Vládní strategii ochrany divočiny kritizují ekologové. Je bezzubá, tvrdí
Vratislav DostálDokument, který budou ministři ve středu schvalovat, má zajistit ochranu rozmanitosti naší přírody. Opatření, která obsahuje, však podle ekologů neodpovídají vývoji vědeckých poznatků v ochraně přírody a už vůbec ne vývoji přírody samotné.
Zítra vláda projedná dokument Strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky pro období 2016 - 2025. Tato strategie má zajistit ochranu rozmanitosti naší přírody. Opatření, která obsahuje, však podle ekologů neodpovídají vývoji vědeckých poznatků v ochraně přírody a už vůbec ne vývoji přírody samotné. „Strategie se tak míjí s očekáváním téměř tří čtvrtin obyvatel České republiky, kteří chtějí chránit naši divočinu,“ tvrdí Hnutí DUHA.
Eliška Vozníková z Hnutí DUHA přitom zdůrazňuje, že ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z hnutí ANO smetla ze stolu důležitou část návrhu svého stranického kolegy a ministra životního prostředí Richarda Brabce, který dokument předkládá. „Ačkoli v Evropě je ochrana přírodních procesů a divočiny samozřejmostí, paní ministryně požadovala v mezirezortních připomínkách tuto důležitou část ochrany biodiverzity vyškrtnout,“ uvedla Vozníková
Ministerstvo životního prostředí původně navrhovalo mezi priority péče o udržení a rozvíjení biologické rozmanitosti České republiky ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin včetně ochrany míst, kde se tyto vzácné druhy vyskytují. Zároveň požaduje i ochranu přírodních procesů, které dávají přírodě šanci vyrovnat se se změnami.
Ministerstvo pro místní rozvoj ovšem ochranu přírodních procesů a divočiny odmítá a v rámci meziresortního připomínkování tento důležitý pilíř ochrany biodiverzity požadovalo vyškrtnout. Vláda tak přijme dokument obsahující jen bezzubou analýzu této problematiky bez jasných cílů.
V takovém případě dá Sobotkův kabinet kvalitnější ochraně naší divočiny červenou. Přitom ochrana přírodních procesů je v rámci celoevropsky přijaté koncepce ochrany biodiverzity považována za velmi významnou součást ochrany přírody. „Například německá (2007) i rakouská (2014) Strategie na ochranu biodiverzity obsahují konkrétní cíle v ochraně přírodních procesů. Obě země chtějí do roku 2020 na dvou procentech území ponechat přírodě volnou ruku, aby zde mohly probíhat nerušené přírodní procesy,“ připomínají ekologové.
Divočina dnes zaujímá v České republice pouze 0,3 procent celkové plochy státu. Hnutí DUHA navrhuje, aby se tato plocha výhledově zdesetinásobila. Z nedávného výzkumu Masarykovy univerzity navíc vyplynulo, že jedenasedmdesát procent obyvatel České republiky chce chránit divokou přírodu. V průzkumu se také největší skupina lidí vyslovila pro to, aby divoké přírodě byl ponechán větší prostor. Za největší hrozby pro zachování divoké přírody považují lidé nešetrnou těžbu dřeva a zástavbu.
Právě území s divokou přírodou jsou navíc klíčovou podmínkou pro život mnoha vzácných rostlin a živočichů, jako jsou vracející se rysi či vlci.