Jádro je celosvětová hrozba. A teroristé to vědí

Radek Kubala

V souvislosti s posledními teroristickými útoky začaly vyplouvat na povrch informace, že strůjci útoků se intenzivně zajímali o bezpečnost jaderných elektráren. Teroristé z Daeš podle všeho znají naše nejcitlivější místa. Známe je my?

Při vyšetřování nedávných teroristických útoků v Paříži a Bruselu se začaly objevovat i pro mnohé nečekané alarmující informace: strůjci útoků podle všeho sledovali vedoucího belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky. Panují tudíž obavy, že se pokoušeli vyrobit „špinavou“ jadernou bombu, tedy rozmetat jaderný materiál trhavinou a zamořit okolí radioaktivním smogem.

Jsme jediné české noviny s pracovní pozicí klimatického reportéra. Podpořte nás a pomozte tak učinit z klimatu společenskou prioritu.
×

Nepříjemné otázky vyvolala i čtvrteční vražda člena ostrahy jaderné elektrárny v belgickém Charleroi, při které útočníci ukradli oběti služební kartu. Ačkoli policie z důvodu probíhajícího vyšetřování nepotvrdila spojitost vraždy s teroristickými útoky, musíme tyto indicie brát jako důrazné varování.

Jaderná renesance se nekoná

Jaderná energetika je od konce osmdesátých let na významném ústupu. Žádná renesance jádra se tedy nekoná, jaderné mocnosti jako Německo či Francie začínají zavírat atomové elektrárny a dvě ze tří v současnosti rozestavěných elektráren v Evropě (ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville) mají významné potíže. Již dnes mají desetiletá zpoždění a stojí mnohonásobně více peněz, než se očekávalo.

Jádro se však stále těší solidní přízni ve střední a východní Evropě: Polsko v roce 2009 zahájilo ambiciózní energetický program, jehož součástí je výstavba vůbec první polské jaderné elektrárny v Lubiatowo. Maďarsko se i pomocí ruského kapitálu pokouší dostavět dva nové bloky atomové elektrárny v Paksi.

Plány na dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech se netají ani současný český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dlouhodobě se debatuje i o dostavbě elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii.

Ani tyto snahy obnovit poválečné poblouznění jadernou energetikou pravděpodobně neodvrátí postupný odklon od jádra — to se totiž i díky zvyšujícím bezpečnostním nárokům stává ekonomicky nerentabilní. Klimatických cílů lze navíc dosáhnout i bez jaderné energie.

Jádro je zásadní bezpečnostní hrozba

Zájem teroristů z Daeš o jadernou energetiku v Evropě nás však staví do naprosto odlišné situace. Jadernou technologii často nazíráme očima osvícenské racionality, podle níž všechny neduhy jaderné energie vyřeší technologický pokrok.

„Postupným vylepšováním se u jaderných elektráren snížilo riziko vážnějších havárií natolik, že část ekologických organizací už jej nepovažuje za faktor, který by brala v úvahu,“ píše bývalý ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký v Lidových novinách.

Jaderné elektrárny jsou dnes sice schopny snížit riziko vnitřní kolize na minimu. Nestabilita světa zmítaného novými typy teroru však přináší jadernou hrozbu nových rozměrů. Foto itsadisaster.wordpress.com

„Atomové elektrárny sice dál každoročně vyrábějí desítky tun vyhořelého, krajně toxického paliva. Ale dělají to už desítky let. Příští generace se o něj budou muset postarat,“ dodává Kotecký.

Okouzlení technologickým pokrokem se rozplývá v nestabilitě světa ohroženého terorismem a změnou klimatu. Jaderné elektrárny se rázem stávají potenciální výbušninou, jaderné palivo v nesprávných rukou nepředstavitelně nebezpečnou zbraní. Do budoucna se nedá vyloučit ani vážnější celosvětový konflikt, ve kterém by jaderné elektrárny mohly hrát roli kata celé civilizace. Připomeňme, že v Evropě funguje více než osmdesát atomových elektráren, celosvětově více než čtyři sta.

