Unikátní Bělověžský prales ohrožuje prolomení limitů těžby dřeva
Gaby KhazalováNejstaršímu nížinnému lesu v Evropě, netknutému člověkem, hrozí podle environmentalistů nevratné narušení. Polský ministr životního prostředí totiž schválil rozsáhlé kácení kvůli napadení kůrovcem.
Na dvacet tisíc druhů živočichů, jedny z nejvyšších stromů v Evropě a poslední volně žijící populace zubra evropského na světě. Takové přírodní bohatství ukrývá Bělověžský prales. Polský ministr životní prostředí v pátek schválil, že se jeho rozsáhlá část může vykácet. Jan Szyszko krok odůvodňuje šířením kůrovce, proti jsou však vědci, environmentální organizace i Evropská Unie, která varovala před porušením regulací na ochranu životního prostředí.
„Jednáme s cílem zamezit úpadku přírodního prostředí, z nějž mizí důležité druhy,“ uvedl ministr ke svému záměru navýšit limit těžby pro období 2012 až 2021 na 188 tisíc kubíků dřeva. Původní lesní hospodářský plán počítal s limitem 63 tisíc, který se dnes blíží vyčerpání.
Prales se rozkládá na 150 tisících hektarech podél polsko-běloruské hranice. Zhruba sedmnáct procent z celé převážně zalesněné plochy tvoří Belověžský národní park, který je pod ochranou světového dědictví UNESCO. A právě této části by se podle Szyszka neměla těžba dotknout. V opačném případě by Evropská komise mohla vůči Polsku zahájit řízení.