Koaliční strany bojují o přízeň penzistů
Vratislav DostálVládní spolupráce po čase zaskřípala. ANO a KDU-ČSL odmítly hlasovat pro návrh ČSSD o navýšení penzí. Obě koaliční strany přitom ihned přišly s tím, že důchodcům přidat chtějí, ale po svém. Babiš nakonec kývl na kompromis sociální demokracie.
Sobotkova vláda měla v pondělí rozhodnout o valorizaci důchodů na příští rok. Rozhodnutí odložila. Andrej Babiš již před jednáním avizoval, že návrh ministryně práce Michaely Marksové-Tominové budou ministři hnutí ANO vetovat. Zatímco nyní mají penzisté zaručenou valorizaci ve výši o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy, sociální demokraté navrhují mimořádný růst penzí v průměru o dvě stě korun.
Svůj návrh odůvodňují tím, že Nečasova vláda zpomalila valorizaci penzí a připravila tak důchodce o významnou část příjmů, na něž by měli nárok v případě, že by pravicová vláda valorizovala důchody plně podle inflace. „ČSSD se domnívá, že by vyšší valorizace penzí v roce 2016 mohla část těchto prostředků seniorům kompenzovat,“ tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Návrh na valorizaci důchodů v průměru o dvě stě korun předložila ministryně práce a sociálních věcí Marksová-Tominová z ČSSD v podobě zákona na jednání vlády. Avšak narazila, proti se ještě před jednáním vlády v pondělí ráno postavil nejprve Babiš, vzápětí i lidovci. Projednávání zákona vláda přerušila s tím, že otázka valorizace penzí bude součástí jednání koaliční rady o celkové přípravě státního rozpočtu.
Navýšení důchodů chtějí všechny strany
Ministr financí Andrej Babiš svůj nesouhlas s mimořádným navýšením penzí odůvodnil rozpočtovými mantinely a koaliční smlouvou. Pokud by návrh Marksové-Tominové prošel, státní rozpočet by to přišlo na 6,9 miliard korun. Zachování automatického růstu o inflaci a třetinu růstu reálných mezd vyjde na 3,5 miliardy.
K hnutí ANO se přidali ústy prvního místopředsedy Mariana Jurečky ještě před pondělním jednáním vládního kabinetu také lidovci, i Jurečka se odvolával na koaliční smlouvu. Sobotka přesto ještě ve středu v poledne tvrdil, že by nejlepším řešením pro seniory byla vyšší valorizace penzí v roce 2016 tak, jak ji navrhla ministryně práce. Ve zprávě rozeslané novinářům sděloval, že se sociální demokraté pokusí koaliční partnery ještě přesvědčit.
Pokud by se jim to ale nakonec nepodařilo, jsou připraveni navrhnout, aby byla důchodcům jako alternativa poskytnuta jednorázová kompenzace v rámci výplaty důchodu již letos v prosinci. „Tato kompenzace by měla být vyplacena všem důchodcům v podobě paušální částky alespoň okolo 600 korun, tak jak nám umožní rozpočet, uhrazené z uspořených výdajů letošního rozpočtu,“ uvedl premiér.
Pro jednorázový příspěvek se už předtím vyjádřil také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. A MF Dnes, tedy deník vlastněný Agrofertem Andreje Babiše, přišel krátce po zveřejnění Sobotkova prohlášení se zprávou, podle které Babiš právě tuto druhou kompromisní variantu podporuje. Dokonce se na ní se Sobotkou podle listu domluvil již v pondělí na předsednictvu vlády.
V tom případě je ale otázkou, proč tiskový odbor sociální demokracie rozesílal necelé tři hodiny předtím Sobotkovo prohlášení, ve kterém premiér tvrdí, že chce koaliční partnery přesvědčit o původním návrhu ministerstva práce a sociálních věcí.
Posunů od pondělního rána učinil ale předseda hnutí ANO několik. Přestože ANO návrh sociálních demokratů na jednání vlády vetovalo, jen několik hodin poté začal novinářům tvrdit, že vlastně důchodcům přidat chce. „Hledáme nějaký jiný způsob navýšení důchodů jinou formou než novelou zákona. Pokud by rozpočet tento rok mohl dopadnout lépe než plánovaný deficit, tak bychom to mohli řešit v rámci roku 2015," řekl Babiš.
„Proč tedy nesouhlasí s vyšší valorizací, to nechápu,“ komentovala postup svého koaličního partnera ministryně práce v rozhovoru pro Deník Referendum. Jak tedy postup ANO a KDU-ČSL vysvětlit? Důvod může být prostý: penzisté patří mezi tradičně početnou a především disciplinovanou skupinu voličů, jedná se o elektorát, který může rozhodovat volby.
Silná a disciplinovaná voličská skupina
Například z předvolebních sociologických šetření Medianu pro Českou televizi vyplývá, že se volební účast důchodců ve sněmovních volbách v roce 2013 při šedesáti procentní účasti pohybovala mezi pětašedesáti až sedmdesáti procenty. Z dat Medianu lze vyčíst, že lidé nad šedesát let v případě účasti v 15,8 % případů volili hnutí ANO, 27,4 % lidí nad šedesát let preferovalo sociální demokraty, lidovce jich volilo 9,1 %.