Zatímco v případě havárie v Černobylu v roce 1986 se dalo mluvit o zastaralé technologii a při Fukušimské havárii v roce 2011 o vlivu přírodních podmínek, v případě zájmu teroristů o fungování atomových elektráren jsme na zcela odlišném poli. Jádro se stává taktickým prostředkem hrstky dobře organizovaných radikálů, kteří by nejraději viděli západní civilizaci zaniknout.

Snažím se věřit, že riziko úspěšného teroristického útoku na atomovou elektrárnu není významně vysoké. Možnosti, jakými v současnosti Daeš disponuje, prakticky vylučují útok zvenku. Raketu schopnou projít pancéřem jaderného reaktoru dnes vlastní „pouze“ mocnosti jako Rusko a pravděpodobně i Severní Korea.

Musíme věřit, že vnitřní bezpečnostní opatření elektráren vylučují násilné vniknutí a odpálení zevnitř, případně ukradení jaderného materiálu. Intenzivní zájem teroristů o jadernou energetiku však nesmíme podcenit. Následky úspěšného teroristického útoku na jakoukoliv atomovou elektrárnu jsou totiž nepředstavitelné.

Jádro je celosvětovou hrozbou, vždy jí bylo a dokud bude existovat, tak jí i bude. A teroristé to vědí.

  Diskuse
  March 27, 2016 v 17.37
  Jací teroristé?
  Uprchlíci, ne? Jsem z toho volajaký zmetený. Furt uprchlíci a najednou teroristé? Vždyť to by znamenalo že s migranty přicházejí i terosté a to zde bylo rozhodně, ale rozhodně popíráno! Neboť kde by se tu jinak najednou vzali?
  A jak se vlastně pozná terorista od migranta? Až v okamžiku kdy na nás střílí samopalem, či odpaluje nálož, nebo to jde i dřív?
  Jsou na stole dvě varianty. Buď mají aktivisté nějaký skrytý mechanismus, díky němuž dokáží ten rozdíl poznat. Pak je třeba okamžitě jej předat zpravodajským službám, aby se zabránilo katastrofám.
  Pokud ne, pak to znamená, že aktivisté jsou opravdu většinové společnosti nebezpeční. Mohl bych se totiž pak domnívat, že i ti migranti, pomocí jímž se zde nedávno kdosi chlubil, by mohli být teroristé z Daeš.
  Dost ale žertování. Tady se autor pokusil využít strach s terorismu /který je druhé straně nadmíru vyčítán/ k boji proti jádru.
  Myslím, že na pulitzerovu cenu to nebude.
  March 27, 2016 v 19.28
  Pane Ševčíku, trochu pod úroveň, ne?
  Uprchlík prchá nebo již uprchl a dosud se nemůže vrátit. Terorista se pokouší pomocí hrůzy - teroru - dosáhnout nějakých (politických v širším slova smyslu) cílů.

  Jak to souvisí? Buď nijak, to když uprchlík prchá před něčím jiným než před terorem, a nebo je uprchlík obětí teroristy - má z něj strach a proto prchá.

  Čemu na tom nerozumíte?

