WP a Guardian získaly Pulitzerovu cenu za práci se Snowdenovými materiály
Petr JedličkaNovináři z Washington Postu a Guardianu byli oceněni za rozkrytí enormního rozsahu odposlechů a sledování prováděného americkými tajnými službami. Podkladem pro to se jim staly dokumenty, jež loni vynesl proslulý administrátor systému v NSA.
Americký deník Washington Post a americká redakce britského deníku Guardian získaly společně nejprestižnější z letošních Pulitzerových cen — Cenu za službu veřejnosti v oblasti žurnalistky. Stalo se tak za práci s dokumentací odhalující enormní rozsah odposlechů a sledování prováděného americkými tajnými službami — s materiály, jež předal novinářům minulý rok bývalý správce systému v Národní bezpečnostní agentuře (NSA) Edward Snowden.
Guardian si dle pulitzerovské poroty cenu zasloužil konkrétně tím, že „prostřednictvím smělého zpravodajství podnítil debatu o vztahu mezi vládou a veřejností v otázkách bezpečnosti a soukromí“; Washington Post pak za „pronikavé a směrodatné informování, které pomohlo veřejnosti pochopit, co publikovaná odhalení vypovídají o systému národní bezpečnosti“.
Sám Edward Snowden to vyjádřil poněkud neformálněji.
„Rozhodnutí (udělit cenu právě letošním laureátům) je ospravedlněním každému, kdo věří, že se má veřejnost podílet na vládnutí. Vděčíme za ně úsilí statečných reportérů a jejich kolegů, kteří nepřestali pracovat ani tváří v tvář nebývalému zastrašování,“ napsal do Guardianu právě Snowden.
Seznam letošních laureátů Pulitzerových cen zveřejnila v pondělí newyorská Kolumbijská univerzita. Právě ta celý proces výběru a oceňování zastřešuje.
Konkrétní odhalení
Americkým novinářům se díky dokumentům vyneseným Snowdenem podařilo popsat systém a identifikovat programy, s jejichž pomocí NSA shromažďuje informace o telefonických hovorech, e-mailech a elektronicky předávaném obsahu milionů lidí. Část z nich přitom tvořili cizinci, a to i prezidenti států či předsedové vlád.
Dále se ukázalo, že NSA sleduje korespondenci novinářů, že měla napíchnuté počítače během konání jednoho ze summitů G8 či že získala od společností jako Google, Facebook, Microsoft či Apple přístup k údajům na jejich centrálních serverech — tedy k informacím o uživatelích jejich služeb.
Snowden předal příslušné materiály v červnu 2013 Glennu Greenwaldovi tehdy píšícímu pro Guardian. Sám pak uprchl po dlouhé cestě přes Hongkong, Ekvádor a zřejmě i další země do Ruska, kde mu byla přiznána práva politicky pronásledovaného člověka.
V USA byl Snowden obviněn ze špionáže, krádeže vládního majetku a dalších trestných činů. Bude-li odsouzen, hrozí mu trest až třicet let vězení.
Zvláště Guardian byl po zahájení publikace zjištění vystaven soustavné šikaně tajných služeb. V redakci došlo nakonec ke sporu, v jehož důsledku Greenwald odešel. Stalo se tak ale až po zveřejnění hlavních odhalení.
Edward Snowden je dnes částí intelektuálů, publicistů a veřejně činných osobností vnímán jako hrdina, který odhalil veřejnosti jeden z nekalých způsobů, jimiž americké tajné služby zneužívají protiteroristické zákony a prosazují ve světě svoji moc. Jiní však Snowdena odsuzují, že uprchl zrovna do Ruska, kde se před udělením azylu nechal zpravodajsky vytěžit.
Dosud se navíc objevují dohady, že Snowden nezveřejnil zdaleka vše — že část materiálů přenechal exkluzivně právě Rusům.
Profil ceny
Pulitzerova cena se udílí v celkem jednadvaceti kategoriích za mimořádné novinářské, literární a hudební počiny v daném roce, vždy na zmiňované Kolumbiujské univerzitě. Každá kategorie má svoji porotu (s výjimkou dvou fotografických, jež posuzuje jedna společná porota). Také složení těchto porot se rok co rok mění.
První ocenění nesoucí jméno amerického novináře maďarského původu Josepha Pulitzera bylo uděleno v roce 1917.
Cena za službu veřejnosti v oblasti žurnalistiky je mezi novinářskými oceněními dlouhodobě tou nejprestižnější. Slavnými laureáty jsou například deník The Boston Globe (2003), jenž sérií článků přiměl celý svět debatovat o sexuálním zneužívání dětí představiteli katolické církve, nebo list The Wall Street Journal (2007), který reportážemi podnítil vyšetřování několika čelních představitelů známých korporací.
Další informace:
The Guardian Guardian and Washington Post win Pulitzer prize for NSA revelations
BBC News Washington Post and Guardian share Pulitzer Prize
The Guardian Edward Snowden on Pulitzer winners: 'Their work has given us a better future'