Babiš ustoupil, vláda je pro zastropování věku pro odchod do důchodu
Vratislav DostálAndrej Babiš a jeho ministři nakonec ustoupili. Vláda v pondělí jednomyslně schválila zastropování věku pro odchod do důchodu na maximálně 65 let. Babiš návrh původně označoval za populistický. Opatření se dotkne občanů narozených po roce 1965.
Koaliční kabinet Bohuslava Sobotky v pondělí jednomyslně schválil zastropování věku pro odchod do důchodu na maximálně pětašedesát let. A to přesto, že ještě minulý týden návrh kritizovali zástupci hnutí ANO. „Splnili jsme nejen důležitou prioritu z koaliční smlouvy, ale udělali jsme další významný krok pro zlepšení kvality života budoucích seniorů,“ komentuje rozhodnutí vlády premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ještě minulý týden označoval návrh za populistický. „Je to populistický návrh z dílny paní Marksové, která navrhuje něco, co nastane až v roce 2030, a to tady bude ještě pět šest vlád. Takže je to návrh o ničem. Systém, který dnes máme, kdy se posouvá věk podle průměrného věku života, je v pořádku. Já myslím, že je to bezpředmětná debata, protože si myslím, že za naší koaliční vlády k dohodě nedojde. Je to zbytečná debata pro mě,“ prohlásil Babiš.
Návrh počítá se zavedením pětiletého cyklu předkládání zprávy o stavu důchodového systému a o jeho předpokládaném vývoji s ohledem na demografickou situaci a na očekávaný populační a ekonomický vývoj. „Dnes přijaté opatření se pozitivně dotkne občanů narozených po roce 1965, kteří by jinak odcházeli do důchodu později. Zavedení stropu také znamená, že lidé v produktivním věku budou moci lépe plánovat a po odchodu z pracovního života získají možnost kvalitně stráveného stáří,“ tvrdí Sobotka.
Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která doposud neměla stanovenou maximální hranici věku pro odchod do penze. „Nepovažuji přitom za reálné, aby se důchodový věk zvyšoval bez ohledu na kvalitu života ve stáří. Současný mechanismus sice vychází z teze, že se život prodlužuje, ovšem nekopíruje skutečné životní podmínky starších lidí. Neúměrné a neadekvátní protahování odchodu do penze je v rozporu se základními principy péče státu o své seniory,“ vysvětluje premiér.
Za ideální stav považuje situaci, kdy každý bude moci strávit čtvrtinu svého života ve starobním důchodu. „Abychom toho docílili, maximální hranice pro odchod do penze bude mimo jiné v závislosti na očekávaném věku dožití pravidelně revidována. Návrhy případných úprav stropu odchodu do důchodu každých pět let připraví ministerstvo práce a sociálních věcí, a to počínaje rokem 2019,“ uzavírá Sobotka.