  Co se týká souvislosti hrozby terorismu s jádrem, pokusím se to vysvětlit velmi polopatě: Dukovany (nejen 4 reaktory, ale i mezisklad jaderného odpadu) jsou kousek od nás. Terorista z nás díky nim celkem snadno může udělat ozářené uprchlíky...
  March 27, 2016 v 20.3
  Prima. Ale na to jsem se neptal.
  Ještě jednou tedy. Jak lze poznat, že člověk, procházející z Turecka kamkoliv do Evropy je migrant a ne terorista? Na první pohled, jak to dokáží aktivisté? Já to mám do Dukovan možná blíž než vy. Přesto mě děsí míň, než někteří aktivisté.
  KV
  March 27, 2016 v 20.22
  Vsadil bych se, že i nějaký příští útok spáchají občané EU…
  Pane Ševčíku, souhlasím s Vámi v jednom - autor spojuje boj proti jádru s terorismem na základě neověřitelných, nebo dokonce dementovaných zpráv. To považuji za dost chatrný oslí můstek.
  Nicméně k Vaší zmatenosti. Radek Kubala píše o nedávných teroristických útocích.
  Vy, pane Ševčíku, mícháte "uprchlíky"/ „migranty“ a "teroristy". Píšete, že s migranty přicházejí i teroristé. A divíte se, kde by se tu najednou teroristé vzali. A jak se pozná migrant od teroristy.
  Takže nejdřív k tomu, kde se vzali ti teroristé z nedávných (ale i dávnějších) teroristických útoků. Nepřišli se současnou uprchlickou vlnou, anobrž se narodili zhruba před dvaceti až čtyřiceti lety ve Francii či Belgii a jsou to občané EU - stejně jako např. Vy. Kdybyste pátral po tom, kde se vzali jejich rodiče, prarodiče či praprarodiče, tak prostě žili-byli, byvše součástí francouzských/ belgickcý dějin - na území Francie/ Belgie či příslušných kolonií, protektorátů a závislých území. Tito nepřišli se současnou migrační vlnou. A tak je rozpozná kdokoliv, kdo má přístup k otevřeným zdrojům.
  Je možné, že se současnou uprchlickou vlnou přišli i nějací lidé s nekalými úmysly, i teroristé z Daeš, jak píšete. To se pohybujeme v jakýchsi domněnkách a podmiňovacích způsobech. Stejně tak je možné, že ten pomyslný někdo se někdy v budoucnu pokusí spáchat nějaký teroristický čin. Podle mne to bude tehdy, až bude dostatečně „operativní“: a k tomu patří zázemí, znalost místního jazyka, místopisu a práce bezpečnostních složek. Což jsou sice slabé, ale přeci jenom safe-guards.
  Kdyby nešlo o tak smutnou záležitost, vsadil bych se s Vámi, že i nějaký příští útok spáchají občané EU…
  IH
  March 27, 2016 v 20.39
  Upřímně řečeno, mám dojem, že o teroristickém nebezpečí pro JE se na DR píše také proto, že zde vůči nim existuje přinejmenším nechuť. Myslím, že teroristi, jak se zatím předvedli, mají ke skutečnému nebezpečnému útoku na JE skoro tak daleko jako k převzetí bojového letectva. Ale to je jen můj názor.
  Pan Ševčík se projevuje jaksi umanutě. Terorismus existoval a existuje a může být na vzestupu. Zvlášť když má celosvětový ohlas. K teroru sahaly v minulosti vskutku nejrůznější skupiny. Uvedu namátkou katolické i protestantské Iry, Basky, Židy a Palestince, anarchisty. Krajní levice i krajní pravice. Co je na tom divného, že se k terorismu uchylují nyní ve zvýšené míře (opět, ale v globálních poměrech) jedinci z Blízkého Východu? Příklady táhnou, nejen v dobrém, ale i ve zlém, takže čelíme určité vlně.
  Početné války mezi muslimy navzájem jsou podle mne mezi příčinami a zároveň i zdroji ztráty sebedůvěry kdysi jednoho z nejvyspělejších společenství. Reakcí je hledání důvodů a společného nepřítele.
  March 27, 2016 v 20.57
  Pane Vojto,
  kdyby jste si dal tu práci, tak by jste zjistil, že jsem zde psal, že horší než teroristé je pro mě skutečnost, že se muslimové prakticky, snad na pár vyjímek, neintegrovali. Což je a bude zdrojem našich nemalých problémů. Navíc jejich nárůst ten problém nezmenší. A o teroristech z IS, kteří budou odpalovat JE začal fabulovat autor článku. Přejít mlčením to, že když se tl hodí, tak jsou to chudáci, prchající před válkou a když se to hodí proti JE, tak to mohou být muslimové teroristé z IS, by bylo pokrytecké.
  March 27, 2016 v 21.55
  Pan Ševčík tedy implementoval vlastní fobii
  z jednoho velmi rozšířeného světového náboženství na text spojující rizika jaderné energetiky a některé zprávy související s nedávným terorem. Přičemž vytýká autorovi článku "oslí můstek", účelovou argumentaci.

