Společnost Yahoo sledovala e-maily svých klientů pro americké tajné služby
Radek KubalaAmerické tajné služby FBI a NSA čelí dalšímu skandálu — dle zdrojů agentury Reuters nařídily společnosti Yahoo sledovat mailovou komunikaci jejích klientů. Podle expertů oslovila americká vláda zřejmě i jiné společnosti.
Internetová společnost Yahoo, která zprostředkovává známý internetový prohlížeč či zpravodajství, tajně sledovala e-maily svých klientů. Činila tak na objednávku amerických tajných služeb. Podle bezpečnostních expertů se jedná vůbec o první potvrzený případ cíleného sledování skrze internetovou společnost. Konkrétně měla Yahoo dostat minulý rok za úkol sledovat vybranou sadu znaků. Zatím však není jasné, k čemu se tyto znaky vázaly.
Zprávu přinesla v úterý jako první zpravodajská agentura Reuters s odkazem na bývalé zaměstnance firmy, kteří informace o tajných praktikách firmy vynesli na veřejnost. Společnost Yahoo přitom skutečnost nepopřela.
Podle whistleblowerů rozhodla o sledování výkonná ředitelka Yahoo Marissa Mayerová na začátku loňského roku. Potřebný program na sledování pak vznikl loni v květnu. Kvůli sledování opustilo firmu postupně hned několik vedoucích pracovníků, včetně šéfa internetové bezpečnosti Alexe Stamose. Ten nyní vede stejné oddělení ve společnosti Facebook.
Americká vláda se snaží své počínání ospravedlnit zákonem z roku 2008 umožňující důslednější sledování internetových uživatelů, na jehož mimořádně rozsáhlé využívání upozornil pověstně Edward Snowden. Rovněž společnost Yahoo se v reakci na kauzu ohradila, že „je v první řadě firma dodržující zákony Spojených států.“
Podle některých právníků zabývajících se digitálním právem nemá příslušné sledování e-mailů i tak dostatečnou právní oporu. „Je naprosto nepochopitelné, jak se vláda nyní snaží ospravedlnit skenování veškeré mailové korespondence společnosti Yahoo. Neexistuje žádný zákon, který by jí umožňoval vydat takový příkaz,“ řekl Guardianu právník Andrew Crocker ze organizace Electronic Frontier Foundation.
Zpravodajové z agentur ovšem připomínají, že právnických výkladů citovaného zákona o sledování existuje několik a vzájemně se velice liší.
Postoje dalších společností
Podle bezpečnostních expertů požádala americká vláda s velkou pravděpodobností i jiné internetové společnosti, aby sledovaly své klienty. Dosud se ale nepodařilo zjistit, zda-li například společnost Google či Microsoft podobné nařízení obdržela.
Společnost Apple se proti podobnému nařízení letos v únoru bránila soudní cestou, když nechtěla vydat telefonní komunikaci z mobilu, který využíval jeden z útočníků zapojených do masakru v San Bernardinu v prosinci loňského roku.
K aktuálnímu případu sledování se Apple vyjádřila ve speciálním prohlášení, podle kterého „nikdy neobdržela podobný příkaz od americké vlády a pokud by obdržela, bránila by se proti němu opět u soudů“. V podobném duchu se vyslovili i zástupci Facebooku.
Podle výkonné ředitelky Yahoo Marissy Mayerové se společnost nesnažila s nařízením bojovat, protože si myslela, že u soudu prohraje. Podle bývalých zaměstnanců firmy Mayerová nepřizvala k projednávání případu ani bezpečnostní tým.
Stejná společnost se ve světových médiích objevila již na konci minulého měsíce, kdy potvrdila hackerský útok na účty svých klientů z předloňského roku, při kterém útočníci ukradli data z pěti set milionů účtů.
Další informace:
The Guardian Yahoo secretly monitored emails on behalf of the US government — report
Reuters Exclusive: Yahoo secretly scanned customer emails for U.S. intelligence - sources
ABC News Report: Yahoo Gave US Intel Agencies Access to Email