Poslanci chtějí legalizovat psilocybin a aplikační místnosti pro uživatele drog
Petra DvořákováS trestní novelou trestního zákoníku do Sněmovny míří i návrhy na legalizaci léčebného psilocybinu a povolení zřizovat aplikační místnosti pro injekční uživatele drog. Odborníci návrhy podporují. Hraje se však o čas.
Do druhého čtení ve Sněmovně míří novela trestního zákoníka — a spolu s ní pozměňovací návrhy, které se týkají nakládání s ilegálními psychoaktivními látkami. Marek Benda (ODS) přichází s návrhem legalizovat používání léčebného psilocybinu, tedy účinné látky z takzvaných psychedelických houbiček. Skupina poslankyň pak navrhuje povolit zřízení aplikačních místností a testování kvality ilegálních psychoaktivních látek na festivalech.
Jak upozorňuje důvodová zpráva k Bendově návrhu, psilocybin spadá do nejpřísněji regulované skupiny ilegálních psychoaktivních látek, což de facto vylučuje jakékoliv nakládání s ním ve farmaceutickém průmyslu. Děje se tak přesto, že vědecké studie opakovaně prokazují výjimečný potenciál psilocybinu při léčbě duševních potíží, a to především při léčbě farmako-rezistentní deprese, tedy deprese na níž nezabírají antidepresiva a jiná psychofarmaka.
V současnosti probíhá zatím vůbec největší studie terapie psilocybinem pro pacienty a pacientky s farmako-rezistentní depresí, které se účastní 233 lidí z deseti unijních zemí včetně České republiky. Studie už nyní potvrzuje, že psilocybin může lidem s depresemi pomoct — jediná dávka psilocybinu výrazně zmírnila symptomy deprese u devětadvaceti procent účastníků a účastnic studie a účinek přetrvával i tři týdny po jejím podání. V dalších fázích studie vědci zkoumají účinky opakovaného podání látky.
Dle návrhu by se směl léčebný psilocybin podávat pouze ve zdravotnických zařízeních, a to z rukou lékaře s psychiatrickou atestací a zároveň psychoterapeutickým výcvikem. „V České republice přitom takové podmínky splňuje jen velmi malé množství lidí. Jde o přísný návrh, který má zamezit obavám z příliš volného nastavení regulace,“ upozorňuje pro DR Jana Michailidu, poradkyně Ministerstva spravedlnosti.
Ačkoliv však Michailidu považuje návrh za přísný, principiálně s ním souhlasí: „Jde o úplně první pokus regulovat psychedeliky asistovanou psychoterapii. Pokud se potvrdí, že a jak terapie funguje, rozvolnění bude pravděpodobně následovat. S ohledem na to, kolik studií potenciál psilocybinu potvrdilo, je dobře, že se s ním bude lékařsky pracovat.“
Psychofarmaka nepomáhají až polovině pacientů
Legalizaci léčebného psilocybinu se poslanci pokoušeli prosadit už vloni ve formě pozměňovacího návrhu k zákonu o regulaci psychomodulačních látek — a neprošel. Jak však upozorňuje Michailidu, novela o psychomodulačních látkách byla vnímána kontroverzně: „Šlo o velmi křehkou dohodu, na níž bylo těžké dosáhnout shody. Panovaly obavy, aby kvůli přílepkům nespadla celá novela. Chtěli jsme nicméně pro tento návrh najít ‚lepší nosič‘ ještě v tomto volebním období.“
I podle předkladatele návrhu Bendy má návrh šanci na schválení. „Na Odboru protidrogové politiky proti návrhu nikdo neprotestoval. Záleží, jestli to podpoří ministerstvo zdravotnictví — a vypadá to, že ano — a jestli to nebude zdržovat schválení novely jako celku — což by nemělo,“ uvedl Benda pro Deník Referendum s tím, že jej s žádostí o předložení poslaneckého návrhu oslovili jeho autoři a že figuruje jako jeho pouhý „nosič“.
O zpřístupnění psilocybinu a dalších psychedelických látek k léčbě duševních potíží v usiluje i letos vzniklá evropská občanská iniciativa PsychedeliCare. Ta v současnosti sbírá milion podpisů a na Evropskou komisi naléhá, aby umožnila včasný, cenově dostupný, bezpečný a legální přístup k psychedeliky asistovaným terapiím.
„Inovace v psychiatrické léčbě v Evropě už desítky let stagnuje. (…) Data naznačují, že existující léky nepomáhají polovině pacientů,“ komentoval pro Eurologus Théo Giubilei, jedna z hlavních tváří iniciativy. Pokud legalizace léčebného psilocybinu projde, Česká republika se stane první unijní zemí s legálním přístupem k psilocybinem asistované terapii mimo kontext studií.
Aplikační místnosti pomáhají předcházet předávkování
Skupina poslankyň, jmenovitě Renáta Zajíčková (ODS), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), Michaela Šebelová (STAN) a Martina Ochodnická (TOP 09) pak předkládají pozměňovací návrh, který by povolil zřizování aplikačních místností a testování kvality ilegálních psychoaktivních látek na festivalech.
Zřizování aplikačních místností, v nichž působí sociální a zdravotní pracovníci a v nichž si mohou uživatelé injekčně aplikovat drogy, doporučuje Světová zdravotnická organizace nebo Evropská agentura pro drogy. Podobné programy už fungují v čtrnácti evropských zemích. U nás zatím zřizuje jedinou aplikační místnost brněnská organizace Podané ruce.
„Aplikační místnosti jsou nejen efektivní v předcházení fatálních dopadů injekčního užívání drog — předávkování nebo šíření infekčních nemocí. Zároveň pomáhají snižovat kriminalitu, zamezovat takzvanému rušení veřejného pořádku a řeší další projevy užívání drog ve veřejném prostoru — třeba jehly. I proto máme podporu města,“ vysvětluje pro DR Viktor Mravčík, ředitel výzkumu v organizaci Podané ruce. Aplikační místnosti pak umožňují mezi drogovými uživateli a pracovníky pomocných služeb navázat vztah a budovat důvěru.
Jelikož užívání ilegálních psychoaktivních látek je u nás dekriminalizováno, provozovatelům brněnské aplikační místnosti ani jejich klientům by neměl hrozit postih. „Na druhou stranu, pokud bychom paragraf o šíření toxikomanie vykládali přísně, dal by se takový program interpretovat jako nabádání,“ připouští Mravčík s tím, že schválení návrhu by přispělo k právní jistotě podobných služeb.
Dlouho očekávaná novela trestního zákoníku zároveň obsahuje návrh na legalizaci samopěstování tří rostlin konopí nebo snížení trestních sazeb za drogovou trestnou činnost. Nynější volební období se nicméně chýlí ke konci — Sněmovna zasedá do konce června, načež se budou konat pouze mimořádné schůze. Hrozí proto, že se novela — stejně jako k ní přilepené pozměňovací návrhy usilující o snížení rizik spojených s užíváním drog - nestihnou schválit.