  Dejme tomu, že má kus pravdy, že od shromažďování informací a krádeži čipové karty opravňující ke vstupu do jaderného zařízení (nyní již jistě zablokované) je k úspěšnému teroristickému útoku na jaderné zařízení ještě velmi daleko. Budiž. Ale pořád se domnívám, že od islamofobních dojmů, strachů a jiných emocí a pocitů pisatele vede nikoliv oslí můstek, nýbrž pořádný oslí viadukt ke ztotožnění obětí s pachatelem, tj. uprchlíka a teroristy.
  KV
  March 27, 2016 v 21.58
  Pane Ševčíku, já se s Vašimi názory seznámil - a právě proto jsem zapojil do diskuze na DR.
  Tvrdá data: ti, kteří spáchali nedávné útoky (ať už v Belgii, nebo ve Francii), byli teroristé a zároveň muslimové a zároveň občané EU.
  Nebyli to chudáci uprchlíci ani migranti.
  Autor článku píše o nedávných událostech, kdy je snad pravda, že ti pachatelé z Paříže a Bruselu sledovali šéfa belgického jaderného výzkumu. (Pořád se bavíme o teroristech a zároveň muslimech a zároveň občanech EU, ne o chudácích uprchlících nebo migrantech).
  Další zprávy, o tom, že snad tito teroristé-muslimové-občané EU-ne-uprchlíci-či-migranti plánovali útok na JE, popř. že zabili nějakého hlídače (?) z JE, byly dementovány, popř. nepotvrzeny.
  Jediný, kdo vytrvale dává do souvislosti tyhle teroristy-občany EU- muslimy, kteří možná plánovali útok na JE, a uprchlíky/migranty, jste Vy. Protože Vy nerozlišujete mezi reálným teroristou, potenciálním teroristou a uprchlíkem.

  A konečně: Vy považujete za FAKT, že se - Vašimi slovy - "muslimové prakticky, snad na pár výjimek, neintegrovali". Což volá po odpovědi na otázku, jak si představujete integraci, a kde berete jistotu o té absolutní početní převaze těch neintegrovaných.
  Pro zjednodušení vezměte v úvahu jen Francii a Belgii.
  March 28, 2016 v 8.13
  Tvrdá data?
  Spíš zbožná přání, pane Vojto.
  Ti, kdo se zapojili do teroristických útoků, se potulovali po Evropě - otevřené komukoliv - jako migranti.To jsou tvrdá data. Ten, kdo dovolil, aby se tohle dělo, kdo dokonce pomáhal, aby se takto mohli pohybovat, je spoluviníkem oněch teroristů. Platí zde více než kde jinde, že aktivní blb je větší nebezpečí, než školený diverzant.
  Co se týče toho nerozlišování - já jsem zde jasně psal několikrát, že právě to nerozlišování je neštěstí. Že je nutné rozlišit ekonomické migranty od uprchlíků, že je nutno uprchlíky registrovat, že je prostě nutno mít migrační tok pod kontrolou. Široká srdce zdejších aktivistů však v tomto požadavku viděla xenofobní perzekuci. Pokud Merkelová a její nohsledi přistoupili k migraci takto, nikdo už není schopen rozlišit v těch davech migrantů reálné teroristy, potencionální teroristy a uprchlíky. Pardon, vy možná ano a další levicoví aktivisté také. Pak by bylo záhodno, aby jste tuto metodu předali zpravodajským službám, pokud chcete zabránit terorismu.
  Já si integraci představuji jen jako integraci. Žádné zvláštní požadavky nemám. Mě stačí, když se přichíázející cizinci začlení do naší společnosti, když se s majoritní společnosti identifikují. Součástí toho je přirozeně jejich příjetí systému a podřízení se zákonům země, do které přichází.
  Proč se domnívám, že se muslimové většinově neintegrovali, jsem zde již psal. Nechce se mi to psát znovu, tak jen zkratkou: pro muslima není islám totéž, co pro křesťana křesťanství. Pro muslima má náboženství přednost před světskou mocí. Proto se těžko může podřídit našim zákonům, notabene respektovat naši demokracii, ve které se nacházejí prvky, které jeho náboženství neuznává, například rovnost žen a tak by se dalo pokračovat. Integrovaní cizinci nemají potřebu vytvářet si své vlastní - paralelní - státní systémy - státy ve státě. Tohle si ale v Evropě muslimové vytvářejí.
  Pak není s podivem tvrzení jedné z obyvatelek Molenbeeku, že všichni zdejší obyvatele věděli, že se Abdeslam v Molenbeeku po atentátech v něm nachází. Prý všichni. Přesto jej, masového vraha, kryli.Dle vás občané /já mám tedy o občanství jinou představu/ EU. To je podle vás integrace?
  Protože ta tedy zjevně neprobíhá, je nutno hledat alespoň muslimské Kristy z trafik, aby se většinová společnost dala ukolébat. Jenže pořád platí ta zatracená pravda, že vyjímka jen potvrzuje pravidlo, ta pravda, kterou aktivisté nemají v lásce, neboť oni s těmi vyjímkami rádi pracují jako s pravidly. Realita však je, že pokud by muslimové byli integrovaní, Abdeslam by se neschovával dlouho a veřejně v Molenbeeku a trafikant by zde asi nemusel být svatořečen.
  KV
  March 28, 2016 v 11.17
  Vážený pane Ševčíku, jak jistě tušíte, vadí mi Vaše generalizování. Jak vzhledem ke komunitě těch, kteří pocházejí z bývalých kolonií/ protektorátů Francie/Belgie, tak k muslimům (ktří podle Vás všichni do jednoho dávají přednost islámu před státem - jak potom vysvětlíte, že existují muslimští policisté?), a ještě k „aktivistům“, o kterých „víte“, co si myslí a jaké postoje zastávají.