„Není tak těžké spočítat, že z 927 240 hlasů, které ANO dostalo, mohly přibližně 250 až 300 tisíc tvořit hlasy lidí, kteří jsou v důchodovém věku či jsou mu velmi blízko. Tedy podstatná část elektorátu,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum sociolog Daniel Prokop z agentury Median. Je proto pochopitelné, že ani jedna z vládních stran nechce na podporu seniorů rezignovat. Zároveň to vypadá, jako by se jim chtěl každý z vládních subjektů vlichotit na úkor ostatních.
Marketingovému oddělení hnutí ANO nejspíš chvíli po jednání vlády došlo, že by se jim jednoznačné odmítnutí valorizace penzí, jak jej Babiš prezentoval ještě v pondělí ráno, nemuselo v budoucnu vyplatit. A tak se v Babišových médiích v zápětí objevila zpráva, že podporuje cosi, co ještě chvíli předtím vetoval.
Tak si lze vysvětlit jeho odpolední obrat a především úterní vzkaz hnutí ANO na sociálních sítích: „Žádný důchodce by neměl žít v bídě. Všichni chápeme, že člověk, který celý život pracoval a dosáhl úspěchu, má ve stáří vyšší standard než někdo méně výkonný. Ovšem státem garantovaný důchod 2400 korun (za minulých vlád byl ještě nižší), je podle Andreje Babiše naprosto nedostatečný. Vždyť někteří senioři skutečně nemají co k němu připočítat,“ vzkázalo hnutí ANO svým fanouškům.
Andrej Babiš prý proto požádal ekonoma a důchodce v jedné osobě Jaroslava Vostatka, aby zpracoval svůj model penzijní reformy. Údajně navrhne důchod ve výši třiceti procent aktuální průměrné mzdy v zemi, což dnes činí zhruba osm tisíc korun, jako minimální jistotu, na niž by měli od státu nárok všichni.
„Díky tomu by si polepšilo sedm procent (téměř 250 tisíc) nejchudších seniorů v zemi. Andrej Babiš plánuje tento měsíc uspořádat konferenci, na které návrh důkladně prodiskutuje s dalšími ekonomy a politiky," uzavřelo svůj vzkaz PR oddělení hnutí ANO.
ANO chystá vlastní návrh reformy penzí
O tom, že profesor Vostatek sepisuje pro Babiše novou verzi důchodové reformy, informovaly Hospodářské noviny již minulý týden v pondělí. „Právě dokončil čtyřicetistránkovou analýzu s návrhem, jak udělat penzijní reformu. Objednal si ji u něj šéf hnutí ANO Andrej Babiš,“ uvedl list.
„Hlavním cílem je udělat systém transparentnější, dnes lidé výpočtu své penze vůbec nerozumí,“ vysvětlil Vostatek jeden ze svých cílů. Babiše prý přesvědčuje tím, že rovný důchod je liberálním modelem — a hnutí ANO se přece snaží být liberální stranou.
List také připomíná, že pro rovný důchod, který existuje například ve Velké Británii, v Irsku, Nizozemsku nebo na Novém Zélandu, se před lety nadchla ODS. Ta jej navrhovala ve výši 20 procent základní mzdy.
Podle Vostatka by ale penze měla dvě složky. Kromě společné „státní“, která je solidární, i zásluhovou. „Smyslem mého návrhu je oddělit solidaritu a zásluhovost,“ říká Vostatek.
Vostatek požaduje, aby se pojistné ze současných 28 procent snížilo zhruba na 17 procent. Každý by měl u státu svůj penzijní účet a z těchto peněz by měl svou zásluhovou část důchodu.
Rovný důchod by se pak neplatil z pojistného, nýbrž z daní. Fakticky by to znamenalo snížení pojistného na sociální pojištění a navýšení některé jiné daně. „To už je věc politiků, jestli zvýší DPH, nebo spíše daň z příjmů, což je v tomto případě velmi jednoduché a schůdné,“ řekl Vostatek pro Hospodářské noviny.
Jak na návrh zareaguje sociální demokracie, zatím nevíme. Nyní lze říct snad jen to, že návrh Vostatka nezohledňuje dosavadní tradici. V České republice je tradičně v důchodových schématech uplatňován pojistný princip, který odráží alespoň částečně zásluhovost, to znamená, že výše důchodů závisí do určité míry na výši příjmů a zaplaceného pojistného.
Jinak řečeno, Vostatek navrhuje rovnostářský systém, který může být pro řadu lidí těžko odůvodnitelný a akceptovatelný. Nejen proto bude zajímavé sledovat, jak se s návrhem vypořádá tradičně rovnostářská levice a kdo si nakonec bude moct říct o hlasy penzistů ve volbách s tím, že to byl právě on, kdo prosadil reformu, která důchodcům zajistí důstojný život bez obav o hmotné strádání.
V každém případě reforma připravovaná pro hnutí ANO jde de facto ještě za rámec současných návrhů ministryně Marksové-Tominové. V mezičase hnutí ANO přistoupilo i na kompromisní Sobotkův návrh. Přesto je s podivem, proč byl Andrej Babiš v pondělí vlastně proti.