavu a je přesvědčený, že by to měli pocítit všechny vrstvy obyvatel, tedy i penzisté.
„Pokud to přepočítáme, vláda jim přidává řádově desítky korun měsíčně. To skoro vypadá, že se jim ministři vysmívají,“ uvedl předseda odborů v rozhovoru pro Deník Referendum. „Vždyť je tu nemalý počet důchodců, jejichž měsíční příjmy se pohybují na hranici chudoby, Sobotkova vláda jim ale jednorázovým příspěvkem pomůže málo. Jejich situaci je třeba řešit systémově,“ nepochybuje Středula.
Podle něj by to bylo korektní i od generací současných pracujících. „Penzisté se svou prácí ke svému dílu odpovědnosti za společnost postavili, nyní by jim to společnost měla vrátit,“ uzavřel. Sociální demokraté ostatně původně navrhovali mimořádný růst penzí v průměru o 200 korun měsíčně, svůj návrh ještě začátkem minulého týdne odůvodňovali tím, že Nečasova vláda zpomalila valorizaci penzí a připravila tak důchodce o významnou část příjmů, na něž by měli nárok v případě, že by pravicová vláda valorizovala důchody plně podle inflace.
„ČSSD se domnívá, že by vyšší valorizace penzí v roce 2016 mohla část těchto prostředků seniorům kompenzovat,“ tvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ještě na začátku minulého týdne. Zástupci hnutí ANO a lidovců ale se Sobotkou nesouhlasili. Projednávání zákona proto kabinet minulý týden přerušil, ve středu se pak koaliční politici shodli na dnes přijatém kompromisu.
„Jsem rád, že se nám podařilo najít koaliční kompromis a vláda dnes odsouhlasila mimořádný příspěvek pro důchodce ve výši 600 korun, který bude vyplacen ještě letos v prosinci. Považuji za správné, aby z rychlejšího růstu ekonomiky měli prospěch i senioři. Vláda tímto krokem pokračuje v plnění svých závazků, postupně zlepšuje život důchodců a narovnává jejich životní podmínky, které se jim v rámci předchozích pravicových škrtů značně zhoršily,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
„Vláda dnešním rozhodnutím reaguje na trend poklesu relace důchodu vzhledem k vývoji mezd, který bude při nízké očekávané inflaci a z tohoto důvodu i nízké valorizaci pokračovat i v roce 2016. V letošním roce se očekává, že reálná hodnota důchodu dosáhne 113,8 % hodnoty, kterou měl takový důchod v roce 1989, a v roce 2016 se očekává snížení na 112,5 %,“ uvedl tiskový odbor vlády s tím, že by zachování současných pravidel zvyšování důchodů bez dalších opatření vedlo k tomu, že bude zejména pokračovat trend zaostávání vývoje životní úrovně důchodců za vývojem životní úrovně zbytku obyvatelstva.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová také připomíná, že při minulých zvýšeních důchodů nedošlo k dostatečné kompenzaci růstu životních nákladů důchodců. „Život důchodců se zkomplikoval pravicovými experimenty minulých vlád v sociální oblasti. Vládní sociální demokracie se jednoznačně přihlásila k tomu, že životní úroveň důchodců se musí zvyšovat,“ uvedla.
Náklady na výplatu jednorázového příspěvku důchodci budou činit přibližně 1,7 miliard korun a budou hrazeny ze státního rozpočtu na rok 2015. V lednu 2016 budou důchody zvýšeny podle platného zákonného mechanismu, tedy podle plného růstu cen a jedné třetiny růstu reálné mzdy.