  Jestliže PRÝ celý Molenbeek věděl, kde se schovává jeden z útočníků, jak vysvětlíte, že v Molenbeeku existují matky, které hlásí policii, že jejich synové odešli do Sýrie:

  http://www.haaretz.com/opinion/1.709179

  případně jedna matka jmenovitě, od jednoho z útočníků:
  http://www.theguardian.com/world/2016/mar/16/radicalisation-molenbeek-terrorist-brussels-belgian

  A policie na to – NIC. Co víc už mají uvědomělí občané severoafrického původu, muslimové, občané té země, kteří bydlí v Molenbeeku, dělat? Mají policii prosit na kolenou, aby dělala svoji práci?

  Tím samozřejmě nemyslím, že by v Molenbeeku žili samí svatoušci. Také se tím nezastávám těch, kteří případné lumpy kryjí. Jen ani v tom Molenbeeku nejsou VŠICHNI takoví. A Molenbeek je extrémní případ čtvrtí, které ano, existují, ale rozhodně v nich nežijí VŠICHNI původem Severoafričané, ani všichni muslimové, co se jich jen ve Francii/ Belgii/ Nizozemí najde. Tím také nezastírám, že ano, s některými takovými jsou sociální a bezpečnostní problémy. Viz. ale ten Haaretz.

  Chápu také Vaše obavy z toho, co se vyklube z imigrantů/ uprchlíků ze současné imigrační vlny. Ostražitost je na místě, hromadné soudy ale ne.

  A konečně – sám nejsem nijak nadšený z toho, že evropské země se vybodly na dodržování svých právních předpisů i dodržování elementárních lustrovacích úkonů vzhledem k migrantům/ uprchlíkům a trvalo skoro rok, než začaly tyto nějak fungovat.
  Jsem zastáncem dodržování právních předpisů. Jenže není chybou ani migrantů ani pachatelů (ať už atentátů, nebo drobné kriminality), že státy/ policie nedělají to, co by měly (a je jedno, jestli se budeme bavit o posledním měsíci, roku, deseti letech nebo několika desetiletích).

  To jsem se ale dostal od útoků na JE trochu daleko.
  + Další komentáře